Spółka Vinderen powstała w 2003 r. i ma swoją siedzibę w Warszawie. Jej działania koncentrują się na wdrażaniu technologii o charakterze przyjaznym dla środowiska. Spółka jest obecna na rynku pod dwiema markami: Ceramstic to wysokiej jakości gresy polerowane i glazura szkliwiona, z kolei Rotberg - nowa profesjonalna chemia budowlana. Proekologiczna fabryka spółki Vinderen ma być uruchomiona w drugiej połowie 2012 r. Kamień węgielny pod jej wybudowanie został wmurowany 4 września 2011 r.
Coraz większym problemem staje się składowanie różnego typu odpadów. Wprowadzenie nowoczesnych technologii pozwoli wytwórcom odpadów na minimalizację ich szkodliwego wpływu na środowisko. Wśród odpadów powstających w szczególnie dużych ilościach są opony samochodowe. Dyrektywa Unii Europejskiej zakazuje składowania opon w całości po 2003 roku, a w stanie rozdrobnionym po 2006 roku.
Na świecie widać dążenia do jak największego wykorzystania wtórnego odpadów. Rozwój motoryzacji w Polsce powoduje gwałtowny wzrost ilości zużytych opon. Rocznie powstaje około 200 tys. ton odpadów tego typu. Zużyte opony są obecnie najczęściej spalane w piecach w przemyśle energetycznym.
Podczas spalania przedostają się do atmosfery szkodliwe substancje. Guma zawiera 1-2% siarki, ulegającej utlenieniu do SO2. Powstaje też CO i NO. Wykorzystanie zużytych opon jako surowiec wtórny jest kłopotliwe ze względu na występowanie w ich strukturze gumy, włókien i stali.
Proekologiczna fabryka spółki Vinderen będzie wykorzystywała innowacyjną technologię recyklingu zużytych opon, umożliwiającą wielostopniowe rozdrobnienie i oddzielenie składników. Granulat gumowy, drut zbrojący oraz włókna polimerowe będą użyte jako baza surowcowa w produkcji przemysłowej nawierzchni drogowych lub terenów rekreacyjnych. Zakład ma posiadać moc przerobową około 30 tys. opon rocznie. Z przetworzonych opon produkowane będą płyty gumowo-poliuretanowe na nawierzchnie placów zabaw i ciągów komunikacyjnych, maty izolacyjne dla budownictwa oraz dodatki do nawierzchni ścieralnej dróg asfaltowych i betonowych.
Spółka Vinderen utworzy również dział badawczo-rozwojowy w celu udoskonalania produktów i dostosowywania ich do zmiennych wymagań rynkowych. W dłuższej perspektywie i w dużej skali wdrożenie innowacyjnych produktów przyczyni się do uzyskania oszczędności w zużyciu zasobów naturalnych, takich jak ropa naftowa czy kauczuk naturalny.
Na zrealizowanie inwestycji spółka Vinderen przeznaczyła fundusze w wysokości 40 mln zł.
Zapraszamy do zapoznania się z zakładką firmy Vinderen, która znajduje się tutaj.
źródło i zdjęcia: Vinderen Sp. z o.o.
Komentarze