Wśród nadesłany prac były koncepcje reprezentujące wiele nurtów architektonicznych - od form historyzujących, przez minimalistyczne obiekty wielofunkcyjne, aż po wizje awangardowe z wykorzystanie niestandardowych materiałów i konstrukcji. Organizatorzy i Partnerzy Konkursu oczekiwali od projektantów stworzenia koncepcji toalety publicznej dla Piotrkowskiej, która m.in. wpisywałaby się w układ urbanistyczno-architektoniczny tej części miasta z możliwością jej powtórzenia w innych lokalizacjach.
Siedmioosobowe jury uznało, że żadna z prac nie spełniła kryteriów, określonych w wytycznych konkursowych, w związku z tym nie przyznano Grand Prix ufundowanej przez Prezydenta Miasta Łodzi.
Najwyższą ocenę jury i Wyróżnienie I stopnia uzyskała praca zespołu studentów z Politechniki Śląskiej. Bartłomiej Ordon, Izabela Niemkowska i Alicja Dziurosz zaproponowali minimalistyczną formę, która oprócz funkcji toalety publicznej spełnia również rolę tablicy informacyjnej. Transparentne ściany obiektu, zasłaniają automatyczne kurtyny w momencie wejścia do niezwykłego wnętrza.
"Projekt stanowi interesującą interpretację ducha ulicy Piotrkowskiej i jednocześnie miasta Łodzi poprzez delikatne odwołanie się do metafory maszyny i pracujących w niej ruchomych tłoków, oferując jednocześnie rozwiązanie współczesne i spełniające warunek powtarzalności" - tak uzasadnili swój wybór członkowie jury.
Autorzy sześciu projektów najwyżej ocenionych przez Jury zostali laureatami konkursu. Przyznano jedno wyróżnienie I stopnia, dwa równorzędne wyróżnienia II stopnia i trzy równorzędne wyróżnienia III stopnia. Laureatami konkursu zostali również zdobywcy wyróżnienia Internautów.
Wśród nagrodzonych są studenci i młodzi absolwenci kierunków architektonicznych z uczelni w Białymstoku, Gliwicach, Łodzi, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu. Liczba nadesłanych na konkurs prac i reprezentowane uczelnie z całego kraju - świadczą o potrzebie rozwiązania ważnego społecznie problemu toalety "miejskiej". Po zakończeniu konkursu powstanie katalog prac koncepcyjnych laureatów. Zostanie on udostępniony jednostkom samorządów terytorialnych, które będą mogły wybrać do realizacji dowolny projekt.
Prace oceniało jury w składzie:
- prof. dr. hab. arch. Ewa Kuryłowicz - Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej, APA Kuryłowicz & Associates
- Mariusz Sokołowicz - Kierownik Oddziału Ulicy Piotrkowskiej dr arch. Włodzimierz Adamiak - Instytut Architektury Politechniki Łódzkiej
- prof. PŁ Marek Janiak - Fundacja Ulicy Piotrkowskiej
- projektant Janusz Kaniewski - Kaniewski Haute Design
- arch. Wojciech Szygendowski - Łódzki Wojewódzki Konserwator Zabytków
- Przemysław Powalacz - Prezes Zarządu Sanitec KOŁO
Internauci przyznali swoje wyróżnienie podczas głosowania na specjalnej stronie konkursowej. Najwięcej głosów - 3792, spośród ponad 40 tysięcy oddanych, uzyskała praca Emilii Modrzewskiej oraz Norberta Dąbrowskiego.
źródło i zdjęcia: www.konkurskolo.pl
Komentarze