Budownictwo pasywne i niskoenergetyczne jednym z tematów konferencji na targach RENEXPO Poland

W czasie Międzynarodowych Targów RENEXPO Poland, które odbędą się w dniach 26-28 października 2011 r., w Warszawie, poruszona zostanie tematyka budownictwa pasywnego i niskoenergetycznego. Tego typu budownictwo jest jednym ze sposobów racjonalizacji wykorzystania energii.

Budownictwo pasywne i niskoenergetyczne jednym z tematów konferencji na targach RENEXPO Poland

Racjonalne gospodarowanie energią jest jednym z ważniejszych aspektów współczesnego świata. Trend redukowania zużycia energii uwidacznia się również w architekturze. Budownictwo pasywne i niskoenergetyczne zyskuje coraz większe grono zwolenników, dlatego też będzie ono jednym z tematów Międzynarodowych Targów RENEXPO Poland.

Według definicji zaproponowanej przez niemiecki Passivhaus Instytut, dom pasywny to budynek, który dla zapewnienia komfortu cieplnego mieszkańców nie zużywa więcej niż 15 kWh energii na 1 m2 powierzchni użytkowej. Dla porównania, zapotrzebowanie na ciepło dla budynków konwencjonalnych wynosi około 120 kWh/ na 1 m2 na rok.

Najważniejsza zatem cecha charakterystyczna budynków pasywnych to niskie zapotrzebowanie na  ciepło, które jest wykorzystywane w systemach grzewczych. Tego typu obiekty czerpią ciepło z pasywnych źródeł, które dotychczas nie były doceniane przez inwestorów. Chodzi tutaj zatem o ciepło odzyskiwane z wentylacji, energii słonecznej, urządzeń elektrycznych. Istotna jest również energia, którą produkują sami domownicy.

Tej tematyce będzie poświęcona zarówno wystawa jak i konferencja w ramach targów RENEXPO Poland. Konferencja "Budownictwo pasywne i remonty z użyciem komponentów domu pasywnego" przedstawi główne zasady budownictwa pasywnego, jego wpływ na środowisko jak też najważniejsze zasady, których należy przestrzegać przy projektowaniu budynków pasywnych.

Polski rynek budownictwa pasywnego i niskoenergetycznego wzoruje się na rozwiązaniach niemieckich, gdzie domy pasywne buduje się od ponad 20 lat. W Polsce idea budownictwa ekologicznego wspierana jest głównie przez Zrzeszenie Audytorów Energetycznych, Instytut Budynków Pasywnych, SAPE Polska, Narodową Agencję Poszanowania Energii oraz Architekturę Pasywną.

Większość z tych podmiotów bierze czynny udział w Międzynarodowych Targach RENEXPO Poland oraz wspiera merytorycznie organizatora targów - firmę REECO Poland.

W czasie konferencji poruszona zostanie również tematyka dostosowywania starych budynków do standardów domu niskoenergetycznego, przy użyciu komponentów domu pasywnego. Marcin Stelmach z biura projektowego Architektura Pasywna przedstawi podstawowe cele prac termomodernizacyjnych i przykładowe rozwiązania na przykładach wykonanych już projektów, zaś dr Szymon Firląg zaprezentuje aktualne tendencje w rozwoju systemów grzewczych w budownictwie pasywnym. Tematykę tą w odniesieniu do pomp ciepła zgłębi dodatkowo Mirosław Jankowski, redaktor naczelny miesięcznika "Energia i Budynek".

źródło i zdjęcie: renexpo-warsaw.com

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT