Zielony dach Städel Museum we Frankfurcie nad Menem

Städel to jedno z ważniejszych muzeów w Niemczech, gdzie na zwiedzających, oprócz wielu cennych dzieł sztuki, czeka ciekawa atrakcja architektoniczna. Jest nią "kropkowany dziedziniec", pod którym znajdują się galerie. Stanowi on jednocześnie zielony dach, którego wyróżnikiem jest niemal 200 okrągłych świetlików. Wpadające przez nie światło daje ciekawe możliwości aranżacyjne eksponatów.

Zielony dach Städel Museum we Frankfurcie nad Menem

Zielony dach Städel Museum wybudowano w latach 2009-2012, kiedy to w obiekcie tym trwał generalny remont. Koncept architektoniczny powstał w lokalnej pracowni schneider+schumacher, której projektanci szukali sposobu na doświetlenie galerii o wysokości 8 metrów. Wybór padł na okrągłe świetliki dachowe o średnicy od 1,5 do 2 metrów, które równomiernie zostały rozlokowane w połaci dachu.

195 idealnie okrągłych świetlików w dachu Städel Museum nie tylko doświetla wnętrza tego obiektu, ale i tworzy ciekawy wzór, nadając całemu budynkowi niepowtarzalnego charakteru. Ponadto zielona konstrukcja wpisuje się w trend zrównoważonego rozwoju w sektorze budownictwa. Dach tego typu stanowi dobrą izolację termiczną, co ma przełożenie na redukcję zużycia energii potrzebnej do zasilania klimatyzatorów. Natomiast świetliki skutecznie zastępują sztuczne oświetlenie.

źródła: evolo.us, schneider-schumacher.de, staedelmuseum.de
zdjęcia: Norbert Miguletz

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT