"Montaż na działce drewnianego szkieletu z wiązarów trwa do 5-7 dni" - mówi Marcin Burkietowicz z firmy Wiązary Burkietowicz.
Rozpiętość ram z wiązarów wynosi do 24 metrów, dzięki czemu w niecały tydzień jesteśmy w stanie postawić na działce spory budynek produkcyjny lub magazynowy. Sami korzystamy z tej technologii. W ten sposób powstała m.in. nasza hala produkcyjna w Odolanowie, komentuje Marcin Burkietowicz.
Tradycyjne wiązary, to podstawowe elementy nośne konstrukcji dachowych, przenoszące obciążenia na ściany. Szczególną popularność zyskały wynalezione w latach 50. lekkie wiązary drewniane, łączone za pomocą stalowych płytek kolczastych. Wytrzymałość i lekkość konstrukcji sprawiła, że stały się one jednym z popularniejszych rozwiązań dachowych w budownictwie mieszkaniowym i komercyjnym.
Hale ramowe, to z kolei budynki w całości wznoszone na szkielecie z wiązarów. Ich drewniana konstrukcja ułatwia szybki montaż poszycia dachowego i elewacji. Dodatkową zaletą wiązarów jest brak konieczności ustawiania pośrednich słupów podporowych. Dzięki temu przestrzeń hali produkcyjnej lub magazynowej może zostać zagospodarowana optymalnie.
To jeden z najbardziej ekonomicznych systemów budowy hal produkcyjnych, przekonuje Marcin Burkietowicz. Stalowe konstrukcje o podobnych parametrach są o około 30% droższe od drewnianych.
źródło i zdjęcie: Wiązary Burkietowicz
Komentarze