Okna, drzwi i bramy w budownictwie energooszczędnym

Budynki energooszczędne od tradycyjnych różni przede wszystkim znacznie niższe zapotrzebowanie na energię niezbędną do ich ogrzania. Jaki wpływ na energooszczędność domów mają okna, drzwi i bramy?

Okna, drzwi i bramy w budownictwie energooszczędnym

W "zwykłych" obiektach może ono wynosić do 120 kWh na metr kwadratowy rocznie, podczas gdy domy niskoenergetyczne zużywają około 40 kWh/(m2rok), czyli nawet trzykrotnie mniej.

Jeszcze mniej energii potrzebnej do ogrzewania wykorzystują domy pasywne, wyjaśnia Bożena Ryszka, Kierownik Działu Marketingu i PR Aluprof S.A., producenta systemów aluminiowych dla budownictwa, firmy członkowskiej Związku Polskie Okna i Drzwi. Jest to nie więcej niż 15 kWh/(m2rok), co odpowiada 1,5 m3 gazu na jeden metr kwadratowy powierzchni. Zapotrzebowanie na energię w budownictwie pasywnym jest nawet ośmiokrotnie mniejsze, niż w tradycyjnym, dodaje.

W asortymencie firmy Aluprof można znaleźć bogaty wybór elementów dedykowanych energooszczędnym domom, takich jak okna czy drzwi o podwyższonych parametrach termoizolacyjności.

Ciekawym rozwiązaniem, które pomoże dodatkowo ograniczyć straty ciepła zimą, a latem będzie chronić pomieszczenia przed nadmiernym nagrzewaniem się, są rolety zewnętrzne. Pozwalają one na redukcję wydatków na energię przez cały rok nawet do 30%. przekonuje Bożena Ryszka.

To ważne, bo istotą budownictwa energooszczędnego jest dążenie do zminimalizowania strat energii. Ze względu na stosowane tu zaawansowane technicznie rozwiązania, budowa obiektów energooszczędnych i pasywnych jest nieco droższa niż tradycyjnych. Ale - jak tłumaczą eksperci - to dobrze wydane pieniądze, które się zwrócą.

Nawet przy długoletnich okresach spłaty wydatków związanych z inwestycją w cieplejsze okna i drzwi, jest ona jak najbardziej wskazana, zapewnia Krzysztof Horała, Prezes Hörmann Polska, firmy produkującej bramy, drzwi i napędy, członka Związku POiD. W skali roku oznacza bowiem około 5% zwrot na kosztach energii, czyli właściwie więcej niż na niejednej lokacie w banku. Przy rosnących cenach energii, poniesione wydatki zwrócą się jeszcze szybciej, dodaje Krzysztof Horała.

Na straży ciepła i bezpieczeństwa

Energia cieplna może uciekać z budynku wieloma drogami. Dach, niedocieplone ściany czy nieszczelna stolarka budowlana to główne z nich.

W domach jednorodzinnych niskiej jakości okna mogą generować nawet 25% strat ciepła, tłumaczy Zdzisław Maliszewski, doradca ds. technicznych i normalizacyjnych Związku Polskie Okna i Drzwi.

Z tego powodu w budownictwie energooszczędnym stosowanie elementów o bardzo dobrych parametrach cieplnych to podstawa. Nowoczesne konstrukcje, dzięki zastosowaniu np. wkładów trzyszybowych, ciepłych ramek oraz specjalnie izolowanych profili, pozwalają na osiągnięcie korzystnych wartości współczynnika przenikania ciepła U, bo im jest on niższy, tym mniej ciepła ucieknie na zewnątrz.

Bardzo ważny jest również prawidłowy, montaż okien i innych elementów stolarki. Pomaga on zminimalizować ryzyko wystąpienia mostków termicznych. Najlepszy efekt uzyskamy stosując montaż warstwowy, z użyciem specjalnych taśm okiennych, radzi ekspert POiD.

Kolejne elementy, które mogą negatywnie wpływać na bilans energetyczny domu to drzwi wejściowe oraz bramy garażowe. One również powinny charakteryzować się jak najniższym współczynnikiem przenikania ciepła U. To pozwoli zatrzymać cenne ciepło w domu i gotówkę w portfelu. Renomowani producenci oferują drzwi o podwyższonej termoizolacyjności, które doskonale nadają się do montażu w domach energooszczędnych.

Wyśrubowane parametry udaje się uzyskać dzięki specjalnej konstrukcji tych elementów. To m.in. właściwie izolowane skrzydła i profile, ramy z przegrodami termicznymi, do tego trzy, a nawet czteroszybowe przeszklenia oraz odpowiednio zaprojektowane systemy uszczelnień, wyjaśnia Krzysztof Horała z firmy Hörmann. W swojej ofercie posiada ona drzwi aluminiowe, które idealnie nadają się do montażu w domach pasywnych. Ich współczynnik przenikania ciepła Ud wynosi nawet 0,47 W/m²K, dla konstrukcji o wymiarach 1250x2200 mm.

Współczesne budownictwo stosuje wiele zaawansowanych rozwiązań, takich jak kolektory słoneczne, wykorzystywane do podgrzewania wody czy wspomagania pracy centralnego ogrzewania lub systemy wentylacji odzyskujące ciepło ze zużytego powietrza. Oszczędność energii znacznie wspomagają również nowoczesne, doskonale izolujące drzwi, okna i bramy garażowe, a także przemyślane dodatki (np. rolety zewnętrzne). Domy pozwalające znacznie zmniejszyć zużycie energii są przyjazne nie tylko ich mieszkańcom, ale również środowisku.

źródło: Związek POiD, Aluprof S.A., Hörmann

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT