Jakie barwy sprawdzą się najlepiej w domowych wnętrzach?

Planowanie palety kolorów dla wybranego pomieszczenia rozpocząć należy od analizy trzech podstawowych kwestii: funkcji, wielkości i oświetlenia wnętrza. Warto też pamiętać o najważniejszych właściwościach poszczególnych barw i wstępnym doborze najróżniejszych elementów wyposażenia, zaczynając od dużych szaf i kanap, a na drobnych dodatkach takich jak kinkiety kończąc.

Jakie barwy sprawdzą się najlepiej w domowych wnętrzach?

Czy energia, którą włożymy w urządzenie mieszkania, może do nas wrócić… dosłownie? Okazuje się, że tak. Pomaga w tym odpowiedni dobór zastosowanych w pomieszczeniu barw. Ludzkie ciało, pochłaniając widmo światła kolorowego, pochłania fale o różnej długości. Ich pozytywne działanie znano już w starożytności, a obecnie wykorzystywane jest jako metoda medycyny alternatywnej, zwanej chromoterapią, co potwierdza fakt, że otaczające nas kolory mają na nas duży wpływ. W jaki sposób zaplanować kolorystykę wnętrza, aby przebywanie w nim w odpowiedni sposób oddziaływało na nasze samopoczucie.

Kolory w salonie

Centralnym pomieszczeniem większości mieszkań i domów jest salon. To miejsce, w którym najczęściej toczy się życie rodzinne i towarzyskie. Charakter tego wnętrza powinien więc łączyć cechy przyjaznej dla domowników przestrzeni, będącej jednocześnie wizytówką całego domu. Poszukując wyciszających i relaksujących kolorów warto zastanowić się nad tym, jaka ma być optyczna "temperatura" salonu. Na pewno podniosą ją ciepłe odcienie beży i brązów, pasujące zwłaszcza do bardziej klasycznych wystrojów. Z kolei paleta chłodniejszych barw sprawdzi się jako wyraz nowoczesnego, minimalistycznego stylu aranżacji. Pamiętać należy też o wielkiej roli dodatków, dzięki którym można ożywiać lub tonować dominujące kolory. Ciekawym pomysłem będzie na przykład zastosowanie energetyzujących, rozjaśniających wnętrze żółtych akcentów w pomieszczeniach utrzymanych w chłodniejszych, na przykład popielatych tonacjach.

Kolory w sypialni

Pozostałe pokoje i sypialnie to pomieszczenia, które mogą w większym stopniu odpowiadać indywidualnym preferencjom poszczególnych mieszkańców. „Poszukującym dużej dawki energii można polecić inspirujące połączenia mocnych, soczystych kolorów. Żółty, czerwony, zielony i niebieski mogą stworzyć oszałamiającą feerię barw i w niepowtarzalny sposób ożywić przestrzeń. W sypialni sprawdzą się z kolei ciepłe, stonowane barwy, co wcale nie wyklucza zróżnicowania kolorów i wyrazistych dodatków. Pamiętać jednak należy o charakterze pomieszczenia, które służyć ma przede wszystkim do wypoczynku. Niech rozświetlone porannym słońcem wnętrze wita nas pozytywnie nastrajającymi barwami, które następnie przy delikatnym wieczornym oświetleniu będą tworzyć kojącą atmosferę relaksu. Taką rolę świetnie spełnią na przykład kolory miodowe.

Kolory w kuchni

Wszyscy domownicy spotykają się często także w kuchni, a w wielu przypadkach to pomieszczenie jest wręcz połączone z salonem. Przyjemną atmosferę w kuchni stworzą jasne, pastelowe barwy, które sprawdzą się zarówno w przypadku nowoczesnych, jak również i bardziej klasycznych aranżacji. Koniecznie trzeba zadbać o dobre oświetlenie, w tym dostęp do naturalnego światła, które pozytywnie nastraja każdego poranka oraz podkreśla kolory ścian, mebli i dodatków.

Kolory w łazience

Łazienka, to kolejne miejsce, gdzie oprócz funkcjonalności liczy się styl. Bogactwo dostępnych barw i motywów płytek ceramicznych pozwala na niezwykle kreatywne zaaranżowanie łazienki. Dobrze prezentują się tu wnętrza łączące 3 wzorce kolorystyczne. Pierwszą stanowi armatura o jednolitymi stylu i zabarwieniu. Dwie pozostałe możemy zaaranżować na zasadzie kontrastu, który w zależności od preferencji może nadać łazience niemal sterylny charakter albo sprawić, że wnętrze przypominać będzie klimatyczny salon kąpielowy. Ciekawym rozwiązaniem, a jednocześnie trendem w ostatnim czasie jest zastosowanie do wykończenia naturalnego drewna, które ociepla i wprowadza przyjemną atmosferę.

Odpowiednio dobrane do pomieszczenia kolory pomagają wprowadzić we wnętrzu wizualny ład i harmonię. Kolorystyka wnętrz ma znaczenie zarówno w przypadku dużych powierzchni, takich jak ściany i podłogi, jak i dodatków, które mogą być bardzo cennym elementem dekoracyjnym.

Anna Poprawska, projektantka wnętrz z portalu Homebook.pl.

Zdjęcie: Homebook.pl

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT