Ogród w salonie – jak go utworzyć?

Bliski kontakt z przyrodą preferuje wielu mieszkańców domów jednorodzinnych. Niektórym nie wystarcza sezonowa zieleń zewnętrzna i chcą w miarę możliwości przenieść ją również do środka na cały rok. Zakres takich działań uzależniony jest od technicznych możliwości utworzenia np. ogrodu w salonie, jak również stworzenia właściwego klimatu dla roślin, wyposażenia i przebywających tam osób.

Ogród w salonie – jak go utworzyć?

Zazielenienie wnętrza w różnych formach - jakie są wymagania?

Tradycyjne uprawy doniczkowe, choć nie wymagają specjalnego przystosowania pomieszczeń, mają ograniczoną możliwość rozmieszczenia roślin i wymagają stałych zabiegów pielęgnacyjnych. Trudno też z nich utworzyć zwarte, dekoracyjne zestawienia, a ciekawą alternatywą hodowli wielu gatunków roślin będzie budowa kanału glebowego bądź gazonu wewnątrz domu, czy na zabudowanym tarasie, uzupełniona uprawą wertykalną w postaci ścianki stałej bądź przestawnej.

Krzewy i drzewa w salonie. Janina Tyńska w Czas nas wnętrze (https://czasnawnetrze.pl/wizyty/53641-nowoczesna-willa-na-gornym-slasku-zostala-wybudowana-30-lat-temu)

Możliwość utworzenia ogrodu w salonie uzależniona będzie m. in. od wielkości powierzchni dyspozycyjnej, dostępność naturalnego oświetlenia oraz lokalizacja w bryle domu. O stworzenie idealnych warunków najlepiej zadbać już na etapie wyboru projektu oraz uwzględnić wymagania wegetacyjne planowanych do zasadzenia roślin, jeśli decydujemy się na zainstalowanie trwałej „infrastruktury” ogrodowej.

Optymalne warunki do uprawy różnych rodzajów krzewów, a nawet drzew można stworzyć poprzez wykonanie kanału glebowego w podłodze o powierzchni stanowiącej ok. 10-15% wielkości pomieszczenia. Oczywiście kanał taki tworzony jest w przypadku podłogi parteru spoczywającej na gruncie, natomiast gdy jest nad piwnicą, można utworzyć betonową wannę – gazon, spoczywający na stropie o odpowiednio zaprojektowanej wytrzymałości.

Przy ustawieniu wewnątrz domu musi mieć on zapewniony odpływ nadmiaru wody i izolację przeciwwodną w środku. Korzystna jest również możliwie dużą wysokość (powyżej 3m) pomieszczenia, co nie tylko zapewnia możliwość utworzenia atrakcyjnej aranżacji wnętrza i stwarza lepsze warunki klimatyczne dla roślin.

Idealnym rozwiązaniem będzie umieszczenie takiego ogrodu w salonie otwartym w górę do powierzchni dachu z uchylnymi oknami połaciowymi, co zapewni równomierne oświetlenie hodowanych roślin.

Ogród zimowy Veranda Palramfot do przechowywania roślinności. Klatka z filmu https://youtu.be/1R4sJBraAPY na kanale YouTube Ogrodosfera
Ogród zimowy Veranda Palramfot do przechowywania roślinności. Klatka z filmu https://youtu.be/1R4sJBraAPY na kanale YouTube Ogrodosfera

Jako alternatywne rozwiązanie w przypadku niekorzystnych warunków do budowy ogrodu wewnętrznego można utworzyć przylegającą do pomieszczenia zabudowę w postaci tzw. ogrodu zimowego, który przy dostatecznie szerokim wyjściu z budynku zapewni funkcjonalne i atrakcyjne połączenie obu przestrzeni przez cały rok.

Jak utworzyć kanał glebowy?

Przystępując do budowy kanału glebowego, po ustaleniu jego lokalizacji i wielkości musimy również zdecydować o rodzaju uprawianych roślin. W większości przypadków przy nasadzeniach krzewami wystarczy grubość warstwy uprawnej ok. 30 cm, natomiast pod drzewka powinniśmy zapewnić przynajmniej 50 cm odpowiedniej ziemi.

Budowa kanału nie będzie zbyt kłopotliwa jeśli nastąpi w czasie, gdy nie ma jeszcze podkładu podłogowego w postaci betonowego jastrychu. Wtedy, w zaplanowanym miejscu pogłębiamy podłoże tak, aby uzyskać głębokość o ok. 30 cm większą niż wymagana grubość warstw, a obrys zewnętrzny powinien być większy o ok. 25 cm w stosunku do planowanych wymiarów niecki.

Dno kanału z reguły nie sięga głęboko poniżej poziomu gruntu otaczającego dom więc na ścianach obmurówki wystarczy nałożyć powłokę przeciwwilgociową np. z zaprawy izolacyjnej. Na dnie wykopu układamy ok. 15cm podsypki z grubego piasku, pospółki i dokładnie ubijamy. W przypadku gruntów gliniastych pod podsypką umieszczamy geowłókninę zapobiegającą mieszaniu się podsypki z gruntem.

Na tak przygotowanym podłożu wykonujemy obudowę kanału z fundamentowych bloczków betonowych, a górna powierzchnia obmurówki powinna sięgać do poziomu późniejszej warstwy jastrychu podłogowego. W przypadku, gdy kanał chcemy wykonać w już gotowym domu, konieczne będzie wycięcie wszystkich warstw podłogowych przy użyciu tarczowej piły diamentowej, pogłębienie i wymurowanie ścianek w taki sam sposób jak przy pracach podczas stanu surowego.

Zagospodarowanie kanału polegać będzie na wysypaniu ok. 15 cm warstwy filtracyjnej z keramzytu na jego dnie, ułożeniu geowłókniny separującej ją od warstwy uprawnej i wypełnienie ziemią dostosowaną do gatunku hodowanych roślin. Kanał nie wymaga specjalnego odwodnienia, gdyż ewentualny nadmiar wody wchłonięty będzie przez grunt rodzimy.

Obramowanie kanału można wykończyć na różne sposoby - zlicować z powierzchnia podłogi układając na krawędziach impregnowane deski, płyty kamienne lub dobudować niski murek z cegły klinkierowej, kamienia naturalnego czy zamocować na nim okładzinę z drewna egzotycznego. Wskazane jest także zamontowania automatycznego nawadniania z domowej instalacji wodociągowej w postaci linii kroplujących ze sterowaniem czujnikiem wilgotności gruntu.

W podobny sposób kanał glebowy możemy utworzyć na zewnątrz, jeśli zamierzmy postawić tam ogród zimowy. Oczywiście przy takim rozwiązaniu trzeba zadbać jego ogrzewania, a przy niskich temperaturach umożliwią to np. elektryczne kable grzejne utrzymujące ciepło na poziomie nieco powyżej 0°C, co zapewnia przetrwanie niemal wszystkim gatunkom roślin.

Ściana z zieleni

Wiele gatunków roślin ozdobnych ma stosunkowo niewielkie wymagana środowiskowe, co ułatwia wykorzystanie ich do tworzenia tzw. zieleni wertykalnej – ściany pokrytej licznymi roślinami, które tworzą zwartą powierzchnię.

Obsadzanie zielonej ściany roślinami. fot. TWÓJ ŚWIAT - ogrody wertykalne, zielone ściany (https://ogrodwertykalny.pl)
Obsadzanie zielonej ściany roślinami. fot. TWÓJ ŚWIAT - ogrody wertykalne, zielone ściany (https://ogrodwertykalny.pl)

Możliwości takie daje kilka rozwiązań oferowanych przez producentów wyposażenia ogrodniczego, które składa z elementów nośnych, hydroizolacyjnych oraz różnych form doniczkowania, a nawadnianie i nawożenie w sposób hydroponiczny zapewnia system kroplujący oraz taca na spływający nadmiar wody.

Zestaw doniczkowy do stworzenia zielonej ściany w salonie/na balkonie. fot. GARDENA
Zestaw doniczkowy do stworzenia zielonej ściany w salonie/na balkonie. fot. GARDENA

Umieszczenie roślin może odbywać się w sztywnych doniczkach systemowych dopasowanych do kaset nośnych bądź w kieszeniach utworzonych włóknistej tkaninie, w których umieszczane są rośliny owinięte specjalną agrowłókniną.

Problemy z wilgocią i oświetleniem

Znaczne nagromadzenie roślin w pomieszczeniu sprzyja wzrostowi wilgotności powietrza, co w przypadku umieszczenia tam również różnego wyposażenia - zwłaszcza elektroniki - może wpływać negatywnie na ich trwałość i funkcjonowanie. Dlatego trzeba zadbać o ograniczenie wilgotności długotrwałej do poziomu poniżej 70 %, co wymaga zapewnienia efektywnej wentylacji, a niekiedy również osuszania powietrza.

Problem ten pojawia się zwłaszcza w domach z wentylacją grawitacyjną, gdyż trudno wtedy regulować intensywność wietrzenia, a w przypadku funkcjonującej mechanicznej wentylacji z rekuperacją trzeba odpowiednio ustawić napływ świeżego powietrza , aby z kolei nie powodować nadmiernego jego wysuszenia.

Oczywiście problem wietrzenia pojawia się głównie zima, ale również latem może wystąpić klimat tropikalnego lasu wymagający wzmożenia przewiewu lub uruchomienia klimatyzacji.

Stacjonarnie umieszczone rośliny przy jednostronnym dopływie światła dziennego np. tylko przez okno będą rozwijały się mocniej w jego kierunku, czemu w pewnym stopniu można zapobiec instalując sztuczne oświetlenie. Oczywiście przy przebywaniu w pomieszczeniu, jasność i ukierunkowanie światła dostosowujemy do naszych potrzeb, ale pod nieobecność mogą być załączane specjalne lampy LED według nastawionego programu.

 

Autor: Cezary Jankowski

Opracowanie: Aleksander Rembisz

Zdjęcie główne: Janina Tyńska w Czas nas wnętrze (https://czasnawnetrze.pl/wizyty/53641-nowoczesna-willa-na-gornym-slasku-zostala-wybudowana-30-lat-temu)

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT