Technologia IZODOM2000 w oczach architekta

Przemysław Wojciechowski - właściciel pracowni "Przemysław Wojciechowski Studio Projektowe" - już od kilku lat współpracuje z firmą Izodom 2000 Polska, która oferuje gotowe elementy do budowy domów energooszczędnych i pasywnych. Jak stwierdza sam architekt, budownictwo pasywne i ekologiczne z czasem całkowicie wyprze z rynku tradycyjne metody budowania.

Technologia IZODOM2000 w oczach architekta

Pierwsze wrażenia i kontakt z technologią IZODOM2000

Przemysław Wojciechowski zainteresował się technologią IZODOM2000 poszukując optymalnego rozwiązania dla swojego projektowanego budynku pasywnego, który musiał spełniać wysokie wymagania programu i dofinansowania NFOŚiGW, w standardzie NF15. Systemie IZODOM 2000 to technologia szalunku traconego wypełnianego betonem na placu budowy. Głównymi założeniami projektu były: całkowita likwidacja mostków termicznych, bardzo niski współczynnik przegród budowlanych oraz szczelność budynku. Po analizie dostępnych rozwiązań i kosztów jakie ze sobą niosły wybór padł  właśnie na system IZODOM2000. 

Złożyło się na to kilka czynników:

  • W tej technologii wartość współczynników przenikania ciepła U dla najgrubszej ściany z ich oferty - 45 cm to 0,097 W/m2K oraz 0,099 W/m2K dla płyty fundamentowej przy założeniu połączenie ze ścianą 45 cm.
  • Dodatkowym argumentem z racji wykonywanego zawodu była ciekawość nowych technologii oraz chęć przetestowania i sprawdzenia systemu zanim zaczął projektować budynki dla swoich klientów.
  • Kolejną zaletą, która przemawiała za IZODOM2000 to zmniejszenie grubości ściany średnio o 10cm względem systemu tradycyjnego, dla ściany spełniającej określony współczynnik przenikania ciepła. Daje to korzyść w postaci dodatkowych metrów powierzchni użytkowej dla inwestora. Od 1 stycznia 2021 r. budynki, w tym domy muszą spełniać bardziej surowe normy dotyczące energooszczędności. Wpływa to na zmianę trendów w branży. Modyfikacje dotyczące wymagań izolacyjności przegród budowlanych wymuszają stosowanie dobrych rozwiązań technicznych oraz bardzo dobrych materiałów. Na zmianę podejścia inwestorów duży wpływ miała również pandemia. Ludzie masowo zaczęli szukać działek pod budowę domów poza miastem. Chcą mieć budynek przede wszystkim tani w eksploatacji, wykonany z dobrych jakościowo materiałów przy możliwie najkrótszym czasie jego realizacji.
  • Ogromnym atutem systemu jest szybkość budowy – to tylko 6 tygodni do stanu surowego otwartego. Własny dom projektanta w stanie wykończonym powstał w 6 miesięcy. Izolacyjność i szczelność obiektu to kolejne korzyści - szczelność została potwierdzona odpowiednimi testami. Rachunki za ogrzewanie za cały sezon grzewczy w domu o powierzchni 150m2, kształtują się następująco 2018 - 4100zł; 2019 - 3800zł; 2020 - 3900zł. System IZODOM2000 rozwiązuje w prosty sposób kwestie mostków termicznych. Technologia w żaden sposób nie ogranicza wyobraźni architekta, ponieważ można w niej projektować każdy rodzaj budynku. Inwestorzy coraz częściej wybierają rozwiązania energooszczędne i ekologiczne, rośnie też liczba osób wybierających rozwiązania zero energetyczne.
Czas budowy domu w stanie surowym z wykorzystaniem technologii IZODOM2000 to zaledwie sześć tygodni fot. Izodom 2000 Polska

Korzyści, jakie daje wybór technologii IZODOM2000

Duża liczba klientów Pana Przemysława wybrała IZODOM20000 z uwagi na ciekawość innowacyjnego rozwiązania i atuty przytoczone powyżej. Nie miał on problemów z zaprojektowaniem budynku w technologii IZODOM2000. Podczas pracy nad projektem korzystał z materiałów technicznych udostępnionych przez firmę. Łatwo znajdował informacje o każdym elemencie systemu wraz z licznymi przykładami i obliczeniami omawiającymi wszystkie ważne kwestie techniczne. Dodatkowo IZODOM2000 posiada opracowania w których osobno zostaje omówiona kwestia mostków termicznych czy wartości izolacyjności przegród. Ponadto firma dysponuje bezpłatną nakładką CAD, dzięki której projektowanie oraz rysowanie elementów jest o wiele prostsze. Każdy z elementów IZODOM2000 posiada deklarację właściwości użytkowych, opisującą dokładnie każdy parametr.

Przekrój budynku opracowany dzięki nakładce do programu AutoCAD fot. Izodom 2000 Polska

Klienci i partnerzy biznesowi mogą ponadto liczyć na szkolenia, indywidualne konsultacje oraz wsparcie na każdym etapie od projektowania poprzez realizację. Po zakończonej koncepcji, projekt wysyłany jest do weryfikacji i wyceny materiałowej, co ułatwia zrozumienie szczegółów osobom o mniejszej wiedzy. Wykorzystywane materiały charakteryzują się wysoką jakością potwierdzoną licznymi certyfikatami: między innymi ETA, Passive House Institute, TUV – ISO, Ambasador budownictwa pasywnego, Wyróżnienie Komisji Europejskiej, czy GreenEvo. Warto dodać, iż firma Izodom 2000 Polska jako jedyna polska firma budowlana, dołączyła w maju br. do United Nations Global Compact.

źródło i zdjęcia: Izodom 2000 Polska

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE