Stolarka antywłamaniowa. Bezpieczny dom podczas urlopu

Wielu inwestorów bagatelizuje aspekt bezpieczeństwa domów. Według danych z raportu Centrum Analiz Branżowych na temat stolarki antywłamaniowej w salonach okienno-drzwiowych w Polsce tylko 4% klientów kupujących okna decyduje się na te antywłamaniowe. W kwestii drzwi na ostateczny zakup produktu antywłamaniowego finalnie decyduje 17% klientów.

Stolarka antywłamaniowa. Bezpieczny dom podczas urlopu

Częste metody, które stosują włamywacze chcący sforsować skrzydła okienne, to przesunięcie okuć przy użyciu pręta, wyważenie okna, czy wybicie szyby. Okna wyposażone w odpowiednie okucia antywłamaniowe zapewnią dodatkowe bezpieczeństwo, chroniąc skrzydło przed wyważeniem. Innym sposobem  na ochronę przed przestępcami jest również klamka z kluczykiem i zabezpieczenie antyrozwierceniowe w okuciu. Zabezpieczają one okno przed wspomnianym przesunięciem okuć przy użyciu prostego narzędzia typu śrubokręt, oraz rozwierceniem klamki co uniemożliwi łatwe otwarcie okna.

Szukając niezawodnych rozwiązań, warto zwrócić uwagę na okna PIXEL, z klamkami dESIGN+, dostępne również z kluczykiem, które oprócz minimalistycznego i stylowego wyglądu, mają dodatkowe zabezpieczenie przed złodziejami. Produkt ten chroni przed najpopularniejszymi sztuczkami włamywaczy. Klamka z kluczem spełnia  ponadto jeszcze jedną, niezwykle istotną funkcję - znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo, że nasze dziecko będzie mogło samo otworzyć okno.

Szyby wzmocnione folią

Rozbicie szyby starego typu nie było dotychczas dla włamywaczy żadnym wyzwaniem. W oknach nowego typu, np. Protect Plus (wyposażenie okna w klasie RC2) poszczególne tafle szkła wzmocnione są specjalną folią, co czyni je nieporównywalnie wytrzymalszymi. Im więcej warstw szkła i folii, tym trudniej rozbić okno, dlatego posiadające cztery warstwy folii antywłamaniowej PVB wytrzymuje kilkukrotne uderzenie metalowej kuli ważącej 4 kg. Dodatkową zaletą tych szyb jest fakt, że w przypadku rozbicia na skutek nieszczęśliwego wypadku, szkło pozostanie w ramie okna i nie rozpryskuje się przez co zwiększa bezpieczeństwo najbliższych.

Alarm i drzwi antywłamaniowe

Alarm antywłamaniowy jest kolejnym sposobem na odstraszenie włamywacza. Okno można podpiąć pod cały system alarmowy, który wyśle sygnał do agencji ochrony za sprawą kontraktonów, które reagują na niepożądane otwarcie okna. Niemożliwe jest przypadkowe uruchomienie alarmu - kontaktrony zadziałają tylko wtedy, gdy system alarmowy zostanie uruchomiony przed naszym wyjazdem na urlop.

W drzwiach antywłamaniowych warto zwrócić uwagę, aby profile ościeżnic, próg i samo skrzydło były wykonane z metalu - dzięki temu uniemożliwimy wyważenie i przewiercenie konstrukcji. Warto pamiętać o dodatkowym ryglowaniu po stronie zawiasów. Zwiększa to odporność na wyważenie drzwi właśnie w tym miejscu. Zamek jest również niezwykle istotnym elementem. Najlepsze posiadają atesty oraz wkładkę bębenkową zabezpieczoną przed przewierceniem. Znaczenie ma liczba rygli, które blokują skrzydło drzwi - im więcej punktów ryglujących tym trudniej włamywaczowi dostać się do środka.

Inteligentne zabezpieczenia domu

Coraz odważniej wchodzące do naszego życia rozwiązania smart home, mogą znacznie ułatwić zarządzanie bezpieczeństwem gospodarstwa domowego i komfortem członków rodziny. W zabezpieczeniu domu pomogą nam technologie smart home, które w trakcie naszej nieobecności za pomocą aplikacji na smartfonie pomogą nam sprawdzić stan naszych czterech ścian, tłumaczy Mike Żyrek, Dyrektor Badań i Rozwoju w Grupie OKNOPLAST. W przypadku uruchomienia alarmu możemy dzięki kamerze sami sprawdzić czy gościmy kogoś obcego lub też automatycznie powiadomić policję. Dużą wartością jest także możliwość zdalnego sterowania drzwiami, oknami i roletami za pomocą telefonu co imituje obecność mieszkańców w trakcie urlopu. Domy przed włamaniem są najczęściej obserwowane kilka dni, a widząc zasuwające się rolety czy uchylające się okna, włamywacze mogą mieć wrażenie że ktoś jest w domu.

źródło i zdjęcie: OKNOPLAST

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE