5 kroków do zdrowego domu według raportu Grupy VELUX

Już wkrótce, 1 października, będziemy obchodzić Światowy Dzień Mieszkalnictwa. Największym wyzwaniem dotyczącym naszych domów jest zapewnienie właściwych warunków panujących w ich wnętrzach.  Mają one olbrzymi wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie i energię życiową. Jak wynika z raportu „Barometr zdrowych domów”, przeprowadzonego na zlecenie Grupy VELUX, droga do zdrowego domu wymaga działań, które można przedstawić w 5 krokach.

5 kroków do zdrowego domu według raportu Grupy VELUX

- Dobre warunki do snu, odpowiednia temperatura pomieszczeń, wentylacja, dostęp do światła dziennego, właściwy poziom wilgotności - to pięć kluczowych cech środowiska domowego, o których powinniśmy pamiętać myśląc o zdrowym domu. Często sprowadza się to do codziennych zachowań i nawyków, dzięki którym możemy mieć realny wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie i energię życiową, a tym samym jakość życia – podkreśla Monika Kupska-Kupis, architekt z firmy VELUX

Krok pierwszy: dobre warunki do snu

Dobre warunki do snu, w tym szczególnie – jakość powietrza (warto wietrzyć pokój przed snem), odpowiednia temperatura w sypialni, brak hałasu – wpływają na nasze zdrowie, poziom energii i podatność na infekcje. Sen ma również wpływ na naszą pracę.

Niska jakość snu w nocy wiąże się z gorszymi wynikami w pracy, większym ryzykiem wypadków w pracy oraz trudnościami w podejmowaniu decyzji zawodowych. W sypialni lub pokoju dzieci warto zamontować rolety lub rolety zewnętrzne, co korzystnie wpłynie na wydzielanie melatoniny.

Opuszczone rolety zewnętrze chronią przed hałasem, chłodem w zimie i przegrzewaniem poddasza latem, zaciemniają także wnętrze.

Zdrowy dom - dobre warunki do snu.

Krok drugi: dobra temperatura w mieszkaniu

Odpowiednia temperatura pomieszczeń stanowi kolejny istotny czynnik oddziałujący na nasze zdrowie. Zarówno zbyt wysoka, jak i zbyt niska temperatura nie sprzyja zdrowiu, zwłaszcza jeśli towarzyszy im niska wilgotność powietrza.

Przy temperaturze powyżej 21°C bardziej wysychają śluzówki dróg oddechowych, co powoduje zmniejszenie odporności miejscowej i naraża nas na infekcje wirusowe oraz bakteryjne. Wysychają również spojówki oczu.

Dodatkowo przy wysokiej temperaturze pogarsza się koncentracja i zdolności umysłowe, pojawia się nadmierne pocenie i ryzyko zaburzeń elektrolitowych, a w konsekwencji prowadzi to do zaburzeń rytmu pracy serca. Niskie temperatury powodują wychłodzenie organizmu, szczególne niekorzystne dla małych dzieci i osób starszych.

Aby zapewnić komfort termiczny ważne jest zróżnicowanie temperatury w zależności od funkcji pomieszczenia, ok. 19°C w sypialni, ok. 25°C w łazience, ok. 21°C w pokoju dziennym.

Dobrze zaizolowany budynek, ciepłe okna, sprawne i efektywne systemy grzewcze z możliwością regulacji są gwarancją tego, że domownicy będą cieszyć się komfortową temperaturą i będą mogli ją kontrolować, ponieważ zarówno niedogrzane, jak i przegrzane domy – nie są zdrowe.

Zdrowy dom - odpowiednia temperatura wewnątrz.

Dobry klimat wewnątrz domu wpływa na podniesienie przyswajania wiedzy nawet o 15%.

Krok trzeci: regularne wietrzenie

Warto wiedzieć, że człowiek wdycha około 30 kg powietrza, wykonując 22 tysiące oddechów dziennie, dlatego tak ważne jest regularne wietrzenie nawet 2-4 razy dziennie.

