Na co zwrócić uwagę wybierając materiał izolacyjny?

Dobierając materiał izolacyjny do nowo budowanego czy poddanego renowacji domu, warto zacząć od etykiety. Jest to istotne zarówno w przypadku wełny szklanej czy skalnej, jak i styropianu czy izolacji PIR lub PUR.

Na co zwrócić uwagę wybierając materiał izolacyjny?

Właściwości termiczne materiałów izolacyjnych 

Właściwości termiczne oznaczamy dwoma parametrami. Pierwszy z nich to współczynnik przewodzenia ciepła λD (lambda deklarowana). Litera "D" oznacza, że to wartość deklarowana zgodnie z przepisami. Lambda pokazuje, ile ciepła przeniknie przez materiał niezależnie od jego grubości.

Im mniejsza "lambda", tym lepiej! Najniższą lambdę wśród wełen na świecie ma, produkowany w Gliwicach ISOVER Multimax 30 (0,030), niewiele ustępują Super-Vent Plus (0,031), Super-Mata Plus (0,032) czy Super-Mata (0,033). Z kolei dla produktu o konkretnej grubości podaje się opór cieplny (RD), im grubsza warstwa, tym wyższa wartość. Im większe "R" – tym lepiej, odwrotnie do "lambdy".

Właściwa izolacja akustyczna 

Izolacyjność akustyczną mierzoną w decybelach podaje się Dla całych przegród natomiast dla samego wyrobu “akustyczną” cechą deklarowaną na etykiecie jest współczynnik pochłaniania dźwięku “AWxx”, np. AW1,0; AW0,9 itp.

Im większa liczba tym lepiej, czyli AW1,0 (najwyższa osiągalna) jest lepsze niż AW0,9. ISOVER proponuje AKU-Płytę (AW1,0) – doskonałą dla budynków nowych i remontowanych. Jej sprężystość gwarantuje dokładne wypełnienie izolowanej przestrzeni; nie osiada pod ciężarem własnym, nie absorbuje wilgoci, ma typowe wymiary i jest łatwa w montażu.

Ognioodporne właściwości 

Izolacyjność przeciwpożarowa jest zazwyczaj cechą przegrody, a nie samej wełny. Natomiast “przeciwogniową” cechą materiału jest klasa reakcji na ogień, na etykiecie oznaczana np. A1; B2- s1,d1 itp. Pierwsze litery alfabetu są “lepsze” niż kolejne, niższe liczby są “lepsze” niż wyższe.

Czyli A1 jest lepsze niż A2, A1 jest lepsze niż B1, A2 jest lepsze niż B1 itd. Wszystkie produkty ISOVER z wełny szklanej i skalnej są niepalne, czego nie można powiedzieć np. o styropianach EPS i XPS czy piankach PIR i PUR.

Źródło i zdjęcia: ISOVER 

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE