Styl wiejski stanowi fuzję teraźniejszości z przeszłością, dlatego też tak bardzo lubuje się w harmonijnym łączeniu naturalnych materiałów ze współczesnym wzornictwem. Charakteryzujący się ponadto zestawieniem prostych, przemyślanych linii i kształtów oraz naturalnych kolorów, tworzy przytulne i ciepłe wnętrza. Tym, co jednak przede wszystkim odróżnia country house od swojego pierwowzoru, jest jego przejrzystość i praktyczność. Dom przestaje być skansenem, zaś pierwsze skrzypce zaczyna grać umiar pod każdą postacią. Przesyt faktur, kolorów, czy akcesoriów może bowiem bardzo łatwo zaburzyć pożądany efekt.
Drewno i kamień – powrót do natury
Podczas projektowania wnętrz w stylu country kluczową rolę ogrywa umiejętne komponowanie poszczególnych elementów wystroju. Uniwersalnym rozwiązaniem, które wpasuje się praktycznie w każde otoczenie jest drewno. Jego widoczne sęki, naturalne nierówności czy chropowatość, tak bardzo unikane w innych stylach, w tym przypadku stają się pożądanym elementem. Drewno cechuje jednak nie tylko łatwość dopasowania, ale również zastosowania - wykorzystane nie tylko na podłodze, ale również w postaci ramy, belek stropowych, wezgłowia łóżek czy mebli, wprowadzi do środka naturalną szlachetność oraz wyjątkową atmosferę. Nie należy również zapominać, że country house daje drugie życie starym przedmiotom, dlatego drewniane ławy czy też duże skrzynie można wykorzystać w zupełnie nowej roli np. stolika kawowego, który oprócz swojego waloru użytkowego, uzupełni rustykalne wnętrze. Surowcem, który fantastycznie współgra z drzewem, jest kamień. Odpowiednio dobrany zaprezentuje się okazale zarówno na podłodze, przy kominku czy nawet na ścianie, zaś zestawienie kilku rodzajów doda wnętrzu jeszcze większej autentyczności. Co jednak z innymi akcesoriami? W tym wypadku warto sięgnąć również po kute żelazo, ceramikę, miedź oraz żeliwo, ale tylko w postaci dodatków.
Jakie barwy i jakie ściany?
Choć drewno i kamień znajdą swoje miejsce również na ścianach, wiejski styl ma własną paletą barw. Niegdyś była to przede wszystkim biel wpadająca w popiel lub beż, lecz obecnie dominują wszystkie kolory ziemi. To właśnie one pozwalają na wierne odwzorowanie natury oraz życie w poczuciu harmonii. Jednak stosowane odcienie powinny być jednocześnie stonowane, dzięki czemu wnętrze będzie emanować spokojem. Poza farbami oraz ozdobnymi tapetami, coraz częściej wykorzystuje się także specjalne tynki strukturalne oraz powłoki dekoracyjne, które pozwalają na uzyskanie wyjątkowego efektu na ścianach. Doskonałym rozwiązaniem w tej kwestii jest najnowsza kolekcja Design Collection 14|15 Wnętrza stworzona przez firmę Sto.
Design Collection 14|15 Wnętrza prezentuje 12 nowych dekoracyjnych struktur, z których 4 powstały z myślą właśnie o aranżacji w stylu Country House. Proponowane przez Sto powłoki odwołują się do motywów natury i po zastosowaniu w nich szczególnie przyjaznych dla środowiska materiałów, spełnią oczekiwania tych, którzy pragną otaczać się oryginalnymi i naturalnymi materiałami. Powłoki te pozwolą uzyskać na ścianach efekt antycznego kamienia, płukanego betonu, ale także jedwabistą, połyskującą teksturę.
Nie ma wnętrza bez dodatków
Styl Country House oprócz swoich surowych i zarazem przytulnych powierzchni, cechuje się również zamiłowaniem do detali, nierzadko nawiązujących do stylistyki folkloru. Obowiązuje jednak zasada – mniej oznacza więcej. Wyjątkowo cenione się rękodzieła: ceramiczne oraz gliniane dzbanki, wiklinowe kosze, lniane tkaniny, które budują wyjątkową atmosferę i są znakiem rozpoznawczym wiejskiego styl, ale nie zaburzają przy tym jego nowoczesnego charakteru. Choć wielu jest przekonanych, że projektowanie w stylu country należy do zadań prostych, w rzeczywistości uzyskanie oczekiwanego efektu nie jest łatwe. Country House to ostatecznie nieprzypadkowe połączenie różnych, często z pozoru niepasujących do siebie elementów, w nowoczesnym wydaniu.
źródło i zdjęcia: Sto-ispo
Komentarze