Jak konserwować przecinarkę ręczną RUBI?

Jednym z aspektów, który szczególnie jest doceniany przez glazurników, to fakt, że zakup ręcznej przecinarki RUBI to dość pewna inwestycja. Nie tylko ze względu na jakość i rentowność narzędzia, ale przede wszystkim ze względu na jego trwałość. Średnia żywotność profesjonalnych przecinarek Rubi wynosi 10 lat.

Jak konserwować przecinarkę ręczną RUBI?

Czyszczenie i smarowanie

Jedną z głównych zalet przecinarek ręcznych RUBI jest fakt, że nie potrzebują one żadnego rodzaju smarowania.

Zarówno modele z łożyskami ślizgowymi (TS, TR, TX), jak i te z łożyskami tocznymi (TZ, TQ, HIT) nie wymagają żadnego natłuszczania. Dlatego nigdy nie należy używać smarów do “poprawy” poślizgu na prowadnicach. Jest to, co do zasady, jeden z największych błędów popełnianych przez użytkowników.

Podczas pracy przecinarki ręczne narażone są na zabrudzenia pochodzące zarówno z obrabianego materiału, jak i z samego otoczenia. Pył uwalniany podczas nacinania i łamania płytek ceramicznych osiada na części roboczej przecinarki oraz na prowadnicach.

Konserwacja przecinarki

W obszarze prowadnic pył ten spowalnia poślizg, powodując często użycie większej siły niż to jest konieczne, a w wielu przypadkach uniemożliwiając ich prawidłowe funkcjonowanie.

Aby tego uniknąć, najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie kilku kropli zestawu do konserwacji bezpośrednio na prowadnicach, umożliwiając mu wejście w szczelinę pomiędzy tulejkami lub, w przypadku TZ czy TQ, na bieżnik łożysk.

Wykonując kilka przejazdów ślizgami wzdłuż całej długości prowadnic, wyeliminujemy wszelkie pozostałości, które mogły na nich pozostać.

Prowadnice przecinarki

Jednak najważniejszym elementem zestawu do konserwacji RUBI jest bawełniana tkanina. Jej rola jest nawet ważniejsza niż sam olej.

Pod żadnym warunkiem nie powinieneś zostawić resztek oleju lub innego smaru na prowadnicach. Powód jest dość prosty. Wcześniej wspomniane pozostałości mieszając się z olejem, będą przywierać jeszcze mocniej, co w konsekwencji stworzy jeszcze większe utrudnienie w swobodnej pracy przecinarki.

Stąd zalecane jest użycie bawełnianej tkaniny. Po nałożeniu oleju i rozprowadzeniu go po całej prowadnicy, należy oczyścić i całkowicie wysuszyć powierzchnię z pozostałości smaru.

Prowadnice muszą być całkowicie czyste i suche w dotyku, nie pozostawiając jakichkolwiek plam.

Wykonując ten zabieg co najmniej raz w tygodniu, zapewnisz trwałość i wydajność swojej przecinarce RUBI na bardzo długie lata.

Czy używanie zestawu konserwacyjnego RUBI jest konieczne?

Zestaw do konserwacji przecinarki

Cóż, prawda jest taka, że nie. Chociaż olej w zestawie jest specjalnie opracowany dla naszych przecinarek, to można stosować każdy inny olej smarujący o niskiej gęstości. Oleje przeznaczone do maszyn do szycia to najbardziej odpowiednie smary, wśród tych środków, które można byłoby zastosować.

Trzeba jednak pamiętać, że nie należy używać tłuszczy lub wazeliny, a jeśli można tego uniknąć, żadnych smarów w aerozolu.

Transport

Innym ważnym aspektem wydłużenia żywotności przecinarki ręcznej RUBI jest rozważenie, w jaki sposób będzie ona transportowana.

Torby i walizka na przecinarkę

Niemal wszystkie nasze profesjonalne przecinarki ręczne posiadają plastikową walizkę lub praktyczną torbę do przenoszenia.

Główną funkcją toreb i walizek RUBI jest ochrona przed fizycznym uszkodzeniem przecinarki, ułatwienie transportu oraz ochrona przed zabrudzeniem. Torby RUBI posiadają kilka kieszeni lub schowków, specjalnie zaprojektowanych do umieszczenia akcesoriów do przecinarek.

Torba na przecinarkę

W tym przypadku chodzi przede wszystkim o ochronę kółek tnących. Nigdy nie należy przechowywać przecinarki z zamontowanym kółkiem!

Kółko tnące należy założyć tylko wtedy, gdy zamierzasz z niego korzystać. Jeśli skończyłeś swój dzień pracy lub nie zamierzasz używać przecinarki, zaleca się przechowywanie kółka w torbie. W ten sposób unikniesz jego uszkodzenia, w przypadku niezamierzonych uderzeń w czasie transportu lub uszkodzenia samej przecinarki czy torby spowodowanego przez noże tnące.

Jeśli chodzi o kółka tnące, należy pamiętać, że olej w zestawie konserwacyjnym można także stosować do ich czyszczenia. Pozostałości, o których wspominaliśmy wcześniej, przylegają również do noży. To powód, dla którego regularne czyszczenie nie tylko pozwoli nam na uzyskanie doskonałego cięcia, ale także przedłuży żywotność kółek tnących.

Kolejną ważną sprawą jest zapobieganie utracie akcesoriów. Jeśli wypracujemy zwyczaj przechowywania ich na swoim miejscu, zawsze będziemy mieli je do swojej dyspozycji.

To tylko kilka najważniejszych porad i wskazówek, które pomogą utrzymać Twoją ręczną przecinarkę w idealnym stanie.

Źródło i zdjęcia: Rubi Polska

 

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT