Bitumiczne pokrycia dachowe z olejów naturalnych

Belgijska spółka Imperbel została pierwszym na świecie producentem bitumicznych pokryć dachowych, które wytwarzane są z olejów naturalnych - donosi flamandzka prasa. Jak sądzą przedstawiciele belgijskiej firmy, nowy sposób produkcji pozwoli w przyszłości całkowicie uniezależnić się od ropy naftowej, z której teraz wytwarzane są pokrycia bitumiczne.

Bitumiczne pokrycia dachowe z olejów naturalnych

Autorem nowatorskich bitumicznych pokryć dachowych z olejów naturalnych jest pracownik naukowy Katolickiego Uniwersytetu w Leuven - Hans Aerts, który specjalizuje się w dziedzinie nauk biologicznych. Spółka Imperbel, w ramach swojej strategii uniezależniania się od ropy naftowej, postanowiła wykupić patent naukowca.

Pierwszy etap tej strategii zakładał opracowanie technologii recyklingu bitumenów ze starych pokryć dachowych. Dzięki współpracy z naukowcem, belgijska firma już teraz potrafi wyodrębnić 3-4 tys. ton bitumenów rocznie, które mogą zostać wykorzystane do produkcji nowych pokryć lub tzw. zimnego kleju.

Drugi etap zakłada uruchomienie przemysłowej produkcji bitumicznych pokryć dachowych z olejów naturalnych w walońskim Perwez oraz w amerykańskim Kansas City. Według badań firmy Imperbel pokrycia tego typu spełniają rygorystyczne wymagania techniczne i charakteryzują się 20-30 letnią trwałością. Przedstawiciele belgijskiej spółki szacują, że do 2020 r. uda się im całkowicie uniezależnić od ropy naftowej.

źródła: flanderstoday.eu, derbigum.com
zdjęcie: sxc.hu

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT