Najczęstsze błędy podczas montażu drzwi

Może nie wygląda skomplikowanie, ale wystarczy niewielki niuans i w łeb bierze izolacja. Okien nie powinieneś montować samodzielnie, nawet mając do dyspozycji najlepszy tutorial. Inaczej nie zdziw się, jeśli pojawią się nieszczelności, para wodna i grzyb. Profesjonalną stolarkę powinna montować wykwalifikowana ekipa, najlepiej technologią montażu warstwowego.

Najczęstsze błędy podczas montażu drzwi

Błędy w montażu drzwi

Nowe technologie i materiały są codziennością także na placu budowy. I chociaż dostęp do internetu i filmów instruktażowych wiele ułatwia, to często (z pozoru) prosta czynność okazuje się w rzeczywistości skomplikowana. Osadzić drzwi, wstawić okno – przecież to potrafi każdy! Czy faktycznie? Jakie błędy w montażu drzwi może popełnić niedoświadczony montażysta? Jakie konsekwencje mogą te błędy przynieść w przyszłości?

Przy budowie energooszczędnych domów szczególnie niezbędne jest duże doświadczenie, umiejętności oraz fachowe narzędzia i materiały. Osadzenie drzwi na pianę poliuretanową sprawdzi się w przypadku pomieszczeń gospodarczych, ale niekoniecznie w przypadku domu. Jeśli planujesz inwestycję, która w dłuższej perspektywie przyniesie oszczędności, lepiej, żebyś powierzył montaż stolarki okiennej fachowcom. Co może pójść nie tak przy osadzaniu drzwi lub okien?

Jak rozpoznać źle zamontowane drzwi?

Aby energooszczędne drzwi spełniały swoją rolę, należy skrupulatnie pilnować każdego etapu budowy. Producenci stolarki klasy premium oferują wprawdzie drzwi w dowolnym rozmiarze, ale jeśli podczas budowy ekipa nieprawidłowo przygotuje otwory w murze, trudno będzie zamontować gotowe drzwi. Jakie są najczęstsze błędy w montażu drzwi? Fachowiec wychwyci ewentualne uszkodzenia mechaniczne, które Ty możesz przeoczyć. Pamiętaj, że montaż drzwi z wadami uniemożliwi ich reklamację.

Źle zamontowane drzwi mogą ocierać się o elementy ościeżnicy lub o podłogę. Otwierające lub zamykające się samoczynnie drzwi to sygnał, że ościeżnica nie została zamontowana w pionie. Opór wyczuwalny przy poruszaniu klamką może zwiastować krzywo zamontowane okucie, które skutkuje uszkodzeniami zamka. Nieprofesjonalny pomiar także może zaszkodzić inwestycji, jeśli z jakichś względów okaże się, że otwór jest, np. za duży w stosunku do drzwi, trudno będzie zapobiec mostkom termicznym, czy ucieczce ciepła z wnętrza budynku.

W końcu niefachowa ekipa może popełnić także błąd podczas montażu ościeżnicy, jej wypoziomowania lub regulacji samych okuć. W kontekście wartości całej inwestycji, jaką jest budowa nowego domu, koszty montażu stolarki drzwiowej są stosunkowo niskie. Jeśli wybraliśmy wcześniej konkretny model drzwi, np. z uwagi na jego właściwości termoizolacyjne, albo niebanalny design, powierzenie montażu takich drzwi niewykwalifikowanej ekipie, zamiast oszczędności przyniesie straty.

Dlatego właśnie zawsze warto zdecydować się na ekipę, którą rekomenduje producent stolarki. Da nam to pewność, że cały proces montażu zostanie przeprowadzony właściwie, z zachowaniem odpowiednich procedur i materiałów, a w przypadku ewentualnej wady stolarki, wykluczymy możliwość, że powstała ona wskutek nieprawidłowego montażu.

Źródło i zdjęcia: Vetrex 

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE