Renowacja dachu gdańskiego meczetu

Jeden z nielicznych w Polsce obiektów muzułmańskiego kultu religijnego - meczet w Gdańsku Oliwie przechodzi renowację. Betonowa kopuła, która jest częścią dachu, została oczyszczona ze starej warstwy farby, mchu, glonów i porostu. Wkrótce rozpocznie się malowanie tego elementu specjalną farbą zabezpieczającą.

Renowacja dachu gdańskiego meczetu

Budowa obiektu, który jest jedynym tego typu miejscem kultu muzułmańskiego na Pomorzu, rozpoczęła się w 1984 r. i trwała do 1990 r. Przez lata jego użytkowania na zwieńczeniu budynku nagromadziły się zanieczyszczenia. Dlatego 10 września 2011 r. rozpoczęła się renowacja dachu gdańskiego meczetu. Pierwszy etap prac polegał na wyczyszczeniu kopuły.

Pracownik wyposażony w specjalny zestaw do prac na wysokości oraz wysokociśnieniową myjkę czyścił strumieniem wody zwieńczenie obiektu. Praca ta trwała kilka godzin. Skuteczne usunięcie zanieczyszczeń było wynikiem sprężenia wody do ponad 200 atmosfer. Drugi etap renowacji gdańskiego meczetu polegać będzie na dwukrotnym malowaniu farbą, która zabezpieczy kopułę obiektu na kolejnych 10 lat.

źródła: gdansk.naszemiasto.pl meczetgdansk.pl
zdjęcie: Arkadiusz Gancarz,  gdansk.naszemiasto.pl

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT