Jakie okna wybrać do kuchni i łazienki?

Kuchnia i łazienka to ważne elementy każdego domu, a zarazem pomieszczenia, gdzie spędzamy sporo czasu. Ważną rolę w tych wnętrzach, których wygląd możemy dopasować do aktualnych trendów aranżacyjnych i własnych upodobań, odgrywa stolarka okienna. Czym powinniśmy się kierować wybierają okna do tego typu przestrzeni?

Kuchnia to prawdziwe serce domu, miejsce spotkań całej rodziny i pomieszczenie, gdzie zawsze dużo się dzieje. Łazienka jest z kolei intymną przestrzenią, w której chętnie relaksujemy się po całym dniu pracy, z przyjemnością korzystając z prysznica lub wanny. Oba te wnętrza, bez względu na to, czy urządzone w nowoczesnym czy też bardziej tradycyjnym stylu, wymagają zastosowania stolarki okiennej, która będzie nie tylko funkcjonalna, lecz także... piękna.

Funkcjonalność okien

Okno w łazience otwiera się na ogół jedynie w celu jego umycia lub błyskawicznego wywietrzenia pomieszczenia po kąpieli. Okno kuchenne jest natomiast używane znacznie częściej, chociażby w celu bardziej intensywnej wentylacji kuchni podczas gotowania lub po to, aby utrzymać kontakt wzrokowy i głosowy z dziećmi bawiącymi się przed domem. Okno w kuchni zamontowane jest zwykle za zlewem a jego pełnie otwarcie uniemożliwia wylewka kranu.

Rozwiązaniem w tej sytuacji może być zastosowanie systemu okien uchylno-przesuwnych. Dostępna w nich funkcja uchylania działa identycznie jak w "zwykłych" oknach. Otwarcie następuje natomiast przez wysunięcie skrzydła z ramy - na co pozwala specjalny mechanizm - i odsunięcie go równolegle do płaszczyzny okna.

Warto również pamiętać, że aby system wentylacji grawitacyjnej działał prawidłowo, musi być zapewniony nawiew świeżego i wywiew zużytego powietrza. O ile stosowanie nawiewników w oknach kuchennych jest w niektórych przypadkach uzasadnione, o tyle ich użycie w łazience stanowi poważny lecz dość powszechny błąd. Nawiewniki zapewniają bowiem napływ powietrza, zaś montowane w kuchni i w łazience kratki wentylacyjne umożliwiają jego odprowadzenie. Aby cyrkulacja przebiegała właściwie w całym domu, nawiew powinien być realizowany przez nawiewniki zamontowane na oknach w pokojach. Umieszczenie nawiewników w łazience zamyka obieg powietrza tylko w tym pomieszczeniu, co powoduje, że pozostała część domu pozostaje bez odpowiedniej wentylacji.

Naturalne światło docierające do wnętrz pomieszczeń pozytywnie wpływa na samopoczucie domowników i komfort korzystania z budynku. W przypadku wnętrz o stosunkowo małej powierzchni wykorzystanie przeszkleń zapewniających odpowiednie doświetlenie powoduje dodatkowo, że wizualnie stają się one większe. Bez wpadających do kuchni promieni słonecznych niemożliwa byłaby również hodowla zdobiących pomieszczenie kwiatów czy pachnących ziół na parapecie okiennym.

Wybór okna kuchennego powinien uwzględniać optymalny dostęp naturalnego światła i kwestię nadmiernego nagrzewania się wnętrza. Ilość docierającego do kuchni światła możemy regulować dzięki roletom. To nowoczesne rozwiązanie chroni pomieszczenie przed zbytnim nasłonecznieniem oraz hałasem. Dostępne w naszej ofercie sterowane pilotem rolety są proste i wygodne w obsłudze. Ich kolor możemy dopasować do kolorystyki elewacji lub wyglądu wnętrza. W przypadku okna łazienkowego istotne jest doświetlenie pomieszczenia przy jednoczesnym zapewnieniu intymności użytkowników domu. Dobrym wyborem będzie zastosowanie okna z szybą mleczną lub ornamentową - czyli szybą ozdobną z wytłoczonym wzorem, która przepuszcza światło, ale zniekształca widziany obraz.{logo}

Jakie okna wybrać do kuchni i łazienki? - modny wygląd

W łazience doskonale sprawdzi się okrągłe okno, które nada wnętrzu niepowtarzalny, przywołujący na myśl wnętrze statku wygląd. Dla zwolenników tradycji ceniących bardzo dobre parametry użytkowe doskonałą propozycją jest natomiast stolarka okienna PVC, która - dzięki innowacyjnemu łączeniu ram i skrzydeł - idealnie przypomina wykonaną z drewna a jednocześnie jest znacznie bardziej odporna na wilgoć. Te nowoczesne rozwiązania znajdziemy w ofercie MS więcej niż OKNA, obejmującej wyroby o zróżnicowanym kształcie profili, pozwalające na stworzenie różnorodnych, dostosowanych do indywidualnych wymagań odbiorców produktów.

Wygląd okna w kuchni i łazience możemy "spersonalizować" dzięki bogatej gamie wyposażenia dodatkowego w postaci szprosów, naklejanych na szybę elementów dekoracyjnych czy listew przyszybowych. Odpowiednio dobrane sprawią, że stolarka okienna doskonale wkomponuje się w wystrój wnętrza. Jeśli mamy już ładne i funkcjonalne okno, warto je ozdobić umieszczając na kuchennym parapecie świeżą miętę lub bazylię, a w łazience postawić świece zapachowe, które wprowadzą nas w relaksujący nastrój.

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT