Kiedy warto zdecydować się na elewację z blachy trapezowej?

Blacha trapezowa jest przez wiele osób uznawana za materiał służący wyłącznie do wykonania pokrycia dachowego. Wbrew pozorom możemy użyć jej także na elewacji, co zagwarantuje spójny wygląd całego budynku. Dlaczego warto wybrać blachę trapezową i jakich błędów unikać podczas montażu?

Kiedy warto zdecydować się na elewację z blachy trapezowej?

Na jakich budynkach sprawdzi się elewacja z blachy trapezowej?

Początkowo ten materiał stosowany był na elewacje hal przemysłowych i magazynów. Zapewne każdy wielokrotnie widział takie realizacje. Warto także pamiętać o tym rozwiązaniu, jeśli planujemy  schludnie wykończyć garaż lub pomieszczenie gospodarcze, nie wydając na ten cel mnóstwo pieniędzy.

Od kliku lat blacha trapezowa jest z powodzeniem wykorzystywana na elewacjach budynków jednorodzinnych. Czy nadaje się jedynie do budynków nowoczesnych, czy może warto wziąć go także pod uwagę projektując tradycyjny dom jednorodzinny. Pytanie jest złożone, ale postaramy się na nie odpowiedzieć. Wszystko zależy od wizji właściciela oraz jego gustu. Odpowiednio dobierając kolorystykę blachy trapezowej można osiągnąć ciekawy efekt zarówno w przypadku prostych domów jednorodzinnych, jak też nowoczesnych budynków. Klienci najczęściej wybierają ciemne odcienie (grafit, antracyt). Nie zaleca się stosowania blachy na elewacje budynków o skomplikowanej bryle. Materiał cechuje się bowiem prostotą i swego rodzaju surowością, dlatego idealnie sprawdza się w budynkach o prostym kształcie (prostokątnych). Jeśli planujemy wykonanie elewacji istniejącego budynku z blachy i pojawił się dylemat, jaki materiał zastosować, warto zasięgnąć porady architekta lub osoby doświadczonej w projektowaniu i wykonywaniu takich prac.

W budynkach o większej wysokości (np. blokach, budynkach użyteczności publicznej) projektanci często stosują blachę jedynie na części elewacji. Dzięki temu bryła budynku nabiera pewnej „lekkości”, a także zostaje optyczne wydłużona.

W zależności od wymagań, blachę na elewacji możemy zastosować na całości bądź jedynie fragmencie elewacji fot. Hanbud

Czy elewację z blachy trapezowej można wykonać na domu drewnianym?

Właściciele domów drewnianych często zastanawiają się, czy blacha trapezowa będzie odpowiednim wyborem jako materiał na elewację. Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby stosować ją w tych budynkach. Należy jednak pamiętać, aby nie układać materiału na istniejącą szalówkę, gdyż doprowadzi to do gnicia drewna. Użytkownicy, którzy zdecydują się na zastosowanie blachy elewacyjnej, powinni usunąć istniejącą szalówkę oraz zastosować ocieplenie z wełny mineralnej. Nie jest prawdą, że latem w domu posiadającym elewację z blachy trapezowej jest bardzo gorąco. Wełna stanowi bowiem barierę zapobiegającą nagrzewaniu się całości budynku.

Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie szalówki w kolorze drewnopodobnym. Wówczas użytkownik otrzymuje trwałą elewacją, która wyglądem przypomina szalówkę drewnianą.

Szalówka w kolorze drewnopodobnym fot. Hanbud

źródło i zdjęcia: Hanbud

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT