Na co zwrócić uwagę przy wyborze paneli podłogowych?

Panele podłogowe to popularne rozwiązanie, zarówno do pomieszczeń mieszkalnych, jak i różnego rodzaju biur czy pomieszczeń o charakterze publicznym. Mogą z powodzeniem przypominać, zarówno drewniane deski czy nawet parkiet, jak i ceramiczne płytki, co zapewnia możliwość zastosowania ich praktycznie w każdym pomieszczeniu. Na co jednak zwrócić uwagę, by wybrać te najlepsze?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze paneli podłogowych?

Rodzaj pomieszczenia

Pomimo że panele faktycznie można zastosować w każdym pomieszczeniu, należy koniecznie pamiętać, że od jego rodzaju zależy to, który rodzaj pokrycia podłogowego powinniśmy wybrać. Szczególnie istotna jest w tym przypadku wilgotność. Pomieszczenia, w których sięga ona 70% lub więcej, takie jak łazienki, powinny zostać zaopatrzone w specjalne panele wodoodporne. Z łatwością je poznamy za sprawą napisu Aqua-Stop albo dzięki rysunkowi kapiącego kranu.

Z kolei jeśli w pomieszczeniu znajduje się ogrzewanie podłogowe i to nad nim mają znaleźć się panele (co jest częstym i bardzo przyjemnym rozwiązaniem), należy sięgnąć po takie, które dobrze znoszą podwyższone temperatury i bezpośrednio działające na nie ciepło. Powinny być oznakowane symbolem uzwojonej grzałki, strzałkami w górę i ewentualnie za pomocą symbolu “st. C.”.

Klasa ścieralności

Kolejnym ważnym parametrem jest klasa ścieralności paneli, która decyduje o tym, jak bardzo będą wytrzymałe. Oznakowywana jest za pomocą 5-stopniowej skali, od AC1 do AC5. Najniższe klasy (AC1, AC2) oznacza najsłabszą odporność paneli, które mogą być wykorzystywane wyłącznie w domu, w rzadko używanych pomieszczeniach. Standardem są zazwyczaj panele klasy AC3, które dobrze nadają się do użytku domowego w takich pomieszczeniach jak salon i sypialnia. Panele klasy AC4 są już dobre do wszystkich pomieszczeń domowych, a także w przestrzeniach publicznych. Klasa AC5 jest dedykowana w szczególności do bardzo ruchliwych przestrzeni publicznych.

Grubość

Grubość paneli powinna być dopasowana do oczekiwanego efektu. Im grubszy panel, tym podłoga stabilniejsza i trwalsza. Podobnie jak w przypadku ścieralności, do mocniej eksploatowanych pomieszczeń należy wybrać grubsze panele. Standardowo wybierane są te o grubości 8 mm, dzięki czemu nie pojawiają się na nich rozszczelnienia i odkształcenia.

Wygląd

Bez wątpienia bardzo ważnym parametrem jest wygląd paneli. Mają przypominać drewno czy płytki ceramiczne? Wolisz ciepłe odcienie miodowe i brązowe, a może chłodne szarości? Oprócz koloru bardzo ważna jest także tekstura oraz połysk.

Każdy z tych elementów bardzo mocno wpłynie na ostateczny wygląd pomieszczenia. W zależności więc od tego, jakiego rodzaju stylizację preferujesz, powinieneś wybrać odpowiednie pokrycie. Panele podłogowe wyprzedaż to z pewnością okazja, dzięki której znajdziesz modele dla siebie, więc nie wahaj się przed przejrzeniem oferowanych modeli.

Artykuł Partnera

Zdjęcie: materiały prasowe 

 

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT