Konsumpcja energii przez obiekty budowlane jest odpowiedzialna za ponad 40% emisji CO2 i innych gazów cieplarnianych w Europie, głównie z powodu wykorzystania systemów ogrzewania i klimatyzacji.
Kluczowe znaczenie w ograniczaniu zapotrzebowania na energię mają straty cieplne spowodowane niewystarczającym dociepleniem elewacji, a także niewłaściwym doborem drzwi, okien i bram.
Oferowanie użytkownikom wyższego komfortu termicznego przez instalację okien, drzwi i bram o niskim współczynniku przenikania ciepła, odpowiedniej izolacji i zaawansowanej automatyki, jest istotne dla podniesienia efektywności energetycznej całego budynku. To bezpośrednio przyczynia się do redukcji zużycia energii i generowania oszczędności.
Firma WIŚNIOWSKI wykorzystuje system etykiet energetycznych stworzony przez międzynarodową organizację European Door and Shutter Federation (E.D.S.F.), który jest zgodny z dyrektywami:
- 2009/125/WE – ustanawiającą ogólne zasady ustalania wymogów dotyczących ekoprojektu dla produktów związanych z energią,
- 2010/31/UE – w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.
Etykiety efektywności energetycznej precyzyjnie określają kluczowe cechy wpływające na efektywność energetyczną okien, drzwi oraz bram garażowych.
Do elementów mających istotne znaczenie przy ocenie i klasyfikacji energetycznej bram należą między innymi:
- Współczynnik przenikalności cieplnej.
- Infiltracja powietrza.
- Przepuszczalność powietrza.
- Promieniowanie słoneczne w przypadku przeszkleń
Dlaczego etykietowanie jest ważne?
Wdrożenie systemu klas energetycznych jest wymogiem dla państw członkowskich, wynikającym z Dyrektywy o charakterystyce energetycznej budynków (EPBD) z roku 2018. Każda nieruchomość w Polsce musi być wyposażona w dokumentację zawierającą certyfikat energetyczny oraz przypisaną klasę energetyczną.
Skala tych klas waha się od A+ (najwyższa efektywność) do G (najniższa efektywność).
Klasyfikacja energetyczna odnosi się do końcowego zużycia energii, czyli takiego, które bezpośrednio wpływa na koszty zużycia energii, na przykład na ogrzewanie.
Oznacza to, że budynek klasyfikowany jako A+ jest budynkiem o dodatnim bilansie nieodnawialnej energii pierwotnej, budynek w klasie A uznaje się za zeroemisyjny, natomiast obiekty z najniższą efektywnością energetyczną oznaczone są jako klasa G.
Różnice w kosztach ogrzewania między budynkami klasy A a tymi w klasie F lub G mogą być kolosalne, gdzie koszty ogrzewania mogą być pięcio- lub nawet sześciokrotnie wyższe.
Podczas wyboru drzwi, okien i bram garażowych warto zatem zwrócić szczególną uwagę na ich efektywność energetyczną, by finalnie dokonać wyboru zapewniającego maksymalne oszczędności energii.
Źródło i zdjęcia: WIŚNIOWSKI Sp. z o.o. S.K.A.
Komentarze