Jakie okno dachowe warto kupić? Najlepiej takie z nawiewnikiem, które umożliwia stałą wymianę powietrza nawet przy zamkniętym skrzydle okna. Wietrzenie pomieszczeń poprzez okna jest skuteczne i odpowiednie w wielu przypadkach: rano, po wstaniu z łóżka, w trakcie gotowania, po wzięciu prysznica, w trakcie i po sprzątaniu, w trakcie suszenia prania wewnątrz pomieszczenia, po powrocie do domu, przed snem.

Zdrowy dom - regularne wietrzenie.

Krok czwarty: dostęp do światła

Odpowiednio doświetlony światłem dziennym dom stwarza warunki do dobrego samopoczucia. Światło słoneczne wpływa na poprawę nastroju, sprzyja lepszej wydajności, produktywności i nauce. Jego brak lub ograniczony dostęp może powodować zaburzenia snu, stres, otyłość, zmęczenie i chorobę afektywną sezonową (SAD).

Światło słoneczne jest zatem naturalnym antydepresantem. Jak pokazują badania – zmniejsza również ryzyko wystąpienia infekcji górnych dróg oddechowych.

Poszukując nowego domu, warto zwrócić uwagę na jego projekt pod kątem dostępu do światła dziennego oraz rozmieszczenie i wielkość okien. Z badania wynika, że osoby które nie muszą korzystać ze sztucznego oświetlenia deklarują doskonały stan zdrowia i odczuwanie ciągłej energii życiowej.

Ponadto odpowiednia ilość światła dziennego w domu niemal o połowę zmniejsza ryzyko odczuwania niskiego poziomu energii życiowej. Na rynku są innowacyjne sposoby dostarczania światła nawet tam, gdzie z pozoru może wydawać się to niemożliwe.

Świetliki tunelowe z łatwością dostarczą go do ciemnych łazienek lub korytarzy. Dodatkowym benefitem takich wnętrz, będzie wygoda korzystania, a także niższe rachunki za prąd.

Nawet 90% życia spędzamy wewnątrz budynków.

Krok piąty: dobry poziom wilgotności

Działania, takie jak sprzątanie, gotowanie czy kąpiel zwiększają poziom wilgotności powietrza. Aktywność czteroosobowej rodziny powoduje, że do powierza w domu trafia średnio 10 litrów wody dziennie.

Nadmiar wilgoci może doprowadzić do powstawania pleśni i poważnych problemów zdrowotnych, jak np. astma czy infekcje gardła. W takiej sytuacji konieczne jest częste samodzielne wietrzenie wnętrza lub zaopatrzenie się w czujniki, które zbadają jakość powietrza i otworzą okna, gdy zajdzie taka potrzeba, np. inteligentny system VELUX Active.

- Osoby, które planują budowę, remont czy urządzanie domu mają realny wpływ na to, czy ich dom będzie zdrowy. Wszystko zależy od odpowiedniego projektu, doboru materiałów budowlanych i wykończeniowych, czy też dobrze zaplanowanego remontu, który oprócz walorów estetycznych poprawi efektywność energetyczną budynku i jego warunki wewnętrzne - podkreśla Monika Kupska-Kupis.

Człowiek wykonuje 22 tysiące oddechów dziennie.

Z raportem „Barometr zdrowych domów” można zapoznać się na stronie www.velux.pl/zdrowedomy

Osoby zainteresowane tematyką zdrowego domu mogą również uczestniczyć w konferencji „Mój Zdrowy Dom”, która odbędzie się 26 września w Warszawie. Motyw przewodni spotkania stanowić będą zagadnienia związane z budową, wykończeniem i remontem domu.

To pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce, umożliwiające dyskusję ze specjalistami oraz uzyskanie niezbędnej wiedzy dotyczącej tworzenia funkcjonalnego i bezpiecznego domu. Rejestracja na wydarzenia odbywa się na stronie https://www.mojzdrowydom.eu/ i trwa do 22 września.

Firma VELUX jest jednym z partnerów tego wydarzenia.

Źródło i fot.: VELUX

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE