Czy warto zdecydować się na aluminium w budynkach energooszczędnych?

Zrównoważone budownictwo i energooszczędność stanowią jedne z najważniejszych celów dla współczesnych inwestorów. Materiałem, który doskonale wpisuje się w trendy budownictwa energooszczędnego jest aluminium, dlatego coraz częściej wykorzystuje się go w produkcji domów jednorodzinnych. Decydując się na budowę domu, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów, które pomagają zachować energię oraz pieniądze.

Czy warto zdecydować się na aluminium w budynkach energooszczędnych?

Czym właściwie jest dom energooszczędny? Jest to budynek, który ma niskie zapotrzebowanie na energię wykorzystywaną do jego ogrzewania. Statystycznie w ciągu roku domy pasywne zużywają nie więcej niż 15kWh/m², czyli zapotrzebowanie na energię jest osiem razy mniejsze niż w przypadku domu tradycyjnego, który na samo ogrzewanie potrzebuje 120kWh/m² rocznie.

Uzyskanie odpowiednich parametrów termoizolacyjnych to nie tylko korzyść dla inwestora, ale w pewnym sensie obowiązek, ponieważ już od 2021 roku, zgodnie z polskim prawem budowlanym dostosowywanym do norm europejskich, dopuszczalny wskaźnik rocznego wykorzystania energii nie powinien przekraczać 70 kWh/m².

Jak budować domy energooszczędne?

Oszczędność pieniędzy oraz opłacalna inwestycja na lata to argumenty przemawiające za budownictwem energooszczędnym, którego istotą jest zminimalizowanie strat energii. Często pada pytanie, od czego zacząć i na co zwrócić uwagę, gdy chcemy zbudować taki dom? Przede wszystkim, warto wybrać odpowiedni projekt oraz działkę, która zapewni wystarczającą powierzchnię i właściwy przepływ naturalnego światła.

Maksymalnie rozbudowana elewacja z dużymi przeszkleniami od południowej strony pozyskuje energię naturalną w większym stopniu, dlatego duże okna powinno się umieszczać właśnie na tej części domu. W energooszczędności istotne są również optymalne pod względem izolacyjności materiały budowlane, systemy fasadowe czy stolarki okienne.

Budynki samowystarczalne - czy to możliwe?

Trend na budowanie obiektów samowystarczalnych, które pozyskują energię z naturalnych źródeł to nie tylko dobra wiadomość dla naszego środowiska, ale również zawartości portfela. Stawiając na dom o wysokich parametrach termoizolacyjności, znacząco zminimalizujemy ucieczkę ciepła, co ważne jest szczególnie zimą.

Takie rozwiązanie pozwala widocznie obniżyć rachunki za ogrzewanie, co sprawia, że inwestycja w taki rodzaj domu zwróci się po kilku latach. Ekologiczne rozwiązania coraz częściej pojawiają się w ofercie producentów materiałów budowlanych.

- Powinniśmy pamiętać, że aby obniżyć zapotrzebowanie domu na energię i podnieść przy tym komfort mieszkania nie wystarczy tylko odpowiednia izolacja ścian czy montaż okien i drzwi o wysokich parametrach - warto dopilnować by przegrody zarówno zapewniały ochronę przed stratami energii jak i w miarę możliwości przyczyniały się do aktywnego gospodarowania energią - mówi Andrzej Żurawski, dyrektor rozwoju ALUPROF S.A.

Aluminium - tworzywo przyszłości w domach pasywnych

Aluminium jako powszechnie występujący pierwiastek w skorupie ziemskiej sprawia, że z jego zasobów ludzie mogą korzystać przez wiele pokoleń. Wszystko to za sprawą swojej lekkości oraz wytrzymałości porównywalnej do stali oraz podatności na wielokrotne przetworzenie. Dzięki temu, aluminium może być wykorzystywane w wielu sferach ludzkiego życia.

Na przykład, niezwykle ważną rolę odgrywa w przemyśle budowlanym, a ze względu na swoją trwałość i łatwość w obróbce, znajduje swoje zastosowanie zarówno w produkcji budynków komercyjnych, jak i domów pasywnych. Elementy wykonane z aluminium można poddawać wielokrotnej obróbce i recyklingowi, co sprawia, że jest to tworzywo ekologiczne.

Aluminiowe fasady i duże przeszklenia

Wykonane z aluminium systemy fasadowe pozwalają na stworzenie dużych przeszkleń, które zapewniają większy dopływ naturalnego oświetlenia. Warto zaznaczyć, że takie rozwiązanie pozytywnie wpływa na samopoczucie oraz efektywność ludzi przebywających w budynku.

Aluminiowe systemy fasadowe gwarantują również wysoką izolację termiczną już od 0,5 W/m²K, a wysokie parametry akustyczne stanowią dodatkową zaletę, która wpisuje się w założenia budownictwa pasywnego.

Aluminium stosowane jest także przy konstruowaniu lekkich ścian osłonowych typu zawieszanego i wypełniającego oraz dachów, świetlików i innych konstrukcji przestrzennych. Szeroka oferta produktów daje duże możliwości realizacji w zakresie konstrukcji aluminiowo szklanych, co wpływa również na wymiar estetyczny budynku.

Istota okien w budownictwie pasywnym

Mało kto wie, że nawet od 23,1 do 36,3% strat cieplnych może być spowodowanych przez nieszczelne okna. Ich wysoką termoizolacyjność zapewniają profile wykonane właśnie z aluminium. Ich główną zaletą jest to, że są lekkie i pozwalają na stworzenie okien o dużych rozmiarach, co umożliwia zastosowanie dużych przeszkleń w budownictwie domów jednorodzinnych.

Warto dodać, że profile aluminiowe zapewniają długotrwałość i zwalniają z obowiązku konserwacji, dzięki swojej wysokiej odporności na korozję i zmienność warunków atmosferycznych. Dodatkowo, należy zmieniać błędne przekonania na temat aluminiowej stolarki okiennej, które mówiły, że okna z aluminium nie są „ciepłe”.

Obecne technologie profili aluminiowych charakteryzują się wysoka izolacyjnością termiczną, dlatego dobrze sprawdzą się w domach pasywnych.

Źródło i zdjęcie: Aluprof

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE