Zabezpieczając budynek przed wizytą nieproszonych gości inwestujemy zazwyczaj w ogrodzenie posesji, systemy alarmowe czy specjalne drzwi, często zapominając jednak o wyborze okien, które zapewnią ochronę przed włamaniem. Tymczasem, według statystyk, w przypadku domów jednorodzinnych, to właśnie tą drogą oraz przez drzwi balkonowe złodzieje najczęściej dostają się do środka.
Wyjazd bez przykrych niespodzianek
Lato to okres urlopów i wakacyjnych wyjazdów. Podczas nieobecności mieszkańców dom pozostaje przez długi czas bez opieki. Nie musimy go zamieniać w twierdzę, ale warto wcześniej zadbać o to, by po powrocie z podróży nie czekała nas niemiła niespodzianka w postaci śladów po udanej próbie kradzieży. Warto pamiętać, że żadne rozwiązanie nie gwarantuje 100% skuteczności. Dzięki wykorzystaniu odpowiedniej stolarki okiennej, możemy jednak znacząco zminimalizować ryzyko włamania. Poziom bezpieczeństwa antywłamaniowego okien zależy przede wszystkim od rodzaju przeszklenia oraz wytrzymałości okuć.
W stolarce okiennej marki MS więcej niż OKNA stosujemy specjalne, wzmocnione szyby, które dodatkowo są przykręcone lub wklejone do konstrukcji okna, tłumaczy Artur Głuszcz, Dyrektor ds. Produkcji MS więcej niż OKNA, firmy oferującej szeroką gamę rozwiązań z zakresu stolarki okiennej i drzwiowej. Takie szyby od tradycyjnych różnią się konstrukcją, w której zamiast jednolitego szkła wykorzystywane są dwie tafle szklane sklejone przy pomocy czterech warstw folii PVB. Nawet w przypadku rozbicia szyby stanowi ona trudną do sforsowania barierę, uzupełnia ekspert.
Łatwe do wyważenia, tradycyjne okucia wyposażone w rygle rolkowe, w oknach MS więcej niż OKNA zostały zastąpione przez okucia antywłamaniowe. Wykorzystują one rygle grzybkowe, których konstrukcja z charakterystycznym kapeluszem współpracuje z zaczepami antywyważeniowymi, znacznie utrudniając zadanie włamywaczowi. Dodatkowe elementy w postaci blokady przeciwrozwierceniowej oraz klamki z blokadą dopełniają arsenał zabezpieczeń.
Kompleksowe rozwiązania
O zabezpieczenie domu najlepiej dbać kompleksowo. Oprócz antywłamaniowych okien, warto więc zastosować rozwiązanie w postaci zamontowanych w stolarce okiennej i zintegrowanych z nią kontaktornów, dostępnych np. w ofercie MS więcej niż OKNA.
Kontaktrony to mniej kosztowna alternatywa lub dobre uzupełnienie tradycyjnych czujników ruchu. Są to niewielkie czujniki magnetyczne ostrzegające jeszcze zanim złodziej wtargnie do domu, wyjaśnia Artur Głuszcz. Współpracujące z systemem instalacji alarmowej kontaktrony reagują już w momencie próby wyważenia okna. Decyzję o ich zakupie najlepiej podjąć już na etapie wyboru stolarki, co sprawi, że elementy fabrycznie wkomponowane w ramy i skrzydła okienne będą zupełnie niewidoczne, podkreśla specjalista.
W ramach ochrony budynku przed włamaniem, szczególnie podczas dłuższych wyjazdów, warto również poprosić sąsiadów o to, by mieli nasz dom "na oku". Sąsiedzka czujność zapobiegła już niejednej próbie kradzieży.
Sprawdzona jakość
Sama informacja producenta o tym, że dane okno to wyrób antywłamaniowy jest niewystarczająca. Taka deklaracja powinna być podparta przedstawieniem stosownych certyfikatów, które dla swoich rozwiązań posiada firma MS więcej niż OKNA. Tylko wówczas możemy być pewni, że produkt spełnia określone normy w zakresie bezpieczeństwa. Parametry certyfikowanego okna są sprawdzane w trakcie specjalistycznych testów, gdzie poddawane jest ono próbom wytrzymałościowym. W ocenie antywłamaniowości pomocne są klasy bezpieczeństwa stolarki okiennej - od RC1 do RC6. W praktyce na rynku najczęściej spotykane są wyroby w klasach RC1 i RC2, rzadziej RC3. Klasy od RC4 do RC6 to natomiast specjalne, indywidualne konstrukcje, które mogą nawet wytrzymać atak przy użyciu materiałów wybuchowych.
Istotną kwestią jest również prawidłowy montaż - najlepiej przeprowadzony przez wykwalifikowaną ekipę, reprezentującą firmę, od której kupiliśmy wyrób. Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości stolarki okiennej, stworzymy skuteczną barierę dla włamywacza i zapewnimy sobie oraz pozostałym domownikom spokojny sen.
źródło i zdjęcie: MS więcej niż OKNA
Komentarze