Rozwiązania Aluprof stosowane w uniwersytetach europejskich

Rozwiązania Aluprof pozwalają nadać budynkom imponujący wygląd, a reprezentatywne gmachy uniwersytetów właśnie tego potrzebują. Zarówno polskie, jak i zagraniczne uczelnie postawiły na produkty polskiego producenta. 

Rozwiązania Aluprof stosowane w uniwersytetach europejskich

Rozwiązania Aluprof w Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego

Siedzibą wydziału jest górujący nad Sosnowcem 84-metrowy wieżowiec nazywany popularnie "Żyletą". Budowę najwyższego obiektu – nie tylko w mieście, ale całym Zagłębiu Dąbrowskim – rozpoczęto w latach 70. XX wieku i trwała ona do 1981 roku. Rok później obiekt został przekazany Wydziałowi, a w 2007 roku przeszedł gruntowną modernizację według projektu architekta Ireneusza Chrenkoffa. 

Siedziba Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego
Siedziba Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego fot. Aluprof S.A.

Celem prac było nie tylko poprawienie wyglądu wizytówki Uniwersytetu Śląskiego i regionu, ale również jego energooszczędności. Dotyczyły one między innymi wymiany starej i zniszczonej elewacji, którą zastąpiono nowoczesnymi rozwiązaniami. W budynku Wydziału Nauk o Ziemi do realizacji ścian słupowo-ryglowych wykorzystano system Aluprof MB-SR50N (zaprezentowany na targach BAU 2021), który dedykowany jest budowie estetycznych fasad z wąskimi liniami podziału i umożliwia zlicowanie profili od strony wewnętrznej. W rozwiązaniu stosuje się ponadto ciągłą przekładkę termiczną z materiału HPVC oraz profilowanych uszczelek przyszybowych z EPDM, czego efektem jest wysoka izolacyjność cieplna. W budynku wykorzystano ponadto dwa systemy okienno-drzwiowe:

  • MB-60 o niskiej wartości współczynnika przenikania ciepła i bardzo dobrych parametrach akustycznych oraz
  • MB-45 bez izolacji termicznej.

Warto podkreślić, że oba rozwiązania są ze sobą powiązane poprzez wykorzystanie kompatybilnych elementów oraz niemal identyczny wygląd, co daje dużą elastyczność przy wykonywaniu zabudowy. Dla poprawienia bezpieczeństwa obiektu zastosowano system MB-78EI do wykonywania przegród przeciwpożarowych z drzwiami w klasie do EI90. Rozwiązanie oparte jest o charakteryzujące się niską wartością współczynnika przenikania ciepła profile aluminiowe z przekładkami termicznymi oraz specjalne elementy izolacji ogniowej GKF/CI.

Rozwiązania Aluprof w Environmental Building University of York

Kojarzący się z minimalizmem budynek to siedziba kilku wydziałów i grup badawczych. Został zaprojektowany z myślą o ułatwieniu pracy zespołowej naukowców, działaczy ekologicznych i społecznych, a także prowadzenia zajęć dydaktycznych.

Warta 12,5 miliona funtów inwestycja, która została oddana do użytku w 2015 roku, swoim wyglądem komponuje się z otaczającymi ją łąkami kwietnymi, drzewami oraz stawem. Powstała według projektu pracowni Bond Bryan Architects, która zdecydowała, by część elewacji została pokryta roślinami. Zewnętrzny wygląd budynku to ponadto nowoczesne połączenie szkła i aluminium za sprawą systemu MB-SR50N. Environmental Building wykorzystuje również inne rozwiązanie Aluprof, a mianowicie system okienno-drzwiowy z izolacją termiczną MB-70. Charakteryzują go trójkomorowe profile oraz specjalna budowa kształtowników skrzydła i ościeżnicy, która przy zamkniętych oknach i drzwiach daje efekt jednorodnej płaszczyzny. Cechą rozpoznawczą systemu jest także wyjątkowo niski współczynnik przenikania ciepła, co sprzyja energooszczędności obiektu powstałego z myślą o działaniach na rzecz środowiska.

Environmental Building, University of York
Environmental Building, University of York fot. Aluprof S.A.

Inne uniwersytety korzystające z rozwiązań Aluprof

Powyższe obiekty to nie jedyne uniwersytety, w których znajdują się nowoczesne i sprzyjające ochronie środowiska systemy. Rozwiązania Aluprof znalazły zastosowanie także w innych, ważnych na akademickiej mapie Europy obiektach. To takie uczelnie, jak:

  • De Montfort University,
  • University of Glasgow Centre for Virus Research
  • Queen’s University.

źródło i zdjęcia: Aluprof S.A.

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT