Glony na elewacji? Jak się ich pozbyć i zabezpieczyć dom?

Glony, pleśń i mech na ścianach domów to problem, z którym wielu z nas ma do czynienia. Mogą one nie tylko oszpecić elewację, ale również prowadzić do drogich w napraw. Aby się ich pozbyć, można skorzystać z różnych metod, w tym myjki ciśnieniowej oraz środków biobójczych.

Glony na elewacji? Jak się ich pozbyć i zabezpieczyć dom?

Zauważenie na ścianach zewnętrznych zielonego nalotu to sygnał, że nasz dom może być niewystarczająco zabezpieczony przed wilgocią. Taki nalot wskazuje na obecność glonów czy pleśni, które często atakują elewacje.

Po ich wykryciu, ważne jest, aby nie odkładać działań i jak najszybciej przystąpić do usuwania, ponieważ mogą one prowadzić do uszkodzenia zewnętrznej warstwy ścian.

Usuwanie mchu z elewacji można efektywnie przeprowadzić poprzez mechaniczne czyszczenie, aplikację preparatu biobójczego oraz malowanie elewacji farbą z właściwościami przeciwgrzybicznymi.

Im wcześniej rozpoczniemy działania, tym mniej wysiłku, czasu i pieniędzy będziemy musieli zainwestować w pozbycie się glonów i mchu z naszych ścian.

Proces czyszczenia elewacji krok po kroku:

  • Usuwanie zanieczyszczeń - zastosowanie szczotki oraz wody pod ciśnieniem, aby usunąć największe zabrudzenia.
  • Eliminacja zarodników - użycie środków biobójczych, by pozbyć się pozostałości mikroorganizmów i ich zarodników.
  • Renowacja tynku i obróbek - przeprowadzenie napraw uszkodzonego tynku oraz korekta obróbek blacharskich, jeśli to konieczne.
  • Zabezpieczenie elewacji - aplikacja specjalistycznych środków, które zapobiegają ponownemu pojawieniu się mikroorganizmów.
  • Malowanie i wykończenie - finalny etap polegający na nałożeniu warstwy farby, co nie tylko poprawia estetykę, ale również chroni elewację przed czynnikami zewnętrznymi.

Przyczyny powstawania glonów na elewacji

Zarodniki glonów, unoszące się w powietrzu, osiedlają się tam, gdzie warunki są dla nich najbardziej sprzyjające. Ich rozwój może następować na różnorodnych typach elewacji.

Szczególnie dobre warunki do wzrostu glonów, grzybów, czy mchu znajdują się w miejscach zacienionych, takich jak ściany północne czy północno-zachodnie, gdzie dostęp światła słonecznego jest ograniczony. Gęsta roślinność wokół domu oraz bliskość zbiorników wodnych również sprzyjają ich rozwojowi.

Glony i mech mogą rosnąć na każdym rodzaju podłoża, w tym na elewacjach betonowych, tynkach i powierzchniach pomalowanych, szczególnie w miejscach o zwiększonej wilgotności. Mogą zajmować zarówno całe ściany, jak i ich poszczególne, bardziej zacienione części, np. pod parapetami, oknami czy w miejscach styku ze dachem.

Do czynników sprzyjających rozwojowi glonów zalicza się osadzający się na ścianach kurz, który stanowi pożywkę dla mikroorganizmów, a także cień rzucany na elewację przez inne budynki. Problemy mogą również powodować nieprawidłowości w wykonaniu obróbek blacharskich, zacieki, oraz woda deszczowa rozbryzgująca się o elementy budynku.

Niewłaściwe wykonanie tynków, brak odpowiedniego drenażu wokół budynku, lub żwirowej opaski chroniącej przed wodą rozbryzgową, to kolejne przyczyny pojawiania się glonów. Ważne jest, aby ściany miały dostęp do światła słonecznego i cyrkulacji powietrza, oraz by nie były zasłaniane przez rośliny, które mogą zwiększać wilgotność.

Glony i mech często pojawiają się na elewacjach z tynków o wysokiej nasiąkliwości i niskiej paroprzepuszczalności, takich jak stare tynki akrylowe czy cienkowarstwowe tynki barwione w masie. Problemem są również ściany, na których dochodzi do kondensacji wilgoci.

Nieodpowiednia eksploatacja i brak konserwacji elewacji również sprzyjają występowaniu porażenia biologicznego. Błędy takie jak niewłaściwe uszczelnienie obróbek blacharskich, nieszczelności w systemie rynnowym, czy użycie nieodpowiednich farb do malowania ścian zewnętrznych, mogą ułatwić glonom kolonizację elewacji.

Mycie elewacji domu

Zwalczanie glonów, grzybów i porostów na ścianach budynku rozpoczyna się od ich dokładnego umycia za pomocą wody pod ciśnieniem, a w kolejnym etapie od zastosowania specjalistycznego środka biobójczego.

Po przeprowadzeniu tych kroków, należy zaimpregnować tynk i nałożyć na jego powierzchnię farbę, która jest odporna na mikrobiologiczne zanieczyszczenia.

Aby usunąć zielony nalot, nie należy stosować metod suchych. Wstępnie, do pozbycia się mchu i glonów z elewacji, warto użyć myjki wysokociśnieniowej oraz twardej szczotki. Ważne jest jednak, aby pamiętać o różnej wytrzymałości tynków – zbyt silny strumień wody może je uszkodzić, dlatego czynność tę należy wykonywać z należytą ostrożnością.

Czyszczenie trudno dostępnych, wyższych partii elewacji wymaga zastosowania specjalnych technik, takich jak montaż rusztowania, wykorzystanie podnośnika koszowego czy użycie długiej lancy teleskopowej. Optymalnym momentem na przeprowadzenie takich prac jest słoneczny i suchy dzień.

Zwalczanie mchu z elewacji - metody chemiczne

Mycie elewacji samą wodą daje natychmiastowe efekty, lecz nie eliminuje całkowicie wszystkich zarodników, zwłaszcza na porowatych powierzchniach. Dlatego kolejnym krokiem jest chemiczne odkażanie, kluczowe dla trwałego usunięcia glonów, przy użyciu środka biobójczego.

Do wyboru mamy związki chloru o silnie alkaicznych właściwościach lub łagodniejsze organiczne zasady amoniowe, które są delikatniejsze dla elewacji. Przed zastosowaniem środka nieorganiczne należy przetestować go na mało widocznym obszarze ściany, aby upewnić się, że nie powoduje on odbarwień.

Aplikujemy preparat obficie za pomocą pędzla, wałka lub gąbki, zostawiając go na czas określony przez producenta, aby mógł zniszczyć mikroorganizmy. Następnie należy spłukać go wodą, powtarzając cały proces.

Istotne jest dokładne spłukanie, aby uniknąć odbarwień tynku spowodowanych przez aktywny chlor i alkalia, a także zanieczyszczenia gleby, co mogłoby szkodzić okolicznej roślinności.

Środki organiczne na bazie zasad amoniowych są bardziej delikatne dla elewacji i często nie wymagają zmywania. W przypadku mocniejszych zabrudzeń warto użyć twardej szczotki. Operację tę może być konieczne powtórzyć 2-3 razy. Środki biobójcze skutecznie hamują rozwój mikroorganizmów na długie lata.

Po oczyszczeniu, do odświeżenia elewacji najlepiej wybrać farby lub tynki o wysokiej hydrofobowości, paroprzepuszczalności i niskiej nasiąkliwości, jak tynki silikonowe oraz produkty zawierające biocydy. Można również zastosować impregnat hydrofobizujący, aby ograniczyć nasiąkanie ściany.

Ścianę po wyschnięciu warto zabezpieczyć specjalnymi impregnatami grzybobójczymi, aplikowanymi wałkiem, pędzlem lub metodą natryskową. Przy wszystkich wymienionych pracach pamiętajmy o ostrożności, używając rękawic i okularów ochronnych, oraz unikając kontaktu z cieczą.

W przypadku potrzeby, po oczyszczeniu ściany, mogą pojawić się miejsca wymagające naprawy tynku oraz korekty obróbek blacharskich. Należy zastosować ten sam rodzaj tynku, co wcześniej.

Na koniec, zabezpieczoną elewację można pokryć specjalną farbą zwiększającą odporność na grzyby i mikroorganizmy, zatwierdzoną przez producenta do użycia na wybranym rodzaju tynku.

Czym wyczyścić zielony nalot - domowe metody

Jeśli mech pojawia się na ścianie domu tylko w niewielkich ilościach, można spróbować pozbyć się go przy użyciu metod domowych. Efektywną strategią jest zmiana odczynu pH w miejscach, gdzie mech się rozwija. Można do tego użyć roztworów wodnych takich substancji jak sól kuchenna, soda oczyszczona, ocet, czy amoniak.

Aby usunąć zielony nalot, można również sięgnąć po wybielacz, rozcieńczając go z wodą w stosunku 1:1. Tak przygotowanym roztworem należy spryskać fragmenty ścian pokryte glonami, a po upływie pół godziny dokładnie spłukać wodą. Skuteczne mogą być także wcześniej wspomniane roztwory wodne octu, amoniaku lub soli kuchennej.

Kolejną domową metodą na usunięcie mchu jest wykorzystanie siarczanu amonu, dostępnego w sklepach ogrodniczych w postaci granulatu. Granulat rozpuszcza się w wodzie, tworząc roztwór, którym następnie spryskuje się obszary ścian domu zaatakowane przez mech.

Opracowanie: BudownictwoB2B.pl

Fot. otwierająca: Foveo Tech

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT