Jeszcze więcej światła na poddaszu – zestawy okienne VELUX

Poczucie przestrzeni, panoramiczny widok, niezwykłe możliwości aranżacji i komfortowe miejsce do życia to niektóre korzyści wynikające z instalacji okien dachowych w zestawach, czyli kilku okien obok siebie. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie tylko lepiej doświetlimy wnętrza, ale też zadbamy o nasze zdrowie i samopoczucie.

Jeszcze więcej światła na poddaszu – zestawy okienne VELUX

Łączenie okien w zestawy 

Odpowiednio dobrane i prawidłowo rozmieszczone okna dachowe mają ogromny wpływ na bilans energetyczny budynku, doświetlenie pomieszczeń światłem dziennym oraz właściwą wentylację poddasza.

Dokonując wyboru wielkości i liczby okien dachowych należy wziąć pod uwagę fakt, że ich powierzchnia zgodnie z normami budowlanymi powinna stanowić minimum 1/8 powierzchni podłogi pokoju.

Jeśli jednak chcemy cieszyć się większą ilością światła na poddaszu, możemy zamontować kilka okien obok siebie. Wtedy przeszklenia mogą sięgać nawet 30-40% powierzchni podłogi. Najczęściej spotykanym zestawem okiennym są dwa okna dachowe zamontowane obok siebie.

W przypadku łączenia okien w zestawy warto mieć na uwadze, że w poziomie łączymy okna tej samej wysokości – w praktyce jest to jednoznaczne z tym samym rozmiarem okien.

Jeśli pomieszczenie jest wysokie to możemy zastanowić się nad montażem okien jedno nad drugim. Trzeba jednak pamiętać, że w pionie łączymy okna o tej samej szerokości, ale jeśli zależy nam na urozmaiceniu architektury wnętrza, okna mogą być różnej długości.

Osobom poszukującym niestandardowych rozwiązań na poddaszu z pewnością spodoba się połączenie okien dachowych z oknami kolankowymi.

Pionowe elementy okienne są przeznaczone do zamontowania bezpośrednio pod oknami dachowymi VELUX.

Dzięki temu, że otwór okienny sięga niemal do samej podłogi, zapewniają one piękny widok oraz optycznie powiększają poddasze. Dodatkowo, okno kolankowe to świetny sposób na przewietrzenie wnętrza nawet przy bardzo złej pogodzie.

Dostępne są w wersji uchylnej w technologii drewnianej, okno kolankowe VELUX VFE, a także w wersji uchylno-rozwieranej na bok: VELUX VFA/VFB oraz nieotwieranej w technologii drewniano-poliuretanowej – okno VELUX VIU.

Montaż okien dachowych w zespoleniu

Bez względu na to, na jakie rozwiązanie się zdecydujemy pamiętajmy, by przestrzegać zasad prawidłowego montażu. Okno dachowe jest integralnym elementem dachu, dlatego powinno być szczelnie z nim połączone, a także odpowiednio ocieplone.

Aby zainstalować okno dachowe w zestawie należy wybrać odpowiedni kołnierz uszczelniający oraz inne materiały instalacyjne jak np. ramy izolacyjne i folie paraizolacyjne.

Kołnierze dedykowane montażowi okien w zestawach noszą nazwę kombi, a wybiera się je zależnie od ułożenia okien oraz rodzaju zastosowanego pokrycia dachowego. Kołnierze kombi mogą mieć różne rozstawy rynienek - dobieramy je do ułożenia krokwi.

W przypadku okien montowanych obok siebie w pionie odstęp między ościeżnicami wynosi standardowo 10 cm, ale kiedy chcemy zamontować rolety zewnętrzne musimy pamiętać o odstępie większym - 25 cm.

Kup okna dachowe w zestawie i zapłać mniej

Teraz zestawy VELUX kombi z dwoma oknami dachowymi z linii Standard Plus drewnianymi lub drewniano-poliuretanowymi (typy GLL 1061, GLL 1061B,GLU 0061, GLU 0061B) umiejscowionymi obok siebie wraz z kołnierzem uszczelniającym EKZ i EKW (do pokryć profilowanych) lub EKJ (do montażu obniżonego w dachówkach profilowanych), dostępne są w ofercie niższej o 400 zł.

Zestaw VELUX z oknem kolankowym można kupić w pakiecie: drewniane okno dachowe Standard Plus GLL 1061 lub GLL 1061B wraz z oknem kolankowym VFE 3066 z ceną niższą o 600 zł.

Opracowanie: redakcja budownictwob2b

Źródło i zdjęcia: Velux Polska 

 

 

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE