Jak rozjaśnić domowe wnętrza jesienią i zimą?

Naturalne oświetlenie ma kolosalne znaczenie dla funkcjonowania organizmu ludzkiego. Odczuwamy to zwłaszcza jesienią i zimą, kiedy dni ulegają skróceniu a emisja światła do pomieszczeń jest niska. Jak rozjaśnić domowe wnętrza, nie rezygnując z komfortu i energooszczędności?

Jak rozjaśnić domowe wnętrza jesienią i zimą?

Obecnie dużo się mówi o odpowiedniej termoizolacyjności okien określanej współczynnikiem Uw, jednak kwestia odpowiedniego doświetlenia wnętrz światłem dziennym pozostaje nadal niedoceniana. Długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach oświetlonych tylko sztucznym światłem może powodować problemy ze skupieniem, bóle głowy i stany depresyjne. Dlatego w krajach skandynawskich, gdzie dopływ światła jest ograniczony zwłaszcza zimą już od lat stosuje się duże okna, najczęściej pozbawione jakichkolwiek podziałów w postaci szprosów.

Oprócz wymiarów otworów okiennych niezwykle ważną kwestią jest przezroczystość oszklenia, zależna od ilości tafli i budowy szkła. Na ogół wielokomorowe pakiety szybowe o bardzo dobrych współczynnikach przenika ciepła przepuszczają nawet o 25% mniej światła, dlatego przy wyborze stolarki okiennej należy zwrócić uwagę na określany w procentach współczynnik Lt informujący o stopniu przepuszczalności szklenia. Nowoczesne technologie stosowane do produkcji energooszczędnych zestawów szybowych CLIMATOP LUX pozwalają zrównoważyć właściwości związane z transmisją światła, energii słonecznej do wnętrza a także termoizolacyjności.

Okno na światło

Stolarka okienna, oprócz ochrony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi czy włamaniem, pełni przede wszystkim trzy ważne funkcje, związane z oświetleniem, nasłonecznieniem i kontaktem z otoczeniem. Białe światło jest najzdrowsze dla ludzkiego oka i samopoczucia psychicznego. Najlepiej wydobywa kolory z otaczających nas przedmiotów i ma jednolite natężenie, w przeciwieństwie do światła sztucznego, które ma niekorzystny rozkład widma i "tętni" w sposób niezauważalny dla ludzkiego oka.

Komponentem okna, który w kluczowym stopniu odpowiada za dostarczanie światła i promieni słonecznych są pakiety szybowe. O ich właściwościach pod względem doświetlenia pomieszczeń mówi parametr Lt, będący różnicą pomiędzy ilością światła docierającą do szyb i przechodzącego przez nie. Podaje się go w procentach - im większa wartość, tym szyba przepuszcza więcej światła. W przypadku pakietów szybowych CLIMATOP LUX z niskoemisyjnymi powłokami PLANITHERM LUX współczynnik ten sięga 73%. Projektując dobrze doświetlone wnętrza należy również wziąć pod uwagę kształt okien i ich rozmieszczenie. Zasadniczo im wyższe okno, tym więcej światła trafia w głąb pomieszczenia. Aby było ono rozprowadzane równomiernie, należy unikać stosowania wszelkich barier w postaci słupków czy fragmentów muru. Dlatego lepiej wstawić wielkowymiarowe przeszklenie zajmujące nawet całą ścianę niż kilka mniejszych okien.

Korzyści z dużego formatu

Przez długi czas panowało przekonanie, że duża szyba wychładza pomieszczenia i prowadzi do strat energii, jednak istnieją już pakiety szybowe o termoizolacyjności zbliżonej do murowanych ścian. Specjalne właściwości powłok niskoemisyjnych pozwalają nawet na więcej. Odbijają promieniowanie podczerwone z powrotem do wnętrz nie pozwalając na ucieczkę ciepła a także delikatnie dogrzewają pomieszczenia przepuszczając ciepło promieni słonecznych.

Pakiety szybowe CLIMATOP LUX mają bardzo niski współczynnik przenikania ciepła na poziomie 0,6 W/m2K, a więc doskonale zapobiegają ucieczce energii na zewnątrz. Jednocześnie do pomieszczeń przenika dodatkowa energia z promieni słonecznych, dzięki optymalnym właściwościom przepuszczania energii określanej współczynnikiem g, który w tym przypadku wynosi 0,62. Tak korzystny bilans zysków i strat sprawia, że okna z takimi przeszkleniami generują darmową energię ze słońca. Dzięki temu można bez obaw cieszyć się dużymi przeszkleniami i naturalnym światłem dziennym.

źródło i zdjęcie: Glassolutions Saint Gobain

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT