Wykańczamy ściany w technologii jednowarstwowej

Jednowarstwowa, dwuwarstwowa, a może trójwarstwowa? Technologia budowy ścian zewnętrznych może się różnić. Jak odpowiednio wykończyć konkretny rodzaj ściany? Ściany jednowarstwowe są najprostsze w wykończeniu. Dlaczego tak jest?

Wykańczamy ściany w technologii jednowarstwowej

Co to jest ściana jednowarstwowa?

Tego typu ściany to jak sama nazwa wskazuje, przegroda wykonana w jednej warstwie. Warstwą tą może być np. pustak lub beton komórkowy, który dzięki brzegom wyposażonym w mechanizm pióra i wpustu pozwala na zminimalizowanie powstawania mostków cieplnych. Grubość tego typu przegrody może sięgać nawet 50 cm.

Ściany jednowarstwowe dzięki specjalnej budowie nie wymagają dodatkowej warstwy ocieplającej w postaci np. styropianu.
Tego typu ściany muszą spełniać normy maksymalnej wysokości współczynnika przenikania ciepła U. Musimy o tym pamiętać, wybierając odpowiedni materiał na budowę ścian jednowarstwowych.

Ten typ ścian jest niezwykle wymagający pod kątem technicznym. Warto więc zlecać budowę firmie, która ma duże doświadczenie w takich przedsięwzięciach. Ze względu na swoją specyfikę, ściany wykonane w jednej warstwie, nie tolerują nawet niewielkich niedoróbek.

Wprawiona ekipa jest w stanie w stosunkowo krótkim czasie postawić zewnętrzne ściany budynku. Szybkość budowy sprawia, że rozwiązanie to jest często spotykane.

Kolejnym plusem ścian jednowarstwowych jest oszczędność dotycząca zakupu materiałów izolacyjnych np. wełny mineralnej lub styropianu. Co za tym idzie, również ekipa potrzebna do montażu ww materiałów staje się zbędna. Dodatkowym plusem ścian wykonanych w technologii jednowarstwowej jest ich odporność na uszkodzenia. W rzeczywistości -mimo jednej warstwy- są one o wiele bardziej odporne od ścian wielowarstwowych.

Budynek w trakcie tynkowania

Jak wykończyć ściany w technologii jednowarstwowej?

Na to pytanie odpowiedzieć można jednym słowem: szybko. Mniejsza ilość warstw jaka jest wymagana na powierzchni ściany sprawia, że jej wykończenie ogranicza się do nałożenia tynku zewnętrznego i wybranego przez nas tynku elewacyjnego.

Kiedy należy rozpocząć tynkowanie?

Natrysk tynków zewnętrznych możemy rozpocząć po etapie osiadania budynku. Może to trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy w zależności od podłoża. Wcześniejsze tynkowanie budynku może spowodować duże problemy związane z pękaniem warstwy tynku. Niestety nie możemy również zbyt długo zwlekać z pracami tynkarskimi. Musimy pamiętać o tym, że "gołe" mury są podatne na wpływ warunków atmosferycznych. Zbyt długa ekspozycja na wiatr, deszcz i mróz może powodować mikro pęknięcia ścian i osłabiać całą konstrukcję.

Tynkowanie ścian jednowarstwowych możemy przeprowadzić używając specjalnego agregatu. Do tego celu często stosuje się agregaty ślimakowe lub -zyskujące na popularności- agregaty pneumatyczne.
Urządzenia te pozwalają na szybki i dokładny natrysk tynku zewnętrznego.

Nakładanie tynku elewacyjnego

Wybór tynku elewacyjnego nie należy do prostych. Ma on za zadanie dokładne pokrycie ścian budynku i stworzenie wytrzymałej na warunki atmosferyczne powłoki, która będzie cieszyć nasze oczy przez wiele lat. Jeżeli zdecydujemy już między rodzajami tynku (do wyboru mamy tynki mineralne, silikonowe, silikatowe i akrylowe). Kolejnym etapem jest wybór sposobu nakładania go.

Do niedawna bardzo popularne było nakładanie tynku elewacyjnego ręcznie. Metoda ta - mimo, że praktykowana przez lata- nie należy do szybkich. Efekty takiego nakładania również mogą nie spełniać naszych oczekiwań. Aby ułatwić sobie pracę warto sięgać po nowe rozwiązania jakie przedstawia nam rynek budowlany.

Jedną z lepszych metod natrysku tynków elewacyjnych jest zastosowanie agregatu pneumatycznego Agrekom. Pozwala on na natrysk równej warstwy tynku elewacyjnego, który odznacza się ładną równomierną strukturą. Pneumatyczne agregaty tynkarskie pozwalają zarówno na gruntowanie (również gruntem szczepnym) jak i natryskowe nakładanie tynków i malowanie natryskowe. Są to więc urządzenia niesamowicie wielofunkcyjne i wydajne.

źródło i zdjęcia: AGREKOM

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE