Oddymianie - systemy oddymiania, przepisy

Dym powstający w trakcie pożaru budynku może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia osób przebywających wewnątrz. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na to, by przed nim się chronić. Dowiedz się więcej o skutecznych systemach oddymiania, oraz przepisach regulujących ich stosowanie.

Oddymianie - systemy oddymiania, przepisy

Rodzaje systemów oddymiania

Nowoczesne budownictwo oferuje wiele efektywnych rozwiązań pozwalających na usuwanie dymu z wnętrz budynków. Oczywiście wszystkie systemy oddymiania mają przed sobą te same zadania, choć osiągają je na różne sposoby. Zanim wybierzesz więc konkretny projekt, przyjrzyj się ogólnemu podziałowi omawianych rozwiązań.

Swoje poszukiwania warto zacząć od grawitacyjnych systemów oddymiania. Nie wymagają one stosowania zaawansowanych i drogich komponentów. Oddymianie grawitacyjne zachodzi w wyniku różnicy ciśnień powstającej w trakcie pożaru. Metoda ta opiera się zatem o wykorzystanie naturalnego zjawiska, dzięki czemu jest łatwe w implementacji oraz tanie.

Drugą grupę omawianych rozwiązań stanowią mechaniczne systemy oddymiania. Wymagają one zastosowania określonych komponentów, takich jak wentylatory wyciągowe, kanały, czujniki i elementy sterujące. Rozwiązania mechaniczne są nieco droższe w implementacji, lecz oferują znacznie wyższą skuteczność.

System oddymiania - jak działa?

Nie wszystkie systemy oddymiania funkcjonują tak samo. Nawet skrajnie różne rozwiązania mają jednak ze sobą wiele wspólnego. Każdy system ma na celu możliwie najskuteczniejsze usunięcie dymu z budynku, redukcję panującej w nim temperatury i dostarczenie do wnętrza świeżego powietrza.

Metoda grawitacyjna powoduje efekt przypominający cug występujący w kominach. Uzyskuje się go jednak wyłącznie na podstawie różnicy ciśnień. W przypadku metody mechanicznej wymiana gazów oraz usuwanie dymu odbywa się za pomocą systemu współpracujących ze sobą urządzeń elektronicznych, oraz pasywnych elementów.

Oddymianie - dlaczego jest tak istotne?

W razie pożaru ludzie najczęściej kierują się do wyjść oraz drzwi ewakuacyjnych. Aby do nich dotrzeć, ratujące się osoby muszą jednak bezpiecznie pokonać klatki schodowe lub specjalne przejścia stworzone na wypadek zagrożenia. Z tego powodu systemy oddymiania najczęściej koncentrują się na tych obszarach budynków.

Oczywiście każdy projekt rządzi się swoimi prawami, dlatego decyzję w sprawie wybranych rozwiązań należy przedyskutować z odpowiednim specjalistą.

Niestety, pojawienie się dymu we wnętrzu budynku oznacza znacznie więcej niż tylko gorszą widoczność. W parze z nim z reguły występują także skrajnie wysoka temperatura oraz toksyczne substancje.

Z tego względu nawet pozornie mały pożar może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, a nawet zgonów osób przebywających wewnątrz. Oddymianie klatki schodowej ma więc znaczący wpływ na ogólne bezpieczeństwo budynku.

Przepisy dotyczące oddymiania klatki schodowej

Podstawę prawną dla wymagań z zakresu metod oddymiania klatek schodowych stanowi Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. o prawie budowlanym (Dz.U. 1994 nr 89 poz. 414). Więcej szczegółów zawiera z kolei Rozporządzenie Ministra Infrastruktury. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na § 245, § 246, § 247 i §256 wspomnianego Rozporządzenia.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że obecnie nie ma obowiązku stosowania instalacji oddymiających w niskich budynkach o charakterze użytkowym. Nie istnieje on także w przypadku średniowysokich budynków mieszkalnych posiadających na poziomie parteru pomieszczenia lub lokale z niezależnym wyjściem (pomieszczenia i lokale klasyfikowane jako ZL II).

Co więcej, niektóre budynki mieszkalne są zwolnione z obowiązku zastosowania instalacji oddymiającej ze względu na nieprzekroczenie długości dojścia ewakuacyjnego. Zanim założysz więc, że musisz wykorzystać system tego typu w swoim obiekcie, poznaj aktualne wymagania prawne.

Projekt systemu oddymiania klatki schodowej

Prawidłowy system oddymiania klatek schodowych powinien zawierać:

  • opis systemu oddymiania;
  • obliczenia dotyczące czynnej powierzchni oddymiania;
  • zasady przemawiające za doborem określonych powierzchni;
  • metody napowietrzania;
  • dyrektywy dotyczące doboru elementów instalacji;
  • sposób odbioru instalacji.

Warto jednak pamiętać, że gotowy projekt musi zostać skontrolowany przez odpowiedniego specjalistę. W tym celu należy skontaktować się z rzeczoznawcą do spraw ochrony przeciwpożarowej. Jego zadaniem jest ustalenie funkcjonalności i bezpieczeństwa zaproponowanego rozwiązania.


źródło i zdjęcia: Donimet

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT