W momencie zakupu przez nowych właścicieli trzykondygnacyjny budynek w szwedzkiej miejscowości Särö posiadał swoją oryginalną, modernistyczną formę z 1969 roku. Młodzi inwestorzy zdecydowali się na jego radykalny remont, głównie ze względu na niefunkcjonalny układ pomieszczeń.
Głównym założeniem renowacji było powiększenie przestrzeni mieszkalnej przy zachowaniu oryginalnych, betonowych konstrukcji. Prace rozpoczęto od części budynku, które były mniej wymagające pod względem technicznym.
W pierwszej kolejności odnowiono parter o metrażu 65 m2 ze strefą wejściową, garażem, pralnią i przechowalnią, a następnie najwyższe piętro liczące 35 m2. Największe wyzwanie pod względem projektowym i realizacyjnym stanowiła środkowa kondygnacja.
Modernizacja starego domu w stylu Bauhaus
Przestrzeń pierwszego piętra o powierzchni 170 m2 łączy w sobie wszystkie funkcje codziennego życia. Zgodnie z obowiązującymi trendami w architekturze uzyskała przestronny, otwarty charakter ze swobodnie rozlokowaną strefą jadalnianą, kuchenną i wyjściem na taras.
Od zewnątrz natomiast ta część zachowała swój modernistyczny wygląd w stylu Bauhaus, na którym oryginalnie wzorowano architekturę budynku. Estetyka ta kojarzona jest głównie z prostotą form, kubicznymi kształtami, stropodachami i ograniczoną różnorodnością materiałów, ale nie tylko.
Jednym z głównych wyznaczników stylu są także wielkoformatowe przeszklenia na elewacji. Właściciele domu w Särö chcieli konsekwentnie zachować te cechy w projekcie modernizacji. Dlatego z wszystkich stref funkcjonalnych na pierwszym piętrze miały roztaczać się panoramiczne widoki na naturę.
Życzeniem inwestorów było zastosowanie systemów przesuwnych, które nie tylko otworzą szeroko wnętrza na otoczenie, lecz także pozwolą im swobodnie korzystać z przestrzeni zewnętrznej w pogodne dni.
Rozwiązania Schüco zastosowane podczas modernizacji
Największą trudnością techniczną przy modernizacji środkowej kondygnacji budynku był montaż nowych, sięgających od podłogi do sufitu okien i drzwi przesuwnych bez wprowadzania zmian w strukturze istniejącego stropodachu.
Doskonałym rozwiązaniem zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i wizualnym, okazały się opracowane na potrzeby projektu konstrukcje na bazie systemu fasadowego Schüco FWS 50+.HI oraz drzwi przesuwnych i podnoszono-przesuwnych serii ASS 50.
Umożliwiły one osadzenie górnych i dolnych profili ościeżnic w warstwie stropu, dzięki czemu uzyskano efekt harmonijnych przeszkleń pozbawionych widocznych ram w strefie przypodłogowej i tuż pod sufitem. Poprzez ukrycie powierzchni ram i stref łączenia elementów stolarki z konstrukcją budynku uzyskano cel maksymalnego doświetlenia wnętrz.
Specjalna systemowa konstrukcja oparta na wąskich profilach pozwala ponadto na przenoszenie dużego ciężaru oszklenia. W tym przypadku zastosowano termoizolowane pakiety szybowe ze zintegrowanym szkłem bezpiecznym laminowanym. Projekt elewacji uzupełniły energooszczędne okna blokowe z serii AWS 70 BS.HI z ukrytym skrzydłem.
Wielkoformatowa stolarka imponuje całoszklanym designem, który nadaje budynkowi modernistycznego charakteru. W ten sposób powstała w pełni odpowiadająca potrzebom właścicieli jasna, otwarta architektura o minimalistycznym charakterze, która łączy estetykę Bauhaus z nowoczesną funkcjonalnością.
Źródło i zdjęcia: Schüco
Komentarze