Tynkowanie elewacji - natryskowo czy ręcznie?

Cienkowarstwowe tynki cieszą się dużą popularnością. Jest to szybki i nie tak drogi jak np. kamień sposób, aby nasz dom wyglądał estetycznie i na dodatek, był odporny na działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych. Jakimi metodami najlepiej nakładać tynk elewacyjny? Czy natrysk tynku specjalnym agregatem to dobry pomysł?

Tynkowanie elewacji - natryskowo czy ręcznie?

Człowiek od zawsze chciał ułatwiać sobie pracę i sprawiać, że zostanie ona wykonana możliwie jak najszybciej. Zaobserwować można to zarówno w przypadku wynalezienia samochodu- bez którego nie jesteśmy się w stanie obecnie obejść, jak i w przypadku nowoczesnych agregatów tynkarskich z których korzystamy równie chętnie, ponieważ ich praca jest szybka i dokładna.

Tynki cienkowarstwowe, czyli np. popularny "baranek" możemy nakładać zarówno na wcześniej przygotowane i odpowiednio docieplone ściany, jak i na cegły lub pustaki (o ile producent tynku dopuszcza taką możliwość). Jeszcze do niedawna bardzo popularne było nakładanie tego typu tynku ręcznie, za pomocą metalowej pacy. Rozwiązanie to było praktykowane przez bardzo długi czas, mimo wielu minusów jakie za sobą niesie.

Jednym z większych problemów jakie wiązały się z ręcznym nakładaniem tynków był czas ich wykonania. Aby pokryć duży budynek mieszkalny, często nie wystarczał jeden dzień. Skutkowało to widocznymi łączeniami warstw nakładanych w różnym czasie, a także zwiększało koszty, które w dużej mierze generowali dodatkowi pracownicy i straty w materiale.

Pneumatyczne agregaty tynkarskie i malarskie AGREKOM

Nowe, znaczy wydajniejsze

Krokiem milowym w wykonywaniu tynków elewacyjnych, było powstanie agregatów dostosowanych do tego typu prac (np. AGREKOM). Urządzenia te nie tylko pozwalają zaoszczędzić czas, ale również zmniejszają znacząco marnowanie materiału. Wymagają też znacznie mniejszej ekipy podczas pracy – jedna osoba wystarcza do obsługi agregatu. Nowoczesne agregaty tynkarskie, posiadają zbiornik do którego należy wlać wcześniej przygotowaną lub gotową masę.

Odpowiedniej wielkości i budowy zbiornik osadzony na podwoziu z dużymi kołami, zapobiega negatywnym skutkom długiego dźwigania jakie zaobserwować możemy, podczas użytkowania pistoletów natryskowych wyposażonych w górny lej. Dodatkowym plusem tego typu rozwiązania jest wielofunkcyjność. Pneumatyczne agregaty tynkarskie pozwalają nie tylko na natrysk tynków elewacyjnych, ale również obrzutki tynkarskiej, gładzi, gruntu szczepnego, a także farby emulsyjnej.

Na co zwrócić uwagę wybierając agregat do tynków elewacyjnych?

Niejednokrotnie można na rynku spotkać kiepskiej jakości plastikowe pistolety. Aby urządzenie pracowało przez wiele lat bez problemu, warto zainwestować w pistolety wykonane z metalu (np. AGREKOM). Ważnym elementem jest również okres gwarancyjny na urządzenie i to czy gwarancja realizowana jest w systemie Door2Door. Przydatna może również okazać się możliwość skorzystania z pomocy technicznej, która pokieruje nas podczas pierwszego uruchomienia urządzenia lub pracy z nowym materiałem. Nie zaszkodzi również zapytać sprzedawcę o certyfikat CE zgodny z odpowiednimi normami.

źródło i zdjęcia: AGREKOM

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE