To już szósta odsłona projektu architektonicznego Archibox, czyli stałego cyklu prezentacji najnowszej architektury w przestrzeni wrocławskiego Muzeum. Tematem tegorocznej plenerowej ekspozycji jest zagadnienie projektowania w mikroskali. Jedną z instalacji artystycznych na wystawie będzie "Polegiwacz", zaprojektowany przez uznanego architekta Mikołaja Smoleńskiego i wykonany z płyt Kronopol OSB/3.
Dlaczego właśnie taki materiał jak płyta OSB znalazł zastosowanie w tej architektonicznej formie? Przede wszystkim Płyta OSB to materiał, który łączy w sobie kilka bardzo ważnych cech z architektoniczno-budowlanego punktu widzenia, czyli wyjątkową trwałość, estetykę, a także przystępną cenę. Dzięki swoim parametrom płyty OSB posiadają szerokie zastosowanie zarówno w budownictwie, jak i w tworzeniu wyszukanych form architektonicznych - mówi Andrzej Lipiński, Menedżer Produktu w Spółce Kronopol.
Podjęliśmy współpracę z firmą Kronopol z dwóch względów - po pierwsze dlatego, że znana jest ze swojej aktywności na polu wspierania przedsięwzięć kulturalnych i otwarta jest na współpracę przy realizacji odważnych projektów artystycznych. Pod drugie – przekonała nas jakość oferowanych przez Kronopol produktów - a w tym przypadku płyt OSB/3. Choć ten niezwykle trwały, uniwersalny i łatwy w obróbce kompozyt już wielokrotnie zdał egzamin jako tworzywo wykorzystywane przez architektów - nie tylko jako materiał konstrukcyjny, ale także - dzięki swej surowości świetnie współgrający z minimalistyczną estetyką, to nadal zachęca do eksperymentów! - komentuje Michał Duda kurator cyklu Archi-box Muzeum Architektury we Wrocławiu.
Obiekt ma formę specyficznej trybuny, w której zamiast siedzeń umieszczono miejsca do leżenia. "Polegiwacz" zostanie zainstalowany na zielonym przedpolu Muzeum Architektury, w otoczeniu parku. Twórcy projektu chcą tym samym zachęcić zwiedzających do chwili refleksji nad nowoczesnymi formami budowlanymi w przestrzeni miejskiej.
Wystawa Archi-box to kolejna z kulturalnych inicjatyw wspieranych przez Kronopol.
Kronopol zawsze bardzo chętnie angażuje się w inicjatywy na rzecz kultury. Cieszymy się, że poprzez przekazanie płyt OSB oraz udzielenie wsparcia technologicznego mogliśmy przyczynić się do budowy tej nietuzinkowej instalacji. To doskonały przykład tego, w jaki sposób użytkowe materiały dzięki odrobinie inwencji mogą zamienić się w sztukę - mówi prezes Kronopolu, Maciej Karnicki.
Przestrzenną instalację plenerową będzie można podziwiać od 11 lipca 2014 r. do 31 sierpnia 2014 r. w Muzeum Architektury we Wrocławiu. Więcej informacji dostępnych jest na stronie Organizatora www.ma.wroc.pl
źródło: materiały prasowe Kronopol
Komentarze