Spotkanie uczestników Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie

W październiku 2011 r. odbyło się spotkanie sygnatariuszy Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie. Celem tej inicjatywy jest redukcja liczby wypadków na budowach, zwłaszcza tych, które wykonywane są na wysokościach, takich jak roboty dekarskie czy roboty na rusztowaniach.

Spotkanie uczestników Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie

Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie, które zostało zawarte w sierpniu 2010 r., jest projektem wspólnym siedmiu dużych firm wykonawczych działających na polskim rynku. Sygnatariuszami Porozumienia są: Warbud, Skanska, Bilfinger Berger Budownictwo, Budimex, Hochtief Polska, Mostostal Warszawa oraz Polimex Mostostal. Inicjatywa, do której mogą dołączyć również inne firmy budowlane, jest wspierana przez Główny Inspektorat Pracy oraz Związek Inżynierów i Techników Budownictwa.

Jak dowodzą statystyki, corocznie na polskich budowach ma miejsce ok. 120 śmiertelnych wypadków. Suma ta przewyższa nawet liczbę wypadków w górnictwie, które w powszechnej świadomości uznawane jest za najniebezpieczniejszą gałąź przemysłu. Problem wypadków na budowach dotyczy zwłaszcza nowicjuszy, których staż pracy nie przekracza trzech miesięcy.

W branży budowlanej najczęstszą przyczyną śmierci, są upadki z wysokości, gdzie często robotnicy nie stosują linek zabezpieczających czy szelek bezpieczeństwa lub stosują je w sposób niewłaściwy. Duża liczba wypadków powodowana jest również spadającymi przedmiotami oraz przygnieceniami - w tym przygnieceniami ziemią.

Dlatego też sygnatariusze Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie na wspólnym spotkaniu podjęli wysiłek opracowania jednolitych standardów bezpieczeństwa dla podwykonawców, które mają być czynnikiem decydującym o współpracy z daną firmą. W spotkaniu, oprócz przedstawicieli zarządów spółek-sygnatariuszy, udział wzięli sympatycy i orędownicy idei bezpieczeństwa na budowach, media oraz podwykonawcy.

Członkowie Porozumienia ustalili także, że każdy generalny wykonawca zobowiązany będzie do objęcia rocznej prezydencji, w czasie której zostanie inicjatorem cyklu spotkań na temat bezpieczeństwa na polskich budowach. Pierwszą firmą, która objęła prezydencję jest Skanska S.A.

źródło i zdjęcie: Warbud

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT