Ocieplanie domu szkieletowego

Każdy, kto ma zamiar wybudować własny dom, musi podjąć ważną decyzję: zdecydować się na zabudowę drewnianą czy murowaną? Konstrukcja drewniana wymaga dodatkowego ocieplenia - przedstawiamy na co należy zwrócić uwagę podczas wykonywania bądź zlecania prac.

Ocieplanie domu szkieletowego

Dom szkieletowy - podstawy

Na początku warto zapoznać się z definicją domu szkieletowego. Jest to obiekt, który tworzy się z desek łączonych ze sobą przy pomocy gwoździ lub specjalnych, metalowych złączy, a następnie ociepla go izolacją, np. z wełny mineralnej. Taka konstrukcja ma wiele zalet, do których należy:

  • Szybkość budowy: poza wylaniem fundamentów nie wykonuje się żadnych mokrych prac, dlatego też można tworzyć konstrukcję przez cały rok, niezależnie od pogody.
  • Proces przyjazny dla środowiska: tworzenie z drewna emituje o wiele mniej dwutlenku węgla niż budowanie konstrukcji z betonu czy ceramiki.
  • Niskie koszty transportu materiałów: drewno jest bardzo lekkie i można je w wygodny sposób dostarczyć we wskazane miejsce.
  • Możliwość rozbudowy: jeśli działka na to pozwala, konstrukcja może zostać poszerzona i dowolnie zmodyfikowana.

Jak widać, tego typu rozwiązanie ma dużo zalet, mimo tego wiele osób nadal ma wątpliwości co do tworzenia konstrukcji szkieletowych. Wśród naszych rodaków panuje przekonanie, że dom szkieletowy szybko się wychładza, a przecież tego typu konstrukcje tworzone są głównie w krajach, w których panują duże niższe temperatury niż w Polsce. Najczęściej na ich budowę decydują się mieszkańcy Szwecji, Norwegii, a także Kanady.

W domu szkieletowym może być zimno, ale niska temperatura może panować także w budynku betonowym. To, ile stopni pokaże termometr, zależy od zastosowanych materiałów izolacyjnych, np. grubości warstwy wełny mineralnej, sposobu ogrzewania, a także szczelności okien i wielu innych elementów.

Co zrobić, aby dom szkieletowy nie był zimny?

Decydując się na konstrukcję szkieletową, powinno się ocieplić ją tak, aby zarówno ściany, jak i dach posiadały właściwy opór cieplny. W ten sposób nieruchomość nie będzie się nadmiernie wychładzać ani przegrzewać, a o to właśnie chodzi.

Ściany powinny zostać pokryte odpowiednią warstwą izolacji z wełny mineralnej, a poza warstwą izolacji z wełny mineralnej warto wyposażyć budynek w wentylacje mechaniczną, która umożliwi odzyskiwanie ciepła, a także system ogrzewania zasilany ze źródeł odnawialnych.

W przypadku konstrukcji szkieletowych sama wełna mineralna może nie wystarczyć fot. climowool sp. z o.o.


Szczelność konstrukcji zależy od zastosowanych rozwiązań oraz użytych do budowy materiałów, dlatego też warto zainwestować w nie podczas tworzenia domu szkieletowego. Taka inwestycja szybko się zwróci i pozwoli zaoszczędzić, a właściciel budynku będzie cieszyć się odpowiednią temperaturą wnętrza niezależnie od pogody.

Gromadzenie ciepła w konstrukcji szkieletowej

Niezależnie od wybranego sposobu ogrzewania wewnątrz, należy wytworzyć taką ilość ciepła, która pozwoli ogrzać zgromadzone w nim powietrze. W odróżnieniu od obiektów betonowych nie musimy ogrzewać murów, ponieważ drewniane ściany go nie gromadzą, tylko zatrzymują wewnątrz, dzięki izolacji.

Konstrukcja szkieletowa ma wiele zalet, jednak, aby w pełni z nich korzystać, należy niektóre elementy uwzględnić jeszcze przed rozpoczęciem budowy.

Kanadyjczyk to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą, aby ich cztery ściany były ekonomiczne i ekologiczne. Co więcej, tego typu obiekty mają również mocną konstrukcję, a ich budowa trwa bardzo krótko, dzięki czemu sprawdzą się zwłaszcza dla osób, które chcą jak najszybciej zamieszkać we własnym domu.

Wszystko zależy więc od odpowiedniej izolacji - mniej doświadczeni użytkownicy tego typu domów powinni skorzystać z doradztwa specjalisty.

źródło i zdjęcia: climowool sp. z o.o.

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE