Jak zabezpieczać i zdalnie sterować stolarką?

Zabezpieczając dom za pomocą systemu alarmowego, warto skupić się przede wszystkim na tak strategicznych miejscach, jak furtka, brama wjazdowa, garażowa, drzwi wejściowe oraz okna.

Jak zabezpieczać i zdalnie sterować stolarką?

Zdalnie sterowane okna i drzwi 

W tym celu stosujemy m.in. czujki magnetyczne i wstrząsowe, zaś w pobliżu przeszkleń dodatkowo akustyczne czujki zbicia szkła. Dodatkową ochronę zapewnią stosowane w linii wejścia czujki kurtynowe lub bariery podczerwieni. Zabezpieczenie to jednak nie wszystko – urządzenia tworzące system alarmowy mogą uczestniczyć w realizacji zadań z zakresu automatyki domowej.

Centrala sprawdza, jaki jest stan poszczególnych czujek, co w dalszej kolejności przekładane jest na realizację przez system określonych akcji zdefi niowanych dla danej sytuacji. Podajmy kilka przykładów. Dzięki wspomnianym czujkom magnetycznym, centrala uzyskuje informację o tym, czy okna są zamknięte, czy otwarte.

System może je automatycznie domknąć lub otworzyć, jeśli zastosowano w nich siłowniki, które są podłączone do centrali alarmowej. Sterować można także wyposażonymi w napęd elektryczny roletami, bramą wjazdową i garażową, czy furtką. Można to robić za pomocą tych samych urządzeń, którymi steruje się systemem alarmowym, czyli manipulatora, pilota lub smartfona z aplikacją mobilną.

Ostatnia z wymienionych opcji umożliwia zdalne sprawdzenie, czy wszystkie okna są zamknięte, rolety opuszczone, furtka zamknięta, a system alarmowy czuwa. Dzięki temu, gdy np. zanosi się na deszcz, można zdalnie zamknąć uchylone okno na poddaszu. Można także zaprogramować centralę tak, by system automatycznie domykał wszystkie bramy, furtki i okna z chwilą włączenia czuwania (scenariusz wyjście z domu).

Autor: Agnieszka Pitrus Head of Marketing SATEL

Zdjęcie otwierające: SATEL 

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE