Stalowy dach jest najbardziej przyjazny środowisku

Badacze z World Steel Association wzięli pod uwagę dachy wykonane ze stali, z gontu bitumicznego oraz z dachówki betonowej. Rezultat badania okazał się zaskakujący, bowiem stwierdzono, iż to dachy stalowe są najmniej szkodliwe dla środowiska naturalnego. 

Stalowy dach jest najbardziej przyjazny środowisku

Szczegóły badania materiałów dachowych

Porównanie trzech materiałów dachowych – blachy stalowej, gontów bitumicznych i dachówki betonowej zostało wykonane poprzez analizę cyklu życia produktów i ich wpływu na środowisko.

Na tej podstawie stwierdzono, że dach stalowy jest najbardziej zrównoważonym materiałem i ma najmniejszy wpływ na środowisko.

Ruukki ma wieloletnie doświadczenie w produkcji wysokiej jakości stalowych pokryć dachowych. Dachy Ruukki są trwałe, wytrzymałe i w 100% nadają się do recyklingu w końcowej fazie cyklu życia produktu, co znacząco zmniejsza ich wpływ na środowisko. Skupiamy się na dostarczaniu naszym klientom wysokiej jakości pokryć dachowych, z których wiele posiada nawet 50-letnią gwarancję. Bardzo często dachy stalowe wytrzymują zdecydowanie dłużej i chronią domy więcej niż 50 lat - mówi Jouni Metsämäki, Roofing Vicepresident w Ruukki.

Większość produktów dachowych Ruukki jest wykonana ze stali powlekanej ekologiczną powłoką GreenCoat®, dostarczaną przez SSAB.

Ruukki, od 2026 roku planuje dostarczać produkty dachowe wykonane ze stali, przy produkcji której nie będą wykorzystywane paliwa kopalne, gdzie produktem ubocznym w procesie produkcji będzie woda zamiast CO2 .

Takie działanie ma na celu podkreślenie strategii zrównoważonego rozwoju produktów.

Stal w 100% nadaje się do recyklingu po użyciu, dzięki czemu jej wpływ na środowisko jest mniejszy niż konkurencyjnych materiałów dachowych.

Ponadto stalowy dach wymaga niewielkiej konserwacji w okresie użytkowania. Stalowe pokrycia dachowe są lekkie, co oznacza także niższe koszty transportu w porównaniu z innymi materiałami.

W analizie porównawczej uwzględniono typowe skandynawskie domy jednorodzinne.

Analiza cyklu życia obejmowała pokrycie dachowe - w tym pakowanie, transport i instalację, okres użytkowania wraz z czyszczeniem i konserwacją oraz koniec życia produktu, gdzie wzięto pod uwagę recycling oraz powstające odpady.

Analizą zostały objęte pokrycia dachowe Ruukki Monterrey i Ruukki Classic.

Badanie zostało przeprowadzone w 2020 roku przez World Steel Association.

źródło i zdjęcie: Ruukki Polska

Komentarze

aru

01 Kwi 2021, 09:08

a Badacze z World Wood Association wzięli pod uwagę... Rezultat badania okazał się zaskakujący dla zaskoczonych Badaczy z World Bitum Association, którzy wzięli pod uwagę... zaskakując ciekawe do jakich wniosków doszli ci z World Cow Pie Association...

Gość Architekt

01 Kwi 2021, 08:46

Badacze z World Steel Association ogłaszają, że stal jest najlepsza :) No cóż... Dane z raportu przeczą nagłówkowi tego artykułu w zakresie konieczności mysia blachodachówki każde 5 lat (a po 15-30 latach pomalowanie dachu) oraz emisji CO2 przez poszczególne pokrycia (stal emituje ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
FILMY OSTATNIO DODANE