Bilans termoizolacyjny
U, czyli współczynnik przenikania ciepła to jedna z najważniejszych wartości przy budowie domu. Określa bowiem izolacyjność cieplną danej przegrody. Im mniejsze U, tym lepsza izolacja. W przypadku okna (Uw; w=window) wartość współczynnika ma ogromny wpływ na rachunki za ogrzewanie. Ponieważ obydwa komponenty okna posiadają współczynnik przenikania ciepła, warto pamiętać, że w przypadku ramy (Uf; f=frame) jest on wyższy niż w przypadku szyby (Ug; g=glass).
Im więcej więc szyby w oknie, tym lepszy jego wskaźnik. Zadanie okna to jednak nie tylko izolacja przed utratą ciepła, ale przede wszystkim wpuszczanie do pomieszczenia energii słonecznej, o którym informuje nas współczynnik przepuszczalności energii (g=solar factor). Jest to kluczowe zwłaszcza zimą, kiedy energia słoneczna służy nam do ogrzania pomieszczeń. Jak podsumować zyski i straty? O tym mówi nam bilans energetyczny, który jest dodatni, gdy zyski energii są większe w porównaniu do poniesionych strat.
O 27 % więcej światła w domu
Słońce jest bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na mikroklimat wnętrz. Oddziałuje na wilgoć i temperaturę powietrza oraz działa bakteriobójczo. Ilość światła przepuszczanego przez szybę opisuje współczynnik przepuszczalności światła (Lt=light transmission). To kolejna ważna właściwość okna, podawana w procentach, która określa ile naturalnego światła dziennego się przez nie dostanie.
Współczynnik przepuszczalności światła w nowych oknach LUM’UP wynosi aż 82 % lub 74-75% w przypadku zastosowania pakietu 2-komorowego. LUM’UP potrafi uzyskać aż do 27% więcej światła niż tradycyjne okno. To duża różnica, którą zarejestruje ludzki organizm. Poziom nasłonecznienia reguluje bowiem zdrowy sen, poziom stresu, a nawet ciśnienie krwi i przemianę materii.
Źródło i zdjęcia: Vetrex
Komentarze