Co brać pod uwagę, gdy wybieramy napęd do bramy przesuwnej?
Należy zacząć od... samej bramy. Praktycznie do każdej możemy dokupić napęd, jednak nie każde urządzenie będzie z nią kompatybilne. Pomijając kwestię estetyki, w pierwszej kolejności powinniśmy dostosować siłę automatu. W specyfikacjach technicznych wartość tę podaje się zawsze w Newtonach (N). Im więcej, tym lepiej? Nie do końca. Zbyt mocny napęd to niepotrzebne koszty, aczkolwiek zdecydowanie warto wybierać urządzenia obsługujące nieco większy maksymalny ciężar skrzydła - tym bardziej, jeśli posiadamy bramę podwieszoną, a nie poruszającą się po szynie. Siłownik, który pracuje przez cały czas na maksymalnych obrotach, szybciej się zużywa. Odpowiednia rezerwa mocy pozwala uwzględnić takie dodatkowe czynniki, jak wykonanie i zużycie bramy, a także niekorzystne warunki pogodowe - np. silny wiatr czy zalegający śnieg.
W parametrach urządzeń do bram przesuwnych znaleźć można informacje o rodzaju zasilania. Co to oznacza dla laika?
Napędy do bram zasilane są napięciem 24V lub 230V, co przekłada się bezpośrednio na właściwości użytkowe. Urządzenia o napięciu stałym 24V przeznaczone są do bram otwieranych z umiarkowaną częstotliwością. Są bardziej uniwersalne - standardowo wyposaża się je w moduły przeciwzgnieceniowe zapobiegające uderzeniu bramy w przeszkodę, mogą być też sterowane jednym pilotem wspólnie z innymi elementami na domowym podjeździe - np. oświetleniem czy bramą garażową. W ich przypadku dobranie odpowiedniej mocy do wagi skrzydła jest szczególnie istotne, gdyż muszą one pracować bez najmniejszych oporów mechanicznych. Napędy o napięciu 230V mają większą siłę ciągu i lepiej radzą sobie z oporami np. zimą, dlatego sprawdzą się w przypadku ciężkich bram ozdobnych, wypełnionych deskami drewnianymi lub metalowymi okuciami.
Czy napęd do bramy można zainstalować samemu?
W erze zakupów internetowych nic nie stoi na przeszkodzie, by interesujący nas napęd nabyć w sieci. Ponieważ nie każdy sklep czy portal aukcyjny posiada autoryzację na sprzedaż i serwis gwarancyjny od producenta, warto odwiedzić autoryzowanego dealera urządzeń lub skonsultować się z odpowiednim działem technicznym w celu omówienia specyfikacji oraz zakresu "dozwolonych" czynności. Montaż na własną rękę praktycznie zawsze oznacza utratę gwarancji, jednak drobne prace konserwacyjne, takie jak np. zdjęcie obudowy i przeczyszczenie znajdującej się w środku mechaniki, są nie tylko wskazane, ale i mile widziane. Jeśli brama zaczyna jednak działać z wyraźnymi oporami to jest to sygnał, aby zwrócić się o pomoc do autoryzowanego serwisanta.
Jak zadbać o napęd do bramy przesuwnej podczas jesienno-zimowych chłodów?
Stan domowej bramy warto sprawdzać przynajmniej 1-2 razy do roku, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowej pluchy. To, co łatwo możemy poddać kontroli, to szyna przesuwna. Należy się upewnić, że zawsze jest ona wolna od liści, śniegu, lodu, piachu czy błota. W przypadku bram przesuwnych samonośnych zanieczyszczenia powinniśmy usuwać spod samego ogrodzenia, dlatego nie jest to najlepsze miejsce do sadzenia roślin lub do zbierania odgarnianych liści czy śniegu. W przypadku utrzymujących się niekorzystnych warunków atmosferycznych dobrym pomysłem może być regulacja siły napędu - tę czynność należy jednak powierzyć specjaliście.
Właśnie wysiadł prąd, a w mojej bramie nie ma osobnej furtki. Jak opuścić lub dostać się na posesję?
Gdy zasilanie bramy automatycznej zostaje odcięte, ta nie zwalnia się, lecz pozostaje zablokowana - to zabezpieczenie przed próbą dostania się na posesję przez osoby niepowołane. Markowe urządzenia do bram przesuwnych, takie jak znajdujące się w ofercie FAAC modele 746ER czy 840, posiadają mechanizm odblokowujący, który zwalnia skrzydło bramy za pomocą klucza indywidualnego i pozwala na obsługę ręczną. Funkcja ta przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy brama jest jedyną drogą prowadzącą na posesję.{logo}
Jakiego producenta wybrać?
Markowe urządzenia, zamontowane poprawnie i zgodnie ze swoim przeznaczeniem, stanowią gwarancję bezawaryjnej pracy przez długie lata. Dokonując wyboru producenta warto sprawdzić sieć jego dealerów oraz dostępność autoryzowanych serwisów. Kupno taniego urządzenia w markecie czy internecie zwyczajnie się nie opłaca, gdyż niemal pewne naprawy pochłoną środki, które z czystym sumieniem można przeznaczyć na sprawdzony, markowy sprzęt.
Zdjęcie: Faac
Komentarze