Apel branży budowlanej do rządu i premiera Morawieckiego

Związek Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa, przy poparciu 19 organizacji, wystosował do Premiera Mateusza Morawieckiego apel o jak najszybsze przyjęcie Długoterminowej Strategii Renowacji. Bierność rządu oznacza brak dostępu do środków finansowych z UE oraz większe koszty użytkowania budynków. DSR to również istotny element dbania o klimat i gospodarowanie energią.

Apel branży budowlanej do rządu i premiera Morawieckiego

Apel do premiera i rządu o przyjęcie Długoterminowej Strategii Renowacji

Długoterminowa Strategia Renowacji powinna być przedłożona Komisji Europejskiej do 10 marca 2020 r. Jest to jeden z wymogów warunkujących dostępność środków finansowych Unii Europejskiej w ramach perspektywy na lata 2021-2027. Jej głównym celem jest stworzenie warunków pozwalających w sposób długofalowy zmodernizować budynki w Polsce - zgodnie z transformacją w kierunku gospodarki neutralnej klimatycznie. Strategia przygotowana przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, wskazuje na potrzebę promocji głębokiej termomodernizacji i zwiększenia tempa termomodernizacji w Polsce z 1 do ok. 3 proc. rocznie. Jednocześnie określa skalę i źródła wsparcia finansowanego tego procesu.

Producenci materiałów budowlanych zwracają uwagę na wiele korzyści związanych z termomodernizacją krajowych zasobów budowlanych. Ograniczy ona niekorzystny wpływ wzrostu cen energii na budżety gospodarstw domowych – budynki po termomodernizacji mogą zużywać nawet o 60% mniej energii. Ponadto, zmniejszy negatywny wpływ budynków na środowisko, dzięki ograniczeniu emisji zanieczyszczeń. Podwyższy jakość i komfort życia w budynkach po termomodernizacji. Co więcej - pozwoli stworzyć dodatkowe 100 tys. zielonych miejsc pracy na obszarze całego kraju.

Jak wynika ze Strategii skutkiem opłacalnej pod względem ekonomicznym termomodernizacji ma być oszczędność energii końcowej w budynkach mieszkalnych wynosząca 147 TWh, co odpowiada 75 proc. obecnego poziomu zapotrzebowania na energię końcową. Redukcja emisji CO2 przewidywana jest na poziomie 37 mln ton w skali roku i jest to równowartość 10 proc. całkowitej rocznej emisji gazów cieplarniach w naszym kraju. Emisje pyłów zostaną zmniejszone o 89 tys. ton rocznie, co stanowi jedną czwartą całkowitej emisji pyłów w Polsce.

Przyjęta i efektywnie wdrażana Długoterminowa Strategia Renowacji ma kluczowe znaczenie dla rozwoju ekonomicznego, społecznego i ochrony środowiska naturalnego w naszym kraju. Jej realizacja to ogromna szansa dla przedsiębiorców - producentów wyrobów budowlanych, ale też tysięcy małych i średnich firm wykonawstwa budowlanego, które często zlokalizowane są w słabiej rozwiniętych gospodarczo regionach Polskipodkreśla Szymon Firląg, Prezes Związku Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa.

Pod apelem podpisały się następujące organizacje:

  1. Korporacja Techniki Sanitarnej Grzewczej Gazowej i Klimatyzacji (SGGiK)
  2. Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC)
  3. Polski Związek Pracodawców Hurtowni Branży Grzewczej, Sanitarnej, Instalacyjnej, Klimatyzacji i Wentylacji (ZHI)
  4. Polski Związek Producentów i Przetwórców Izolacji Poliuretanowych PUR i PIR „SIPUR” (SIPUR)
  5. Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu (PSPS)
  6. Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych (PZITS)
  7. Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej Polska PV (SBF POLSKA PV)
  8. Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych (SPIUG)
  9. Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej (MIWO)
  10. Związek Pracodawców Dystrybucji Elektrotechniki SHE (SHE)
  11. Miesięcznik IZOLACJE
  12. Ocieplam dom i walczę ze smogiem – akcja społeczna
  13. CEMEX Polska
  14. Polskie Okna i Drzwi Związek Producentów, Dostawców i Dystrybutorów (POiD)
  15. Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO)
  16. Polski Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych (PZPTS)
  17. Konfederacja Lewiatan
  18. Związek Zawodowy "Budowlani"
  19. Stowarzyszenie Polska Wentylacja (SPW)

źródło i zdjęcie: Związek Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa (informacja prasowa)

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT