Czym grozi zawilgocenie wełny mineralnej?

Mokra wełna mineralna na poddaszu może skutkować powstaniem pleśni, nieestetycznymi zaciekami na ścianach oraz uszkodzeniem drewnianej konstrukcji dachu. Pełni wówczas rolę przewodnika, co bezpośrednio przekłada się na spadek właściwości izolujących i wyższy koszt ogrzewania budynku. W jaki sposób zabezpieczyć wełnę przed zawilgoceniem?

Czym grozi zawilgocenie wełny mineralnej?

Skutki zawilgoconej wełni mineralnej na poddaszu

Mokra wełna traci swoje właściwości – zamiast izolować – przewodzi i tym samym ochładza zimą, latem zaś prowadzi do przegrzania. Dużym problemem może być gdy zamoknie wełna, która została już zamontowana jako docieplenie poddasza. Oczywistym jest, że drewno nie lubi wody – psuje się, gnije, murszeje. Mokra wełna może trwale uszkodzić drewniane belki i krokwie. Co więcej, woda w wełnie sprawia, że zamiast izolować, wełna przewodzi ciepło. W ten sposób ogrzane zimą mieszkanie szybko się wychładza, a rachunki za ogrzewanie wzrastają. Gdy wełna zamontowana na poddaszu zostanie zalana, nie ma możliwości wysuszenia jej bez demontażu.

Wilgoć w mieszkaniu jest trudna do zwalczenia i pracochłonna, dlatego należy do tego tematu podejść rzetelnie i metodycznie. Nie można pozwolić na rozwój pleśni, gdyż grzyby psują konstrukcję budynku, a co ważniejsze – mają szkodliwy wpływ na zdrowie domowników.

Decydując się na tę formę ocieplenia dachu czy elewacji zewnętrznych – należy szczególnie zadbać o zabezpieczenie wełny mineralnej przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. Mniejsze ryzyko uszkodzenia struktury wełny jest wtedy, gdy zamontujemy ją wewnątrz budynku, na zewnątrz pozostawiając standardowy styropian, który znacznie mniej chłonie wilgoć.

Jak wysuszyć wełnę mineralną przed ponownym montażem?

W przypadku dostania się wilgoci w strukturę wełny, nie można stosować półśrodków. Jedynym słusznym rozwiązaniem jest demontaż, dokładne wysuszenie wełny i ponowny montaż ocieplenia. Jeśli elementy konstrukcyjne dachu w wyniku wilgoci zostały uszkodzone, należy je wymienić. Aby wysuszyć wełnę mineralną należy rozłożyć ją w pomieszczeniu o temperaturze ok. 20°C. Wełna mineralna długo schnie. Dlatego, aby skrócić ten czas, warto skorzystać z pomocy specjalnych dmuchaw, które wywołają ruch powietrza.

źródło i zdjęcia: climowool sp. z o.o.

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT