Jakie są rodzaje rolet zewnętrznych? Jak dobrać rolety do domu?

Warto rozważyć montaż rolet już podczas projektowania budynku. Dlaczego? Jeśli chcemy, by skrzynka zewnętrznych rolet była ukryta, musimy wcześniej przewidzieć odpowiednie wnęki czy okna. Instalacja niektórych rolet na późniejszych etapach budowy może być problematyczna.

Jakie są rodzaje rolet zewnętrznych? Jak dobrać rolety do domu?

Różne źródła stosują różne nazewnictwo w stosunku do rolet. W aluplast dzielimy rolety zewnętrzne na dwa główne typy - nakładane i adaptacyjne. W dalszej części artykułu dowiesz się, czym charakteryzują się dane typy rolet oraz jakie są ich wady i zalety.

Rolety zewnętrzne nakładane

Jak wskazuje nazwa, rolety nakładane nakłada się na profil okna, a następnie montuje we wnęce jako jedną całość. Z czym wiąże się takie rozwiązanie? Otóż wymaga ono specjalnego przygotowania okna lub budynku.

Okno, z którym chcemy połączyć roletę nakładaną, musi być odpowiednio niższe, aby zmieścić się we wnęce. Alternatywą dla obniżenia okna może być wcześniejsze przygotowanie większego otworu w ścianie.

Jeżeli występuje potrzeba serwisu takiej rolety, dostęp do skrzyni znajduje się wyłącznie od wewnątrz pomieszczenia. Od zewnątrz natomiast skrzynię można ocieplić i zatynkować tak, aby widoczna była jedynie zwijalna część rolety, tzw. pancerz.

Dostęp do skrzyni znajduje się od wewnątrz pomieszczenia, od czoła – bez możliwości zabudowy – i od dołu – z możliwości zabudowy ściany czołowej. W specyficznych przypadkach, np. drzwi unoszono-przesuwne HST, gdy rama okienna ma dużą głębokość zabudowy, stosuje się rolety nakładane z klapą rewizyjną od zewnątrz.

W tej sytuacji, skrzynka od wewnątrz może być całkowicie zabudowana. Uwaga! Rolety nakładane można założyć wyłącznie podczas montażu okien!

Zaprezentowana wyżej roleta zewnętrzna RNK/E - Elite - może być zabudowana od strony ściany czołowej, a więc dostęp do skrzynki rewizyjnej znajduje się od dołu skrzynki. 

Dla kogo są rolety nakładane?

  • Dla osób, które są we wczesnych fazach budowy domu - przed montażem okiem lub przed postawieniem ścian;
  • Dla osób, którym zależy na minimalistycznym wyglądzie rolety zewnętrznej.  

Zalety i wady rolet nakładanych:

Żaluzje fasadowe w skrzynkach nakładanych

Szczególnym typem rolet nakładanych są żaluzje fasadowe. Ten typ rolet stanowi nowoczesne rozwiązanie szczególnie ze względu swój elegancki design. Skrzynkę żaluzji fasadowych można zabudować zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz.

Dostępny w ofercie aluplast system nakładanych żaluzji fasadowych ma takie same właściwości jak rolety nakładane z serii Komfort Elite.

Rolety zewnętrzne adaptacyjne

Rolety adaptacyjne montuje się na elewacji budynku lub w świetle otworu okiennego. Oznacza to, że można je zastosować również w domach już wybudowanych. Stąd też ich nazwa.

Rolety zewnętrzne podtynkowe

Jednym z podtypów rolet adaptacyjnych są rolety podtynkowe. W ofercie aluplast dostępne są Rolety Adaptacyjne Komfort Eko, których skrzynka otwiera się od zewnątrz od dołu. Dzięki takiemu rozwiązaniu można ją zatynkować od strony czoła, przez co staje się po części niewidoczna.

Jest to rozwiązanie ekologiczne oraz atrakcyjne wizualnie. Można je stosować zarówno na etapie budowy, jak i ocieplania domu.  

Widoczna na zdjęciu roleta zewnętrzna podtynkowa RAK/E - Komfort Eko - podobnie jak roleta RNK/E może być zabudowana od strony czoła.

Dla kogo są rolety adaptacyjne podtynkowe?

  • Dla osób, które są w trakcie budowy lub ocieplania domu;
  • Dla osób, które chcą, aby widoczny był jedynie pancerz rolety.

Zalety i wady rolet podtynkowych

 

Rolety zewnętrzne natynkowe

Jest to najłatwiejszy w montażu typ rolet. Rolety elewacyjne nie przylegają do okien. Nie ingerują też w strukturę muru. Niestety ze względu na taki montaż, nie nadają się one pod zabudowę. Skrzynka rolety adaptacyjnej elewacyjnej jest widoczna od zewnątrz.

Oba zdjęcia prezentują roletę zewnętrzną adaptacyjną RAS - Standard. Po lewej stronie widać jak wygląda skrzynka, którą zamontowano na warstwie ocieplenia. Odległość między roletą a oknem jest w tym przypadku znacznie większa. Natomiast po prawej stronie widać, jak roletę wkomponowano w budynek.

Dla kogo są rolety adaptacyjne natynkowe?

  • Dla właścicieli już postawionych i wykończonych budynków;
  • Dla osób, którym odpowiada zewnętrzne położenie skrzynki rolety.

Zalety i wady rolet natynkowych:

Porównanie wybranych rolet zewnętrznych dostępnych w ofercie aluplast:

Szacowanie kosztów rolet zewnętrznych

Podczas szacowania kosztów rolet zewnętrznych należy wziąć pod uwagę:

  • Wymiar rolety;
  • Typ rolety;
  • Kolorystyka komponentów rolety;
  • Koszty elementów dodatkowych, takich jak moskitiera rolowana;
  • System sterowania roletą;
  • Koszty montażu.

Nieważne, czy szukamy rolet zewnętrznych na taras, na balkon czy do zwykłych okien. Jest to element wyposażenia, w który zdecydowanie warto zainwestować.

Zapoznaj się z ofertą rolet zewnętrznych aluplast Poznań.

źródło i zdjęcia: aluplast

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT