Rozwiązanie doskonale sprawdza się zarówno w przypadku nowych budynków, jak i renowacji. Powłokę z powodzeniem można zastosować na tynkach elewacyjnych, metalu, klinkierze, tworzywach sztucznych, betonie. Sprawdzi się też na nachylonych płaszczyznach elewacyjnych. Wszystko to w dowolnej kolorystyce. Skuteczność z jaką StoColor Dryonic czerpie z natury idzie w parze z łagodnością, z jaką farba oddziałuje na środowisko naturalne. Farba nie tworzy biobójczej warstwy ochronnej, stanowi także barierę dla CO2.
StoColor Dryonic to najnowsza farba z generacji farb Sto IQ-Intelligent Technology. Inspiracją dla jej stworzenia stał się jeden z gatunków chrząszcza żyjącego na pustyni Namib. Powierzchnia jego pancerza składa się z maleńkich hydrofilnych guzków i hydrofobowych wyżłobień, którymi woda może spływać w dół. Nowatorska, farba elewacyjna StoColor Dryonic posiada podobnie jak namibijski chrabąszcz hydrofilno-hydrofobową mikrostrukturę, dzięki której woda po deszczu, rosie i mgle, gromadząca się na elewacji zostaje błyskawicznie odprowadzona. Woda spływa w rekordowym tempie, dużo szybciej niż ma to miejsce w przypadku pozostałych powierzchni elewacyjnych. W efekcie farba szybciej schnie, przez co glony i grzyby nie mają żadnych szans a elewacja znacznie dłużej zachowuje trwałość i swą wizualną atrakcyjność. Wyjątkowość tego procesu polega też na tym, ze sprawdza się nie tylko w przypadku deszczu, ale także w warunkach mgły. Głównymi kryteriami, które zadecydowały o przyznaniu nagrody były: innowacyjność, zrównoważony rozwój, jakość oraz możliwość zastosowania w przemyśle.
Zdjęcie: (od lewej) Dr. Andreas Weier (Sto), Dr. Martin Metzner (Fraunhofer IPA), Walter Weh, Reiner Schmid, Dr. Christian Schaller, Stefan Basler (Sto)
Źródło: Fraunhofer IPA
Komentarze