Trwają zapisy do konkursu International VELUX Award 2022

W konkursie International VELUX Award swoich sił spróbować mogą studenci architektury z całego świata. Do tej pory, w ciągu minionych dziewięciu edycji, wzięło w nim udział 10 tysięcy studentów z ponad 800 uczelni ze 100 krajów. Zapisy trwają do 1 kwietnia 2022 roku, zaś ostateczny termin nadsyłania prac mija 15 czerwca 2022 roku. 

Trwają zapisy do konkursu International VELUX Award 2022

Jak wziąć udział w konkursie? Terminy i daty

Aby wziąć udział w konkursie International VELUX Award 2022, studenci w pierwszej kolejności muszą zarejestrować się, podając swoje imię i nazwisko, adres e-mail, nazwę uczelni i kraj. Następnie mogą utworzyć zespół, dodać opiekuna naukowego i rozpocząć pracę nad projektem. Rejestracja trwa do 1 kwietnia 2022 roku. Drugi etap konkursu to złożenie pracy w terminie od 15 kwietnia do 15 czerwca 2022 roku. Warunkiem koniecznym do złożenia pracy konkursowej jest wcześniejsza rejestracja, dlatego nie warto zwlekać.

Studenci — indywidualnie lub zespołowo — mogą pracować nad projektami w dwóch kategoriach:

 • Światło naturalne w budynkach
 • Badania nad światłem naturalnym

Każdy student lub zespół powinien mieć swojego opiekuna naukowego, który również ma szansę na otrzymanie nagrody, jeśli jego zespół zwycięży.

W sierpniu 2022 roku jury wybierze zwycięzcę w każdym z pięciu regionów ustalonych przez Międzynarodową Unię Architektów:

 1. Europy Zachodniej,
 2. Europy Wschodniej i Bliskiego Wschodu,
 3. Ameryk,
 4. Azji i Oceanii 
 5. Afryki.

Dziesięciu finalistów zaprezentuje jury swoje projekty osobiście podczas Światowego Festiwalu Architektury, który odbędzie się w Lizbonie w grudniu 2022 roku. Wtedy jury wybierze jednego zwycięzcę głównego w każdej z kategorii konkursowych. Pula nagród w konkursie wynosi aż 30 000 euro.

aureaci International VELUX Award2020: Julia Giżewska, Dominik Kowalski i Paweł Białas
Laureaci IVA 2020: Julia Giżewska, Dominik Kowalski i Paweł Białas wraz z opiekunem naukowym dr inż. arch. Jerzym Wojewódką fot. VELUX Polska

Międzynarodowy konkurs dla studentów architektury International VELUX Award jest organizowany w ścisłej współpracy z Międzynarodową Unią Architektów (International Union of Architects, UIA) oraz Światowym Festiwalem Architektury (World Architecture Festival, WAF). Zapoczątkowany w roku 2004, urósł do rangi największego konkursu dla studentów architektury na świecie. W ostatniej edycji International VELUX Award 2020 laureatami Grand Prix konkursu zostali studenci architektury Politechniki Śląskiej:

 • Julia Giżewska,
 • Dominik Kowalski
 • Paweł Białas.

Ich projekt pt. „Teatr Światła” zwyciężył w kategorii ”Badania nad światłem naturalnym” i pokonał ponad 580 innych projektów z całego świata. Opiekunem naukowym projektu był dr inż. arch. Jerzy Wojewódka.

Najważniejsze terminy dotyczące konkursu International VELUX Award 2022

 • 1 kwietnia 2022 - koniec rejestracji
 • 15 kwietnia 2022 - początek składania projektów
 • 15 czerwca 2022 - koniec składania projektów
 • sierpień 2022 - ogłoszenie zwycięzców regionalnych
 • grudzień 2022 - wyłonienie głównych laureatów i ogłoszenie werdyktu podczas Światowego Festiwalu Architektury
Teatr światła - zwycięski projekt polskich studentów w IVA 2020
Teatr światła - zwycięski projekt polskich studentów w IVA 2020 fot. VELUX Polska

Źródła inspiracji dla uczestników konkursu

Międzynarodowy konkurs International VELUX Award to element inicjatywy DAYLIGHT & ARCHITECTURE zapoczątkowanej przez VELUX. Gromadząc unikalne treści stworzone przez architektów, dziennikarzy i badaczy, strona Daylight&Architecture oferuje bogatą bibliotekę wykładów, prelekcji i artykułów na temat światła naturalnego. Materiały te są szczególnie cenne dla studentów architektury biorących udział w konkursie International VELUX Award - mogą tam znaleźć inspirację i lepiej zrozumieć, jak ważne jest światło naturalne dla naszego codziennego życia, samopoczucia i zdrowia.

 

źródło i zdjęcia: VELUX Polska Sp. z o.o.

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT