Falowanie pokrycia dachowego z blachy na rąbek stojący – jak ograniczyć?

Charakterystyka dachów realizowanych przy użyciu techniki rąbka stojącego zobowiązuje wykonawców do starannego wyboru dodatkowych materiałów oraz metody ich instalacji. Ważne jest, aby zwracać uwagę na wszelkie nierówności, które mogą objawiać się jako falowanie na powierzchni arkuszy blachy.

Falowanie pokrycia dachowego z blachy na rąbek stojący – jak ograniczyć?

Już na etapie budowania podkonstrukcji musimy zwrócić uwagę na zastosowanie łat o odpowiednim przekroju (minimum 4x6cm), ich prawidłowy rozstaw (minimum 25 cm w osi łaty) oraz zniwelowanie wszelkich nierówności, które w przypadku gdy pozostaną nieskorygowane ujawnią się w postaci falowania płaszczyzn arkuszy.

W celu dodatkowego zabezpieczenia powinno rozważyć się także zastosowanie łat suchych (maximum 23% wilgotności), heblowanych i wyposażonych we frezowane krawędzie tak, aby przy ich ewentualnym skręcie nie wypychały one płaskiej części paneli.

Kiedy już zadbamy o prawidłowe wykonanie podkonstrukcji i rozpoczynamy montaż paneli musimy pamiętać o stosowaniu taśmy wygłuszającej montowanej w ich środkowej części.

Taśma zarówno zniweluje ryzyko ewentualnego hałasu wywołanego uderzaniem ssanej wiatrem blachy o podkonstrukcję, jak i pozwoli zachować dystans pomiędzy łatą a płaską częścią arkuszy, dzięki czemu uniemożliwi przeniesienie i uwidocznienie drobnych nierówności podkonstrukcji.

Przyglądając się listwie montażowej, w którą wyposażone są blachy na rąbek zatrzaskowy, zauważymy podłużne otwory na wkręty. Ich kształt nie został dobrany przypadkowo. Podłużne otwory mają umożliwić pracę arkuszy w zakresie ich światła podczas rozszerzania się i kurczenia wywołanego zmianami temperatur otoczenia.

Poza prawidłowym rozmieszczeniem wkrętów montażowych musimy także zwrócić uwagę na siłę, z jaką zostaną one wkręcone. Zbyt mocne ich dokręcenie nie pozwoli na prawidłową pracę arkuszy, a w konsekwencji doprowadzi do falowania w miejscach zblokowania paneli.

To tylko niektóre z elementów wpływających na prawidłowe funkcjonowanie, a co za tym idzie estetyczny wygląd dachu w technologii rąbka stojącego.

Musimy pamiętać, że dach to także obróbki, akcesoria, okna połaciowe i kominy, których poprawny montaż może znacząco wpłynąć na estetykę gotowego pokrycia, a wszelkie zasady dotyczące ich prawidłowego montażu znajdują się w instrukcji montażu.

Źródło i zdjęcie: Ruukki Polska

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT