Otwieranie - jakie mamy możliwości?
Wśród rozwiązań dedykowanych do wykonywania drzwi tarasowych wymienić można: systemy rozwierno-uchylne, przesuwne i harmonijkowe.
Drzwi rozwierno-uchylne - otwierają się jak skrzydła tradycyjnych okien i posiadają też funkcję uchyłu, umożliwiającą lekkie przewietrzenie pomieszczenia. Taki sposób otwierania zapewnia największą szczelność, więc rozwiązania te polecane są szczególnie do budynków w standardzie energooszczędnym i pasywnym. Tarasowe drzwi rozwierno-uchylne można wykonywać w systemach do realizacji okien elewacyjnych, o ile pozwalają na to jego możliwości konstrukcyjne. Dzięki zastosowaniu w budynku identycznych profili - możliwe jest osiągnięcie spójnego efektu estetycznego. Dużym atutem takich rozwiązań jest też stosunkowo niski koszt ich wykonania i montażu.
Drzwi uchylno-przesuwne typu Patio - ich skrzydła po otwarciu chowają się jedno za drugim, nie wchodząc do wnętrza, dzięki temu oszczędzają przestrzeń i pozwalają na swobodniejszą jej aranżację. W ramach tego rodzaju rozwiązań można w dowolny sposób zestawiać kwatery ruchome i stałe, uzyskując efekt, który najlepiej sprawdzi się w danym wnętrzu. Niektóre drzwi przesuwne można wyposażyć w energooszczędne pakiety szybowe, pozwalające uzyskać izolacyjność cieplną na poziomie odpowiednim dla budynków energooszczędnych.
Drzwi podnoszono-przesuwne, np. Vetrex Slide 82 - ich skrzydła po otwarciu przesuwają się równolegle do skrzydeł stałych. System ten bazuje na profilach kompatybilnych z szerokimi pakietami szybowymi o współczynniku Ug=0,5 W/m²*K. W efekcie przeszklenia w nim zrealizowane osiągają wyjątkowo korzystne parametry przenikania ciepła. W konstrukcjach przesuwnych można stosować różne schematy otwierania. Dla największych z nich warto zastosować 4-skrzydłowy schemat C, dzięki któremu po rozsunięciu środkowych skrzydeł w przejściu nie pozostaje żaden element. Takie rozwiązanie umożliwia wykonanie konstrukcji z ponad 3-metrowym światłem przejścia.
Drzwi harmonijkowe - skrzydła o takiej konstrukcji rozsuwają się na całej szerokości przeszklenia, pozostawiając panoramiczny widok, dlatego szczególnie dobrze sprawdzają się w lokalizacjach z pięknym krajobrazem. Drzwi wykonane w systemie Patio Space, dostępne w ofercie Vetrex, mogą osiągać wymiary nawet do 2500 mm wysokości na 6300 m szerokości i składać się aż z 7 skrzydeł. Tego rodzaju rozwiązania stosowane są również jako system zabudowy wewnętrznej, pozwalające na tymczasowy podział pomieszczeń.
Komfort tkwi w szczegółach
Im wyjście na taras wygodniejsze - tym chętniej korzystamy z uroków wypoczynku na świeżym powietrzu. Wybierając system, w którym wykonane zostaną drzwi tarasowe, warto pamiętać, że im większe przeszklenie planujemy, tym większy jego ciężar należy założyć, co może się wiązać z trudniejszym sterowaniem jego skrzydłami. W przypadku drzwi o wielkopowierzchniowych skrzydłach najlepiej sprawdzą się systemy przesuwne.
Są one wyposażane w specjalne mechanizmy ułatwiające otwieranie i zamykanie tj. cichojezdne wózki, na których poruszają się kwatery - w takie elementy wyposażone są np. okna Vetrex Slide 82 i 70, czy aktywne rozwórki z wymuszonym działaniem, stosowane w systemie Vetrex Patio Automatic, dociskające skrzydło do ramy na całej szerokości podczas zamykania i odpychające je podczas otwierania, dzięki czemu nawet większymi drzwiami można poruszać za pomocą jednej ręki. Możliwe jest również w przypadku systemu Vetrex Slide zainstalowanie automatycznego mechanizmu sterowania skrzydłami. Wówczas drzwi poruszają się za pomocą elektrycznego silnika. Takie rozwiązanie należy zaplanować już na etapie zamawiania stolarki, w celu ukrycia w ramie wszelkich kabli i silników.
Docenianym przez wielu inwestorów atutem drzwi tarasowych, są tzw. niskie progi minimalizujące ryzyko potknięcia się i upadku. Jest to rozwiązanie szczególnie przydatne, gdy w domu mieszkają małe, pełne energii dzieci, osoby z trudnościami w poruszaniu się lub gdy chcemy korzystać tarasu jak najczęściej, np. spożywać na nim posiłki. Aby niski próg faktycznie był niski, należy odpowiednio przygotować otwory montażowe i uwzględnić w pomiarach poprzedzających zamówienie stolarki, docelową wysokość posadzki w domu i na tarasie. Naturalnie, najwięcej korzyści z takiego rozwiązania uzyskać można w sytuacji, gdy poziomy posadzki w domu i na tarasie są jednakowe.
W większości przypadków najlepszym rozwiązaniem okaże się zastosowanie tzw. poszerzeń systemowych, czyli dodatkowego elementu profilu, montowanego fabrycznie w progowej części drzwi, umożliwiającego instalację konstrukcji na określonym poziomie bez konieczności wykonywania podmurówek i nadający jej odpowiednią stabilność. W systemach Vetrex Slide można tak zamontować konstrukcje, aby próg był praktycznie zlicowany z wewnętrzną podłogą.
Aby korzystanie z drzwi tarasowych było jeszcze bardziej komfortowe, warto też zastosować uszczelkę wypełniającą rowek dolnego części ramy - element ten ogranicza ilość zanieczyszczeń przenoszonych do domu.
Zdjęcie: Vetrex
Komentarze