Kąt nachylenia dachu a wybór typu pokrycia
Budowa płaskiego lub stromego dachu nie jest wyłącznie kwestią estetyczną. To decyzja, która determinuje m.in. wybór rodzaju pokrycia.
Wykończenia dachów płaskich muszą być całkowicie szczelne. Powinny wytrzymać napór ulewnego deszczu i ciężar grubej warstwy śniegu. Nie mogą wchłaniać wody z zastoin, które tworzą się na powierzchniach o bardzo małym spadku.
Z kolei większy kąt nachylenia połaci dachowej sprzyja odprowadzaniu opadów atmosferycznych. Na stromym dachu kluczowego znaczenia nabiera bardzo dokładne mocowanie pokrycia.
Blachodachówka - uniwersalne pokrycie dachowe
Przyjmuje się, że minimalne nachylenie połaci dachowej powinno wynosić 3°. Jeżeli nie przekracza 10-12°, dach uznawany jest za płaski. Przy nachyleniu powyżej 20° mówi się o dachu stromym. Przy kilkustopniowym spadku najlepiej sprawdzają się pokrycia bitumiczne i gładka blacha.
Z kolei do krycia dachów stromych nadaje się blachodachówka. Standardowo blachodachówka przeznaczona jest na dachy o nachyleniu minimum 14°.
Za wyborem blachodachówki przemawia niewielki ciężar i duża sztywność. Podstawowe znaczenie ma też atrakcyjny koszt zakupu i montażu. Dzięki niej wykonasz estetyczne, szczelne i trwałe pokrycia dachowe.
Blachodachówka to materiał w pełni uniwersalny. Niezależnie od tego, jaką formę ma dach, jesteśmy w stanie dopasować odpowiednie wymiary arkuszy blachodachówki.
Jeżeli masz wątpliwości, pytania lub potrzebujesz profesjonalnej pomocy w rozwiązaniu konkretnego problemu związanego z użyciem blachodachówki oraz innych pokryć z blachy, zapraszamy do kontaktu. Odwiedź jeden z punktów sprzedaży Hanbud, zadzwoń lub wyślij wiadomość. Otrzymasz fachową poradę i bezpłatną wycenę.
źródło i zdjęcia: Hanbud
Komentarze