Próg na balkonie i tarasie - niski czy wysoki? Wybierz rozwiązanie dla siebie!

Elementy wykończeniowe w systemach okiennych, mimo iż są drobnymi detalami, szybko przyciągają wzrok. Dla zachowania spójności estetycznej istotne jest również dopracowanie wyglądu i trwałości progów balkonowych. Ponadto, kluczowe znaczenie mają nie tylko aspekty wizualne, ale również praktyczne, obejmujące ergonomiczność, solidność konstrukcji oraz efektywną izolację termiczną.

Próg na balkonie i tarasie - niski czy wysoki? Wybierz rozwiązanie dla siebie!

Niski próg na tarasie

Niskie progi w drzwiach balkonowych czy tarasowych zyskują na popularności nie tylko ze względu na swoje walory estetyczne, ale również dzięki praktyczności, szczególnie dla rodzin z dziećmi, osób z niepełnosprawnościami lub seniorów.

Zgodnie z normą DIN 18030, próg uznaje się za niski, gdy jego wysokość nie przekracza 20 mm, co umożliwia spełnienie kryteriów dostępności bez barier. Przykładowo, próg HS PVC oferowany przez firmę Drutex ma zaledwie 13 mm wysokości.

Brak progu lub obniżony próg między balkonem/tarasem a przestrzenią ogrodową sprzyja lepszemu połączeniu tych obszarów, choć warto zaznaczyć, że nie zawsze jest możliwe zastosowanie tej opcji. Standardowe drzwi tarasowe rozwieralno-uchylne lub uchylno-przesuwne wymagają progu o wysokości około 7 cm, wykonanego z profilu ramy.

Niskie progi, często wykonane z PCV lub aluminium, znajdują zastosowanie w drzwiach balkonowych przesuwnych, rozwieralnych lub przesuwno-rozwieralnych. Należy jednak pamiętać, że takie rozwiązanie może wpłynąć na mniejszą szczelność okna i wiąże się z wyższymi kosztami w porównaniu z tradycyjnymi progami.

Montaż okien z niskimi progami wymaga dodatkowej precyzji, aby zapewnić optymalną szczelność. Ponadto, brak wyraźnej bariery może ułatwić przedostawanie się do wnętrza pyłu i piasku przy silnym wietrze, a zimą konieczne może być odśnieżanie, by uniknąć problemów z otwieraniem okna z powodu zamarzniętego śniegu.

Wybierając między niskim a wysokim progiem, warto rozważyć dodatkowe koszty związane z niskimi progami, które mogą być znacznie wyższe niż w przypadku standardowych rozwiązań, czasami różnica ta sięga kilkuset, a nawet ponad tysiąca złotych.

Jakie zalety ma wysoki próg?

Do niedawna wysokie progi uchodziły za standard, oferując lepszą szczelność w porównaniu do opcji niskich. Są one także bardziej efektywne w utrzymaniu czystości między przestrzenią balkonu/tarasu a wnętrzem domu, działając jako naturalna bariera dla zanieczyszczeń i ograniczając ich przenikanie.

Wysokie progi skutecznie chronią również przed dostawaniem się śniegu do wnętrz, co jest szczególnie ważne w przypadku balkonów i tarasów narażonych na opady. Dodatkowo, okna wyposażone w wysokie progi są zazwyczaj tańsze niż ich odpowiedniki bezprogowe lub z niskimi progami.

Jednakże, mogą one wydawać się nieco przestarzałe, co potencjalnie odstrasza właścicieli domów preferujących nowoczesne aranżacje.

Wysokie progi skutecznie chronią przed dostawaniem się deszczu, śniegu i kurzu do wnętrza.

Wysoki czy niski próg?

Decyzja o wyborze między niskim a wysokim progiem zależy od osobistych preferencji oraz specyfiki projektu. Niskie progi cieszą się popularnością w nowoczesnych realizacjach, dzięki swojej estetyce i funkcjonalności.

Z kolei wysokie progi mogą okazać się preferowanym rozwiązaniem w niektórych warunkach klimatycznych lub pasować do określonych stylów architektonicznych.


Źródło i zdjęcia: DRUTEX

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT