Czyste Powietrze: jak uzyskać dofinansowanie na wymianę okien?

Program "Czyste Powietrze" ma na celu poprawę jakości powietrza oraz redukcję emisji gazów cieplarnianych. Działania te obejmują wymianę starych źródeł ciepła na bardziej ekologiczne oraz poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych. Program skierowany jest do właścicieli domów jednorodzinnych, zarówno wolnostojących, jak i tych w zabudowie bliźniaczej, szeregowej czy grupowej, które są już użytkowane.

Czyste Powietrze: jak uzyskać dofinansowanie na wymianę okien?

Kto może ubiegać się o dofinansowanie?

Aby skorzystać z dofinansowania w ramach programu "Czyste Powietrze", należy spełnić następujące warunki:

 • Właściciel lub współwłaściciel budynku: program jest skierowany do osób fizycznych, które są właścicielami lub współwłaścicielami budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego wydzielonego w takim budynku z wyodrębnioną księgą wieczystą.

Progi dochodowe - kwalifikacja do poszczególnych poziomów dofinansowania zależy od dochodów:

 • Podstawowy poziom dofinansowania: dochód roczny do 135 tys. zł.
 • Podwyższony poziom dofinansowania: dochód miesięczny na osobę w gospodarstwie wieloosobowym do 1 894 zł, w gospodarstwie jednoosobowym do 2 651 zł.
 • Najwyższy poziom dofinansowania: dochód miesięczny na osobę w gospodarstwie wieloosobowym do 1 090 zł, w gospodarstwie jednoosobowym do 1 526 zł.

Jakie są maksymalne poziomy dofinansowania?

Maksymalne kwoty dofinansowania zależą od poziomu dochodowego i wynoszą:

 • 66 tys. zł dla podstawowego poziomu dofinansowania.
 • 99 tys. zł dla podwyższonego poziomu dofinansowania.
 • 135 tys. zł dla najwyższego poziomu dofinansowania.
Wymiana okien jest istotnym elementem termomodernizacji budynków.

Wymagania techniczne okien

Aby uzyskać dofinansowanie na wymianę okien, muszą one spełniać określone przepisy techniczne dotyczące maksymalnych wartości współczynnika przenikania ciepła:

 • Okna i drzwi balkonowe: 0,90 W/(m²K)
 • Okna połaciowe: 1,10 W/(m²K)
 • Drzwi zewnętrzne: 1,30 W/(m²K)
 • Drzwi i bramy w garażach ogrzewanych: 1,30 W/(m²K)

Proces ubiegania się o dofinansowanie

Termomodernizacja z audytem energetycznym

W przypadku kompleksowej termomodernizacji wymagane jest przeprowadzenie audytu energetycznego, na który można uzyskać dofinansowanie w wysokości 1 200 zł. Koszt audytu nie jest wliczany do ogólnej kwoty dofinansowania.

Prefinansowanie inwestycji

Program "Czyste Powietrze" umożliwia uzyskanie prefinansowania, czyli wypłaty części dofinansowania (do 50% maksymalnej kwoty) jeszcze przed rozpoczęciem prac. Ta opcja jest dostępna dla beneficjentów, którzy kwalifikują się do podwyższonego i najwyższego poziomu dofinansowania.

Składanie wniosków

Wnioski o dofinansowanie można składać do końca 2027 roku w Wojewódzkich Funduszach Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz online. Dokumenty można złożyć przez generator wniosków o dofinansowanie NFOŚiGW, z możliwością elektronicznego podpisania profilem zaufanym.

Alternatywne programy dofinansowania

Program "Ciepłe Mieszkanie"

Dla właścicieli mieszkań w budynkach wielorodzinnych dostępny jest program "Ciepłe Mieszkanie", który oferuje trzy poziomy dopłat zależne od dochodów:

 • Do 30% kosztów kwalifikowanych, maksymalnie 15 000 zł.
 • Do 60% kosztów kwalifikowanych, maksymalnie 25 000 zł.
 • Do 90% kosztów kwalifikowanych, maksymalnie 37 500 zł.

Podsumowanie

Program "Czyste Powietrze" oferuje szerokie możliwości dofinansowania, w tym na wymianę okien, co jest istotnym elementem termomodernizacji budynków.

Spełnienie określonych warunków technicznych oraz dochodowych umożliwia uzyskanie znacznego wsparcia finansowego, które pomoże zmniejszyć koszty inwestycji i poprawić efektywność energetyczną domów.

Źródło i zdjęcia: Aluplast

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT