Co należy wiedzieć o szybach okiennych?

Pod względem energooszczędności jednym z najważniejszych elementów konstrukcyjnych okna są szyby. Kupując stolarkę energooszczędną, warto zatem zwrócić uwagę na ten element, aby dokonać właściwego wyboru.

Co należy wiedzieć o szybach okiennych?

Izolację termiczną szyb okiennych określa tzw. współczynnik przenikania ciepła Ug. Im niższa wartość tego parametru, tym mniejsze straty energii. W chwili obecnej najpopularniejszym rozwiązaniem na rynku są tzw. szyby zespolone, które składają się z kilku tafli szkła. W standardowych oknach stosuje się pakiety dwuszybowe, których Ug wynosi 1,0 W/m2K. W energooszczędnej stolarce natomiast wykorzystywane są wkłady trzyszybowe o współczynniku równym 0,5 - 0,6 W/m2K.

W celu zredukowania strat ciepła przestrzenie pomiędzy szybami okiennymi wypełnia się gazem szlachetnym - najczęściej argonem. Podobną funkcję może pełnić również krypton czy ksenon, jednak są one znacznie droższe, więc ich zastosowanie wpływa na cenę produktu dostępnego w sklepie.

"W oknach energooszczędnych z pakietem składającym się z trzech tafli szkła szyby zewnętrzne pokryte są specjalną powłoką, która zapewnia optymalny komfort cieplny w domu niezależnie od pory roku. Zastosowanie takiego rozwiązania sprawia, że zimą ciepło w postaci promieniowania podczerwonego z urządzeń grzewczych, a także to wytwarzane przez samych domowników (każda osoba generuje ilość ciepła równą 100W grzejnikowi) odbija się od okna i wraca do wnętrza. Z kolei latem powłoka blokuje dopływ nadmiaru ciepła z zewnątrz, dzięki czemu mieszkanie nie nagrzewa się tak intensywnie" - tłumaczy Artur Głuszcz z firmy MS więcej niż OKNA.

W nowoczesnych wkładach szybowych istotną rolę pełni tzw. ramka dystansowa. Jest to niewielki element rozdzielający tafle szyb okiennych na odpowiednią odległość, dzięki czemu powstaje między nimi przestrzeń, którą się wypełnia gazem. Ramkę najczęściej wykonuje się z aluminium, jednak materiał ten nie jest skutecznym izolatorem ciepła. Zimą, gdy temperatura na dworze spada do kilku stopni poniżej zera - na krawędziach szyby z ramką aluminiową może dojść do zjawiska roszenia, będącego efektem skraplania pary wodnej.

"Rozwiązaniem są tak zwane ciepłe ramki o znacznie lepszych właściwościach termoizolacyjnych. Przykładem jest Swisspacer V, obecnie najcieplejsza z dostępnych na rynku ramek międzyszybowych. Współczynnik przenikania ciepła U gotowego okna, w którym zastosowano tę ramkę, jest co najmniej 0,1 W/m2K niższy w porównaniu z oknem ze zwykłymi ramkami wykonanymi z aluminium. Ramka Swisspacer V ogranicza również do minimum zjawisko roszenia na krawędzi szyby" - podsumowuje ekspert firmy MS więcej niż OKNA.

Zapraszamy do zapoznania się z zakładką firmy MS więcej niż OKNA, która znajduje się tutaj.

źródło i zdjęcie: MS więcej niż OKNA

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
PRODUKTY FIRMY
MS więcej niż OKNA
MS więcej niż OKNA
MS więcej niż OKNA
MS więcej niż OKNA
MS więcej niż OKNA
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT