Tekstylne fasady Schüco FACID w budynku amerykańskiej firmy Agilent

Nowa siedziba amerykańskiej firmy badawczo-produkcyjnej Agilent w pełni odzwierciedla jej profil działalności i zapewnia doskonale doświetlone stanowiska pracy dla 450 zatrudnionych osób. W realizacji śmiałego, futurystycznego projektu pomogły tekstylne fasady Schüco FACID.

Tekstylne fasady Schüco FACID w budynku amerykańskiej firmy Agilent

Agilent Campus w niemieckiej miejscowości Waldbronn to najważniejsza europejska siedziba globalnego producenta technologii laboratoryjnej i rozwiązań analitycznych, wykorzystywanych m.in. w badaniach nad nowymi lekami na raka i kontroli dopingu.

Kompleks, w którym na co dzień pracuje 1000 osób został w 2017 roku wzbogacony o najnowocześniejsze centrum usług i technologii. Nowy budynek o powierzchni 16 200 metrów kwadratowych mieści w sobie działy rozwoju, projektowania przemysłowego, kontroli jakości, marketingu oraz przestrzeń szkoleniową i wystawienniczą.

Dzięki starannie przemyślanej kompozycji aluminiowych fasad i zastosowaniu tekstylnej powłoki fasadowej jego zewnętrzna, modernistyczna architektura w pełni odzwierciedla charakter przedsiębiorstwa zajmującego się zaawansowanymi technologiami.

Tekstylne fasady Schüco FACID

Nowy obiekt składa się z trzech kondygnacji, na których zlokalizowano 25 laboratoriów technicznych, pomieszczenia badawczo-szkoleniowe, audytorium, 35 sal konferencyjnych i przestrzenie biurowe typu open office. Znajdujące się w środkowej części budynku atrium zapewnia dopływ naturalnego światła dla laboratoriów. Szczególną rolę w kształtowaniu futurystycznej architektury budynku odegrały nowoczesne konstrukcje fasadowe. Ściany kurtynowe zostały zrealizowane w energooszczędnym aluminiowym systemie fasad słupowo-ryglowych Schüco FWS 50.

W celu zapewnienia odpowiedniej wentylacji w konstrukcję wkomponowano okna odchylne AWS 114. Najbardziej widocznym elementem architektury budynku jest jednak biała, tekstylna fasada FACID. Pojedyncze transparentne moduły o wymiarach 1,2 metra szerokości na 10 metrów długości zostały rozpięte na aluminiowej podkonstrukcji.

Tekstylna powłoka jest wysunięta względem ściany osłonowej budynku, a jednocześnie tworzy efektowne obramowanie czarnej, stalowej konstrukcji galerii okalającej obiekt. Architekturę uzupełniają wykonane z perforowanego materiału przesłony przeciwsłoneczne, które zostały zlicowane z tekstylną fasadą.

- FACID to rozwiązanie, które jest nie tylko ekstremalnie trwałe i wielofunkcyjne, ale też bardzo elastyczne. Wygląd fasady można zmienić w każdym momencie bez dużego wysiłku, dzięki czemu budynek adaptuje się do zmiennych wymagań bez kompromisów związanych z funkcjonalnością – mówi Michael Spranger, manager ds. kluczowych klientów w firmie Schüco.

Fasady FACID są tak wszechstronne, że w zależności od indywidualnej koncepcji można je formować w trójwymiarowe kształty, efektownie podświetlać czy wykonywać na nich wydruki cyfrowe, na przykład w postaci logotypu firmy. Rozwiązanie nie zasłania widoków na zewnątrz, a przy tym pełni funkcję zacieniania pomieszczeń.

Bezpieczeństwo w spójnym stylu

Kluczowym elementem realizacji obiektu była implementacja efektywnych rozwiązań w zakresie ochrony przeciwpożarowej i dymoszczelności. Ciekawym akcentem są dwa wąskie pasma okienne zamontowane na klatkach schodowych wokół atrium.

W poziomie przeszklenia zostały przyporządkowane do poszczególnych kondygnacji, jednak w pionie rozciągają się na całą wysokość budynku. Okna o szerokości zaledwie 70 cm i długości aż 13,5 metra zostały wyposażone w oszklenie przeciwpożarowe Schüco FireStop F90.

W przejściu z podziemnego parkingu do piwnicy, jak również do sal konferencyjnych zastosowano drzwi przeciwpożarowe Schüco ADS 80 FR 30, które zapewniają odporność ogniową przez 30 minut.

Pomiędzy parkingiem a piwnicą zastosowano także drzwi wewnętrzne Schüco ADS 65.NI, które zostały zaprojektowane jako wielofunkcyjne, łączące funkcje dostępu i monitoringu. Koncepcję uzupełniły bardzo trwałe, termoizolowane drzwi zewnętrzne ADS 75 HD.HI, które pod względem estetycznym nawiązują do konstrukcji ściany kurtynowej. W ten sposób uzyskano efekt harmonijnego współgrania elementów bezpieczeństwa z architekturą budynku.

Źródło i zdjęcia: Schüco

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT